فعالیت نوروزی بازارچه های سازمان فرهنگی هنری شهرداری

فعالیت نوروزی بازارچه های سازمان فرهنگی هنری شهرداری حراج کن: از میان بازارچه های فصلی و مناسبتی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، 4 بازارچه دائمی در مراکزی چون فرهنگ سرای معرفت، فرهنگ سرای رازی، فرهنگ سرای خاوران و ایرانسرا دایر است و بازارچه دائمی فرهنگسرای معرفت یکی از بازارچه هایی است که بعد از بازسازی از مرداد 1400 افتتاح شده است و محصولات فرهنگی و سفره هفت سین را هم برای نوروز ارائه می دهد.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، افراد به طور معمول بازارچه ها را نه فقط برای خرید بلکه به سبب تنوع آن و حضور مشاغل مختلف بخصوص در بخش صنایع دستی و هنری برای گذراندن ساعاتی مفرح انتخاب می کنند تا به قول معروف هم فال باشد و هم تماشا.

در بین بازارچه ها، بازارهایی از طرف سازمان فرهنگی و هنری از دهه هفتاد شکل گرفتند و رسمیت پیدا کردند و مردم به شکل ملموس و با سهولت به مراکز عرضه کننده فرهنگ و هنر رسیدند و در این میان استقبال مردم سبب شد که ضرورت وجود بازارچه ها نیز حس شود. چونکه این بازارچه ها با محتوایی فرهنگی و هنری، ابتدا بصورت روزانه یا هفتگی و با حضور کارآفرینان و هنرمندانی که به دنبال محلی برای عرضه آثار و تولیدات شان بودند در محوطه و یا در فضایی در جوار برخی مراکز سازمان شکل گرفتند.

تفاوت عمده این بازراچه ها با سایر بازارچه های محلی ذات فرهنگی هنری آنها بود. هنرمندان و کارآفرینانی که در تعامل با مراکز فرهنگی هنری سازمان بودند ضرورت حضور در این بازارچه ها را درک کرده و به سبب ماهیت هنری مراکز و انتظاری که مردم از آن‏ها در عرصه فرهنگ و هنر داشتند و همین طور هزینه مناسب اجاره بها، برای حضور در بازارچه ها همت گماردند.

از میان بازارچه های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بازارچه دائمی معرفت یکی از قدیمی ترین مراکز تجاری محله شهران بوده که در سال ۱۳۸۵مورد بهره برداری قرار گرفته و همسو با کارهای فرهنگی و هنری، در زمینه خوداشتغالی فعالیت می کند. این بازارچه با تعداد ۲۴ غرفه در ضلع جنوبی و شرقی فرهنگ سرا واقع شده، بصورت دائمی از ساعت ۹ تا ۲۱ مشغول به فعالیت است و محصولات فرهنگی نوروز را هم ارائه می کنند. بازسازی این بازارچه از سال ۱۳۹۹ شروع شده و مرداد ۱۴۰۰ به انتها رسیده است و و فعالیتش را از سر گرفته است. این بازارچه، قبل از بازسازی، با درآمد سالانه ۵۶۰ میلیون تومان جزو پردرآمدترین بازارچه های سازمان است.بازارچه قدیمی فرهنگ سرای معرفت باتوجه به عدم در نظرگرفتن سیاستگذاری بلندمدت بدون استانداردهای لازم و سازه های مقاوم فعالیت داشت که با هدف رفع مشکلات قبلی غرفه ها از لحاظ تهویه، امکانات آب و برق، سازه های قدیمی و نمای نازیبا، با تمرکز بیشتر بر امر خوداشتغالی و کارآفرینی بازسازی شد. این بازارچه با ۲۴ مغازه محصولات فرهنگی هنری شامل صنایع دستی، هنرهای سنتی، کتاب و نوشت افزار، پوشاک و مایحتاج کودک، سوغات شهرهای ایران، منسوجات، وسایل هفت سین و محصولات نوروزی و... را ارائه می کند.

در امتداد بازارچه دائمی فرهنگسرای معرفت، بازارچه سرای محله شهران جنوبی واقع شده که موجب تعامل بیشتر این دو مرکز و رونق بیشتر هر دو بازارچه شده است.منبع:

1400/12/25
19:11:21
0.0 / 5
408
تگهای خبر: بازار , پوشاك , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد فعالیت نوروزی بازارچه های سازمان فرهنگی هنری شهرداری
نظر شما در مورد فعالیت نوروزی بازارچه های سازمان فرهنگی هنری شهرداری
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱