با سلام روبی بازی خودتان را بسازید و بازی کنید

با سلام روبی بازی خودتان را بسازید و بازی کنید سلام روبی پکیج آموزشی ـ سرگرمی را با عنوان برنامه نویس کوچولو طراحی و ساخته و بچه ها می توانند در کنار بازی های شاد و جذاب کدینگ و الگوریتم را به آسانی بیاموزند.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، مجموعه «راه و بیان هوشمند (روبی)» با نام مستعار «سلام روبی» از سال ۱۳۹۸ کارهای خودرا در حوزه آموزش کدینگ و برنامه نویسی به کودکان آغاز نموده است. پایه اصلی تمامی دوره های «سلام روبی» در رده کودکان، برمبنای روش «علوم کامپیوتر بدون کامپیوتر» طراحی شده است. این روش موضوع جدیدی است که در دنیا بسیار مطرح بوده و برای آموزش کودکان و نوجوانان از این روش استفاده می شود.
وحیده عامل محبوب، بنیانگذار و مدیرعامل مجموعه «سلام روبی» درباره شکل گیری این مجموعه خلاق می گوید: شرکت «راه و بیان هوشمند» در حقیقت مخفف روبی است، این مجموعه سال ۹۸ تأسیس شد که در آن بر طبق بازی های حرکتی و فکری یک سری مفاهیم مربوط به برنامه نویسی را با بچه ها کار می نماییم.
یادگیری مهارت برنامه نویسی لازمه زندگی همه بچه هاست
وی در ادامه اضافه کرد: در حقیقت برنامه نویسی، نوشتن برنامه بازی ها، ربات ها، انیمیشن و اپلیکیشن های موجود در بازار است که همه آنها محصول ذهن یک برنامه نویس هستند. حالا مدتی است در دنیا باب شده که بچه ها از سنین خردسالی یادگیری برنامه نویسی را شروع کنند برای اینکه این علم یکی از مهارت های ضروری دنیای آینده است و بچه ها در هر صنفی که وارد کار شوند بطور قطع ربات ها و اپلیکیشن هایی کنارشان هستند که در آن حوزه به آنها کمک خواهند کرد. بدین سبب یادگیری این مهارت لازمه زندگی همه بچه هاست و حتی اگر نمی خواهند آنرا بعنوان یک حرفه داشته باشند اما بهتر است آنرا بعنوان یک ضرورت بیاموزند.

وی اضافه کرد: مجموعه Helloruby سال ۲۰۱۴ توسط لیندا لیوکاس در فنلاند کار خودرا شروع کرد. او یک مجموعه کتاب برای بچه ها نوشته که بدون کامیپوتر و به وسیله بازی، طرح سوال و … آنها را وارد فضایی می کند که پایه نرم افزاریشان قوی شود و تفکر محاسباتی منطقی پیدا کنند. این کتاب ها به ۳۰ زبان ترجمه شد و مورد استقبال بسیاری قرار گرفت اما متأسفانه به زبان فارسی ترجمه نشده بود. من این کتاب را سال ۹۸ از آمازون خریداری کردم و نسخه ترجمه شده جلد یک آن از طرف انتشارات ایرانبان به زودی منتشر خواهد شد. ضمن این که مجموعه ما تنها نماینده رسمی مجموعه Helloruby در ایران است که مجوز ترجمه کتاب ها و مطالب آموزشی آنرا دارد
یک کارآفرینی جذاب برای بچه ها
وی اشاره کرد: دو برنامه نرم افزارنویسی کودکان وجود دارد که توسط دانشگاه MIT طراحی شده و مانند یک پازل است و خروجی آن یک بازی می شود، یا بطورمثال بچه ها کتاب داستان هایی را که خواندند می توانند پیاده سازی می کنند، اما در ترم های پیشرفته تر بچه ها بازی طراحی می کنند، در حقیقت هدفمان این است که بچه ها بجای این که مصرف کننده بازی با نرم افزارها باشند خودشان بازی تولید کنند و این به صورتی کارآفرینی است.
وی با اعلان اینکه نرم افزار اسکرچ پیشرفته تر است و بچه ها از هشت سالگی با آن کارشان را شروع می کنند تصریح کرد: این نرم افزار به سی زبان ترجمه شده و کدها به فارسی هم نوشته می شود اما ما آنرا پیشنهاد نمی نماییم و ترجیح بر این است که با بچه ها انگلیسی کار نماییم، برای اینکه زبان پایه برنامه نویسی که بعدها هم با آن کار می کنند انگلیسی است و چه بهتر که از همین حالا با آن آشنا گردند.
افزایش خلاقیت و مهارت حل مسئله در «سلام روبی»
وی با اشاره به این که شروع این آموزش ها از چهارسالگی است، افزود: ما در این مجموعه برای گروههای سنی ۴ تا ۶، ۶ تا ۸ و ۸ تا ۱۰ سال با یک سری مقدمات و بصورت آموزش غیرمستقیم شروع می نماییم و بچه ها در یک بازی یا نمایش خلاق قرار می گیرند و در حین این بازی مهارت تفکر محاسباتی منطقی آنها شکل می گیرد، آنها در این راه مهارت حل مسئله پیدا می کنند و خلاقیتشان افزایش می یابد و پس از آن به خواست خودشان وارد فضای نرم افزار می شوند.
عامل با اعلان اینکه نخستین طراحی این دوره به شکل بازی در فضای باز بود، اظهار داشت: پیش از کرونا چند دوره به این شکل انجام شد که مورد استقبال خانواده ها و بچه ها قرار گرفت اما بعد که درگیر کرونا شدیم تصمیم گرفتیم که آنرا بصورت آنلاین هم امتحان نماییم و خوشبختانه کارایی خوبی داشت و توانستیم در زمینه آنلاین هم موفق باشیم.
بچه ها با ریتم، الگوریتم را آموزش می بیند
وی تصریح کرد: در گروه سنی ۴ تا ۶ سال، کلاس ها بصورت چهار نفره برگزار می گردد که شامل ریتم و حرکت است و بچه ها با ریتم، الگوریتم را آموزش می بیند و همه اینها در بستر زندگی اتفاق می افتد و طی آموزش جلو می رویم تا آنها را وارد محیط نرم افزار نماییم. این سیر برای آنها بسیار ملموس است و سرعت رشدشان را در آن زمینه بالا می برد.

وی با اشاره به حضور یکی از دانش آموزان «سلام روبی» در مسابقات بین المللی IKCC اظهار داشت: شادی که در این مسابقه جهانی شرکت کرده و از ابتدا با ما کارش را از دوره مقدماتی شروع کرد و در سن شش سالگی وارد نرم افزار اصلی شد که برای هشت ساله ها طراحی شده بود اما به سبب این که او کودکی دو زبانه است و خودش هم استعداد بسیاری در یادگیری داشت به خوبی از پس آن برآمد. یک مسابقه بین المللی تحت عنوان IKCC بصورت آنلاین برگزار می شد و به بچه ها گفتیم هر کس علاقمند است شرکت نماید که سه نفر شرکت کردند و شادی رتبه دوم در دنیا را به دست آورد.
شرایط ثبت نام در «سلام روبی»
عامل درباره شرایط ثبت نام و حضور در این کلاس ها اظهار داشت: جهت شرکت در این کلاس ها هیچ پیش زمینه خاصی نیاز نیست، بچه ها فقط ثبت نام می کند و در گروه سنی خودشان قرار می گیرند، آنها در این راه یک نقشه راه دارند که آنرا طی می کنند تا به آن مرحله ای که مورد نیاز است برسند.
مدیرعامل مجموعه «سلام روبی» در آخر اشاره کرد: علاقمندان می توانند بوسیله سایت ثبت نام کنند. هم اکنون دو دوره اصلی «کدینگ و برنامه نویسی» و «مبانی کامپیوتر» برگزار می گردد که به زودی دوره های دیگری از مباحث مختلف کامپیوتر و برمبنای همین متد، به آن اضافه خواهد شد. دوره ها هم بصورت آنلاین و هم بصورت حضوری با تاکید بر کارهای حرکتی در فضای باز برگزار می گردد.
آدرس سایت: https: //salamruby.ir/
mailto: @salamruby.ir
www.instagram.com/salamruby.ir

1400/12/13
23:20:24
0.0 / 5
387
تگهای خبر: آموزشی , آنلاین , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد با سلام روبی بازی خودتان را بسازید و بازی کنید
نظر شما در مورد با سلام روبی بازی خودتان را بسازید و بازی کنید
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱