گزارش حراج كن؛

اجاره های نجومی در محله های جنوبی

اجاره های نجومی در محله های جنوبی حراج کن: در حالیکه ستاد تنظیم بازار مصوبه سقف ۲۵ درصدی اجاره بها را تصویب کرده، اما اجاره بهای مسکن در بعضی محله های پایین شهر به ۵ تا ۷ میلیون تومان رسیده است.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، بازار رهن و اجاره مسکن در شرایطی رو به وخامت گذاشته که اگر تا سالهای قبل، نسبت به روند افزایشی کوچ خانوارهای دهک های یک تا ۳ شهری ساکن پایتخت به شهرهای حومه ای تهران اخطار داده می شد، هم اکنون این روند درحال تسری به خانوارهای متوسط شهری و بعضاً تا دهک های ۶ است.
رشد سنگین اجاره بها در سالهای اخیر به طور عمده به محلات گران نشین تهران اختصاص داشت ولی در ماه های اخیر این روند رو به رشد، به محله های متوسط نشین و یا نیمه جنوبی پایتخت کشیده شده و شاهد افزایش کوچ ساکنان این محلات به حومه هستیم. هرچند که برخی شهرهای حومه ای هم با گرانی اجاره بها روبرو شده است.
بانک مرکزی: رشد اجاره بها ۵۰ درصد / ‬ اتحادیه املاک: ۳۰۰ درصد
بانک مرکزی از افزایش ۵۰ درصدی اجاره بها در تهران طی اردیبهشت سال جاری نسبت به اردیبهشت سال قبل اطلاع داده است؛ همینطور اجاره مسکن در ماه گذشته نسبت به اولین ماه سال جاری (فروردین ۱۴۰۱) هم رشد ۲ درصدی داشته است.
این در حالی است که عبدالله اوتادی عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک تهران، رشد اجاره بها در بهار سال جاری نسبت به سال قبل را ۳۰۰ درصد عنوان کرده است.
مصوبه ای از پیش شکست خورده
ستاد تنظیم بازار هم در اواخر اردیبهشت سال جاری در مصوبه ای سقف افزایش اجاره بها در تهران را ۲۵ درصد تعیین کرده است که باآنکه بر مبنای مصوبه مذکور، مشاوران املاکی که قراردادهای اجاره مسکن را با ارقامی بیشتر از ۲۵ درصد اجاره بهای همان واحد در سال قبل بالا برند، با جریمه روبه رو می شوند، اما بنظر می رسد موجران و مالکان توجهی به این مصوبه ندارند و با افزایش هایی بعضاً تا چند برابر اجاره بهای سالهای اخیر واحد مسکونی خویش را فایل کرده اند.
آن هم در حالیکه هنوز دوره زمانی این مصوبه به یک ماه نرسیده و از طرف دیگر به سبب واقع شدن در دوره امتحانات مدارس و دانشگاه ها، هنوز بسیاری از خانواده های مستأجر مبادرت به جابه جایی نکرده اند که نشان دهنده شکست خورده بودن مصوبه تعیین سقف اجاره بها امسال است.
ضمن این که کارشناسان اقتصاد مسکن از احتمال ادامه روند افزایشی اجاره بها در ماه های پیش رو به سبب تلاش بازار اجاره مسکن برای رسیدن به فاصله زیاد اجاره بها با ارزش ملک که در سالهای اخیر رشد جهش گونه داشته، خبر می دهند. گفته می شود که نسبت اجاره بها به ارزش ملک معمولا در دامنه ۲۰ درصد (یعنی اجاره بها در بازه یک پنجم ارزش مسکن قرار می گیرد) باید برسد که هنوز هم علیرغم رشدهای شتابی اجاره بها، این فاصله پُر نشده است.
نگاهی به بازار اجاره بهای مسکن در محله های جنوب شهر تهران
به عنوان مثال در بریانک اجاره واحد واحد ۹۰ متری با ۳۰۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهانه ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فایل شده است.
واحد ۶۹ متری در محله مسعودیه منطقه ۱۵ پایتخت ۳۲۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به بازار اجاره مسکن عرضه شده است.
واحد ۱۰۰ متری در منیریه ۶۵۰ میلیون تومان و طبقه ۴ یک واحد ۶۰ متری در جوادیه بدون آسانسور، ۱۵۰ میلیون تومان ودیعه و ماهانه ۴ میلیون تومان از جانب موجر فایل شده است. اجاره این واحد در سال قبل ۱.۵ میلیون تومان در ماه بود که ۲.۵ برابر رشد نشان داده است.
واحد ۶۰ متری در مهرآباد جنوبی با پارکینگ با ۱۰۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهانه ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی آماده عرضه به بازار اجاره مسکن می باشد. واحدی که سال قبل با قیمت ماهانه ۲ میلیون تومان اجاره رفته بود و رشد بیشتر از ۲۰۰ درصدی را تجربه کرده است.
یک خانوار ساکن در شرق تهران به خبرنگار مهر اظهار داشت: که سال قبل ساکن یک واحد ۷۰ متری در نارمک به قیمت ۱۰۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهانه ۱.۵ میلیون تومانی بودند که موجر برای سالجاری اجاره همین واحد را به ۳۰۰ میلیون تومان ودیعه و ۳.۵ میلیون تومان اجاره ماهانه افزایش داد ولی به سبب عدم استطاعت در تأمین ودیعه مسکن، به شهر جدید پردیس برای سالجاری کوچ کرده اند.
یکی از مشاوران املاک در منطقه ۱۴ تهران به خبرنگار مهر اظهار داشت: یک واحد ۱۱ سال ساخت ۷۵ متری در محله شکوفه (جنوب شرق تهران) در حالی برای سالجاری ۴۵۰ میلیون تومان رهن کامل شده که همین واحد در سال قبل ۲۰۰ میلیون تومان رهن کامل به مستأجر واگذار شده بود.
واحد ۷۲ متری در محله امیر بهادر (انتهای جنوبی خیابان ولیعصر نرسیده به میدان راه آهن) با ۲۰۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهانه ۶.۵ میلیون در حالی به بازار اجاره مسکن عرضه شده که مشابه همین واحد سال قبل در فاصله ۲ تا ۳ میلیون تومانی اجاره رفته بود.
اگرچه در هفته جاری جلسه ای با حضور رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی و محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور برگزار شده و همینطور تاکید رئیس جمهور بر تسریع در رسیدگی به وضعیت اجاره های مسکن در آخرین جلسه هیئت دولت هفته گذشته، نشان از عزم دولت برای رسیدگی به وضعیت اجاره مسکن دارد.
اما برخی کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند تصمیماتی چون اعطای تسهیلات ودیعه مسکن با نرخ سود ۱۸ درصد یا تعیین سقف اجاره بها، بیشتر از آنکه راهکار باشد، مُسکن های موقتی برای رهایی از شرایط موجود است؛ با این وجود حتی سقف گذاری دستوری برای اجاره بها، به صورت مشهودی از جانب برخی موجران و مالکان نقض می شود که حاکی از نبود ضمانت اجرایی برای مصوبه ستاد تنظیم بازار است..


منبع:

1401/03/26
10:21:01
0.0 / 5
297
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اجاره های نجومی در محله های جنوبی
نظر شما در مورد اجاره های نجومی در محله های جنوبی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵