اولین اوراق گواهی شمش طلا در بورس کالا منتشر گردید

اولین اوراق گواهی شمش طلا در بورس کالا منتشر گردید به گزارش حراج کن سازمان نوسازی معادن از اولین گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا از جانب یک معدن طلا رونمایی نمود.به گزارش حراج کن به نقل از سازمان توسعه نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) رئیس هیأت عامل ایمیدرو در مراسم امضای قرارداد خزانه داری شمش طلا با یک بانک نیمه دولتی به منظور عرضه اولین گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا، ابراز امیدواری کرد: عرضه گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا منجر به افزایش سرمایه گذاری مردمی در این بازار و همینطور جذب بخشی از نقدینگی شود.
وجیه الله جعفری عصر امروز در این مراسم اشاره کرد: هم اکنون شمش معدن طلای واقع در آذربایجان غربی بعنوان پشتوانه انتشار گواهی سپرده طلا عرضه می شود اما مقرر شده معادن دیگر تولیدکننده شمش هم با این روش، مبادرت به عرضه طلای خود در بورس کالا کنند.
وی ابراز امیدواری کرد: سرمایه مردمی بیشتری برای خرید گواهی سپرده طلا جذب بورس کالا شود.
ذخایر طلا افزایش می یابد
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت اشاره به برنامه اکتشاف ایمیدرو اظهار داشت: میزان ذخایر محتوی طلا در کشور حدود ۳۶۰ تن است اما بزودی و با مشخص شدن نتایج اکتشافات، ذخایر جدید طلا اعلام خواهد شد.
جعفری همینطور خبر داد: یک واحد جدید تولید شمش طلا به ظرفیت تولید حدود ۲۰۰ کیلوگرم در خراسان جنوبی در آستانه ورود به مدار تولید است.
وی اشاره کرد: ذخایر جدید در استان هایی همچون آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، مرکزی، اصفهان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی قرار گرفته است که با برنامه های این سازمان، شاهد افزایش استخراج، تولید و فرآوری خواهیم شد.
توافقنامه سه جانبه بانک، بورس کالا و ایمیدرو
در این برنامه رضا دولت آبادی مدیر عامل یک بانک نیمه دولتی با یادآوری این که تابحال تنها سکه طلا در بورس کالا عرضه شده است، اظهار داشت: این قرارداد فعالیت جدید و بزرگی است که با همکاری ایمیدرو و بورس کالا عملی شده است.
به گفته وی، در گام نخست ۲۵۰ کیلوگرم شمش -شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلا ی واقع در آذربایجان غربی در بورس کالا عرضه می شود که دارای عیار ۹۹۷ است.
دولت آبادی با تاکید بر این که وثیقه گذاری موضوعی مهم در عرضه تسهیلات بانکی است، اشاره کرد: تابحال ساز و کاری برای دریافت گواهی سپرده طلا بعنوان وثیقه تعریف نشده بود، اما با امضای این قرارداد و اجرایی شدن معاملات «گواهی سپرده کالایی شمش طلا» میتوان از آن گواهی بعنوان وثیقه نزد بانک استفاده نمود.
وی همینطور به نبود ریسک گواهی سپرده شمش طلا اشاره نمود و اظهار داشت: پیش تر، مردم طلا را به صورت فیزیکی نگهداری می کردند که آن امر ریسک هایی به همراه داشت اما با روش کنونی نه تنها ریسکی ندارد که قدرت نقدشوندگی گواهی مربوطه، بالا و معادل ریالی آن به سرعت در اختیار خریدار قرار داده می شود.
مدیر عامل بانک افزود: جذب نقدینگی در بورس و هدایت آن به سمت تولید و توسعه و هم معافیت از پرداخت مالیات و عوارض از اثرات ابزار جدید بورس کالا به شمار می آید. بزودی استانهای دیگر هم امکان استفاده از این ابزار جدید مالی خواهند داشت.
سوابق شکل گیری گواهی سپرده شمش طلا
طبق این قرارداد امکان صدور گواهی سپرده کالایی شمش طلا حتی در مقادیر پایین هم برقرار است. بر این اساس بعد از قرار دادن شمش معدن طلای واقع در آذربایجان غربی نزد خزانه بانک مذکور و احراز هویت آنها، مورد پذیرش خزانه بانک قرار می گیرد و طی فرآیندی با همکاری بورس کالا، وارد سامانه گواهی سپرده کالایی و در نهایت تابلو بورس کالا می شود.
خریداران از یک دهم گرم می توانند گواهی سپرده طلا خریداری کنند و درصورتیکه میزان خرید به یک کیلوگرم برسد، خریدار قادر به دریافت شمش از خزانه داری این بانک خواهد شد. قدرت نقد شوندگی بالا، امنیت نگه داری، معافیت از پرداخت مالیات و عوارض، کارمزد پایین نسبت به بازار فیزیکی، شفافیت قیمت بر مبنای عرضه و تقاضا و قابلیت دسترسی برای تمامی مردم از خصوصیت های این اوراق است.


منبع:

1401/03/09
13:14:16
0.0 / 5
399
تگهای خبر: ابزار , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اولین اوراق گواهی شمش طلا در بورس کالا منتشر گردید
نظر شما در مورد اولین اوراق گواهی شمش طلا در بورس کالا منتشر گردید
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳