نرم افزار پلاک خوان چیست و چگونه کار می کند؟

نرم افزار پلاک خوان چیست و چگونه کار می کند؟ به گزارش حراج کن آیا تاکنون درباره نرم افزاری که بتواند پلاک خودرو ها را بخواند دیده اید؟ چه کاربردی می تواند داشته باشد؟به گزارش حراج کن به نقل از مهر، آیا تاکنون اسم نرم افزار پلاک خوان را شنیده اید؟ نرم افزاری که بتواند پلاک خودرو ها را بخواند چه کاربردی می تواند داشته باشد؟ مزایایی یک پلاک خوان هوشمند چیست؟ در ادامه به بررسی نرم افزار پلاک خوان و کاربردهای آن می پردازیم.
پلاک خوان چیست؟
پلاک خوان یا شناسایی خودکار پلاک خودرو (ANPR)، یک نرم افزار است که می تواند با بکارگیری الگوریتم های هوش مصنوعی و یادگیری عمیق پلاک خودرو ها را بخواند. پلاک خودرو ها به صورت تصویری از اعداد و حروف هستند. این تصاویر توسط کامپیوتر ها قابل خواندن نیستند و احتیاج به پردازش دارند تا تبدیل به حروف و اعداد شوند و توسط کامپیوتر قابل خواندن باشند.
نرم افزار پلاک خوان ابزاری است که می تواند این کار را با دقت و سرعت بالایی انجام دهد.
پلاک خوان چگونه کار می کند؟

هر نرم افزار پلاک خوان، بنا بر کاربردی که دارد می تواند در خلال مراحل مختلفی کار خویش را انجام دهد. اما به صورت کلی دارای مراحل زیر است:
با عبور خودرو از مقابل دوربین پلاک خوان، تصاویر به صورت بلادرنگ (real time) به نرم افزار ارسال می شوند. نرم افزار با الگوریتم های پردازش تصویر، تصاویر را پردازش می کند و در صورت تشخیص یک پلاک در تصویر، آنرا استخراج می نماید.
در مرحله ی بعد، تصویر پلاک برای انجام یک پلاک خوانی دقیق تر مورد پردازش قرار می گیرد تا کیفیت آن بهبود یابد. به صورت مثال دور تصویر برش می خورد تا قسمت های اضافی حذف شوند و تصویر تنها دارای پلاک باشند.
سپس، تصویر توسط فناوری نویسه خوان نوری (Optical character recognition) که به اختصار OCR خوانده می شود، پردازش می شود. حروف و اعداد موجود در تصویر جدا گردیده و ذخیره می شوند.
در مرحله ی پایانی تصویر به همراه پلاک خوانده شده در یک پایگاه داده ذخیره می شوند.
اگر نرم افزار پلاک خوان برای باز کردن درب ورودی و خروجی (گیت) مورد استفاده قرار بگیرد، در این مرحله و در صورت داشتن مجوز برای پلاک خودروی مورد نظر، سیگنالی به گیت فرستاده می شود و گیت به صورت خودکار باز می شود. در غیر این صورت درب باز نمی گردد.
نرم افزار پلاک خوان چه مزایایی دارد؟

وقتی شما از یک نرم افزار مناسب و کارامد برای پلاک خوانی پارکینگ ها استفاده می کنید، خیلی از کارها که پیش از این، توسط نیروی انسانی انجام می شد، الان با دقت و سرعت بالا توسط نرم افزار انجام می شود، بدون این که نیاز باشد هزینه ی زیادی را متحمل شوید. در واقع با یک مرتبه هزینه برای همیشه یک پلاک خوان دارید که کار کنترل تردد را انجام می دهد. در ادامه به برخی از مزایای پلاک خوان می پردازیم.
پردازش پلاک خودرو ها به صورت دائمی: در گذشته برای ثبت عبور و مرور خودرو ها در پارکینگ های عمومی و خصوصی از نیروی انسانی استفاده می شد. البته الان هم در بعضی از پارکینگ ها چنین وضعیتی وجود دارد. ولی در مکان هایی که از پلاک خوان استفاده می شود، کار پردازش، بوسیله ی یک دوربین و سیستم کامپیوتری به صورت دائمی و بدون وقفه انجام می شود. دیگر نیازی به نیروی انسانی نیست که بعد از گذشت مدت زمانی خسته یا دقتش کم شود. این سیستم پلاک خوان در هر لحظه با همان دقت و سرعت، پلاک خودرو ها را ثبت می کند.
تأمین امنیت پارکینگ ها به صورت مقرون به صرفه: استفاده از نیروی انسانی برای نظارت برای پارکینگ ها کاری معمول است که از گذشته تابحال انجام می شود. اما اگر میزان تردد زیاد باشد، به دلیل خستگی، دقت پایین می آید. نیروی انسانی نمی تواند بدون تعویض شیفت، کاهش دقت و به صورت همیشگی کار پلاک خوانی را انجام دهد. اما یک پلاک خوان می تواند نظارت پارکینگ ها را بدون خستگی و با دقت بالا انجام دهد و علاوه بر این حتی می تواند نظارت چندین پارکینگ هم با یک پلاک خوان صورت گیرد.
معطلی کمتر خودروها: حتما بارها از پارکینگ عمومی و خصوصی بهره برده اید. پارکینگ هایی که برای ورود و پیدا کردن مکان خالی باید زمان زیادی را صرف کنید. اما تصور کنید که یک پلاک خوان در ورودی پارکینگ و محل پارک خودرو ها وجود دارد. براحتی و با سرعت، پلاک خودروی شما خوانده و ثبت می شود و به قسمتی خالی برای پارک خودرو هدایت می شوید. اما اگر نیروی انسانی این کار را انجام دهد، باید زمانی را در قسمت ورودی صرف کنید تا پلاک خودرو را با دست بنویسید یا وارد سیستم کند. در نهایت بعد از ورود به پارکینگ باید خودتان دنبال جای خالی بگردید.
پرداخت عوارضی به صورت خودکار: در عوارضی ها، روزانه تعداد زیادی خودرو تردد می کنند. خودرو ها باید در مقابل عوارضی ترمز کنند، هزینه را پرداخت و سپس عبور کنند. این کار هم زمان زیادی می برد و هم باعث نارضایتی راننده ها خصوصاً در مسیرهای پر تردد می شود. اگر ثبت پلاک خودرو توسط دوربین و پرداخت عوارضی به صورت آنلاین صورت گیرد، دیگر احتیاج به هیچ معطلی و ایستادن نیست. خودرو ها هر سرعتی که داشته باشند، پلاک آنها ثبت می شود. اگر فرد از قبل حسابی برای پرداخت عوارض، داشته باشد، هزینه از حساب او کسر می گردد و در غیر این صورت در آینده می تواند هزینه را در مدت زمان تعیین شده پرداخت کند.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1401/01/24
19:17:39
0.0 / 5
398
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد نرم افزار پلاک خوان چیست و چگونه کار می کند؟
نظر شما در مورد نرم افزار پلاک خوان چیست و چگونه کار می کند؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳