ساماندهی 7000 معتاد متجاهر در مراکز ماده 16

ساماندهی 7000 معتاد متجاهر در مراکز ماده 16 به گزارش حراج کن مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران از ساماندهی بیشتر از ۷۰۰۰ معتاد متجاهر در مراکز ماده ۱۶ شهر تهران اطلاع داد و اظهار داشت: وسعت تهران سبب شده تا شاهد صدمه های اجتماعی فراوانی در شهر باشیم.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، احمد احمدی صدر ضمن اشاره به ساماندهی بیشتر از هفت هزار معتاد متجاهر در مراکز ماده ۱۶ شهر تهران اظهار داشت: وسعت شهر تهران از نظر جمعیت معادل چند کشور همسایه کشور است و این وسعت سبب شده تا شاهد صدمه های اجتماعی فراوانی در شهر تهران باشیم.
مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینکه سوال این است که در دهه های گذشته وضعیت ساماندهی معتاد متجاهر چگونه بوده است، افزود: سال ۹۵ با تاکید مقام معظم رهبری در خصوص رسیدگی ویژه به صدمه های اجتماعی در تهران و این که ایشان فرمودند دختر فراری دختر من و پسر معتاد پسر من است و باید به افراد صدمه دیده بعنوان اعضای خانواده نگاه شود؛ اما باز هم شاهد افزایش جمعیت معتادان در شهر تهران بودیم.
وی بیان نمود: در سال ۱۳۹۵ جمعیت معتادان شهر تهران ۱۰ هزار نفر بود اما در بررسی های سال ۱۴۰۰ این آمار به ۲۰ هزار نفر در شهر تهران رسیده است.
احمدی صدر با اشاره به اینکه گزارش های دستگاههای متولی حکایت از فعالیتهای متنوع و گسترده در این عرصه دارد، خاطرنشان کرد: دستگاههای متولی هر کدام به مانند یک جوی آب جاری حرکت خویش را به تنهایی و جزیره ای ایفا می کردند.
بنا براعلام سایت شهر، مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران ضمن اشاره به این که هر چند این مراکز به هم پیوسته بوده است و به امکانات یکدیگر نیاز داشته اند، تصریح کرد: چرخه بین نهادها و سازمان ها معیوب بود بعنوان مثال نامه نگاری بین آنها چند ماه و چند سال و حتی یک دهه طول می کشید. به عبارتی عدم هماهنگی این دستگاه ها سبب افزایش جمعیت معتادان شده است.
ایشان در ادامه اظهار داشت: در این دوره مدیریت شهری مدل قرارگاه را در پیش گرفتیم تا فاصله بین نهادهای متولی کمتر شود. در جلسات قرارگاه همه دور یک میز هستند و هماهنگی ها در لحظه جواب داده می شود.
احمدی صدر اضافه کرد: تابحال قرارگاه صدمه های اجتماعی ۲۱ جلسه برگزار و ۲۸۰ مصوبه داشته است. این در شرایطی است که ۸۴ درصد مصوبات اجرا شده و ۱۶ درصد درحال اجراست.
مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران افزود: ۵۰ درصد از مصوبات اجرا شده همان مصوباتی بود که بین ۶ ماه تا چند سال در ساختار سازمان های متولی مسکوت مانده و گرفتار بوروکراسی اداری شده بود.
وی ضمن اشاره به این که ما در ساختار جهادی وقتی می خواهیم مشکلی را حل نماییم یک قرارگاه مختص به مبحث صدمه های اجتماعی راه اندازی کرده ایم تا به مسائل اجتماعی بعنوان یک معضل و پدیده نگاه شود؛ افزود: در قرارگاه تمامی پیگیری ها در حد عالی انجام می شود. قرارگاه تلاش می کند تا هم افزایی بین دستگاههای متولی ایجاد نماید و می توانیم با پیشگیری از بوروکراسی اداری سازمان های متولی را در کنار هم جمع نماییم.
احمدی صدر ضمن اشاره به این که در سنوات گذشته معتادان متجاهر را جمع آوری و بین ۶ ماه تا یک سال هم نگهداری می شدند خاطرنشان کرد: این در شرایطی است که معتادان روز شماری می کردند تا این دوره تمام شود به عبارتی میتوان اظهار داشت که در سنوات گذشته به منظور زندگی اجتماعی آنها، سم زدایی و بازگشت معتادان به خانواده و جامعه برنامه ای وجود نداشت.
مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینکه این مسئله را در قرارگاه با جدیت دنبال می نماییم، تصریح کرد: یکی از موارد مورد تاکید در این دوره مدیریت شهری توانمند سازی این افراد است به عبارتی در طول دوره روی آمادگی روحی و روانی افراد کار می نماییم.
وی ضمن اشاره به این که تا این تفکر وجود داشته باشد که معتاد مجرم است یا بیمار مشکلات حل نخواهد شد، اظهار داشت: معتاد متجاهر چه مجرم و یا بیمار باشد اگر ما این افراد را خانواده خود بدانیم و احساس نماییم دختر فراری دختر ما و معتاد در خیابان فرزند ماست به سادگی از کنار مصوبات رد نمی شویم. هیچگاه این دغدغه وجود نداشته است تا این افراد صدمه دیده را خانواده خود بدانیم.
منبع:

1401/02/31
21:31:04
0.0 / 5
328
تگهای خبر: خدمات , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ساماندهی 7000 معتاد متجاهر در مراکز ماده 16
نظر شما در مورد ساماندهی 7000 معتاد متجاهر در مراکز ماده 16
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳