افزایش جمعیت علفخواران بزرگ جثه استان تهران

افزایش جمعیت علفخواران بزرگ جثه استان تهران به گزارش حراج کن رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش محیط زیست استان تهران با اشاره به افزایش جمعیت علفخواران بزرگ جثه در استان تهران اظهار داشت: حیات وحش سرشماری شده در استان تهران 10تا 15 درصد جمعیت کل اینگونه ها در کشور را تشکیل می دهد.محمد کرمی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به افزایش جمعیت علفخواران بزرگ جثه در استان تهران طی روزهای ابتدایی سال ۱۴۰۱ اشاره کرد: برمبنای سرشماری انجام شده در سال ۱۴۰۰ روی گونه های شاخص علفخواران بزرگ جثه که شامل گونه های قوچ و میش وحشی، کل و بز وحشی، جبیر و آهو می شود، افزایش جمعیت مشاهده و گزارش شده است.

وی در ادامه با اشاره به علل افزایش جمعیت اظهار داشت: این افزایش حاصل زایش گونه ها، افزایش سطح مناطق تحت پوشش و تحت سرشماری، بهبود عملکرد اکیپ سرشماری و استفاده از افراد حاذق
تر و ماهرتر در امر سرشماری بوده است.

رییس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش محیط زیست استان تهران افزود: همه گونه ها طبق آمار افزایش جمعیت داشتند. با توجه به این که زاد و ولد از ماه های اردیبهشت و خرداد آغاز می شود و شرایط نیز مناسب می باشد، جمعیت آنها افزایش می یابد.

کرمی درباره مقایسه وضعیت سرشماری گونه های حیات وحش در استان تهران و کل کشور اظهار داشت: نتایج سرشماری حیات وحش در سطح کشوری هنوز به ما اعلام نشده تا از وضعیت حیات وحش در استان تهران نسبت به کل کشور مطلع شویم و بتوانیم آنرا مقایسه نماییم. ابتدا باید سرشماری در سطح همه استانها و در نهایت در سطح کشوری صورت گیرد تا بتوان راجع به این مساله اظهار نظر کرد. هنوز بررسی های لازم در این خصوص انجام نشده و یا اگر انجام شده نتایج آن برای ما ارسال نشده است.

وی با اشاره به سهم استان تهران از جمعیت گونه های حیات وحش که در کشور سرشماری می شوند، اظهارکرد: بطور معمول جمعیت گونه هایی که در استان تهران سرشماری می شوند ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت حیات وحش قابل سرشماری در کشور را تشکیل می دهد.

کرمی در آخر ضمن اشاره به اقدامات انجام شده برای حفظ روند مثبت افزایش جمعیت گونه های وحشی در استان تهران اظهار داشت: اقداماتی که دراین زمینه انجام شده در جهت حفظ گونه ها بوده است. حراست از ذخایر ژنتیکی برنامه اصلی سازمان حفاظت محیط زیست است که با انجام اقداماتی نظیر جلوگیری از شکار و صید غیرمجاز، مقابله با مشکلات حاصل از تخریب زیستگاه و مدیریت کارهای انسان در زیستگاه اینگونه ها محقق می شود. خوشبختانه سال به سال وضعیت بهتر می شود و اقداماتی نظیر جلوگیری از صید و شکار بدون مجوز تاثیر به سزایی در مصون نگاه داشتن اینگونه ها از نابودی نسل ایفا کرده است.

منبع:

1401/02/28
13:55:15
0.0 / 5
314
تگهای خبر: كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد افزایش جمعیت علفخواران بزرگ جثه استان تهران
نظر شما در مورد افزایش جمعیت علفخواران بزرگ جثه استان تهران
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳