شهرداری وعده داده زمان اخذ پروانه را كوتاه كند

چراغ سبز شهرداری به طرح نهضت ملی مسکن

چراغ سبز شهرداری به طرح نهضت ملی مسکن حراج کن: سه گانه دولت، مجلس و شهرداری ها برای به گردش درآمدن چرخ ساخت وساز در قالب پروژه نهضت ملی مسکن دارد تشکیل می شود و بااینکه سرعت اجرای پروژه در هفت ماه اخیر به دلایلی همچون کمبود منابع، همراهی نکردن بخش خصوصی، عدم پرداخت بموقع تسهیلات و طولانی بودن روند گرفتن پروانه، چندان مطلوب نبوده، شهرداری تهران به تشکیل قرارگاه مسکن اقدام نموده و قول داده روند گرفتن پروانه را کوتاه کند.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، قانون جهش تولید و تامین مسکن (نهضت ملی مسکن) مصوب ۱۷ مردادماه ۱۴۰۰ بعنوان یکی از با اهمیت ترین برنامه های دولت سیزدهم، به اذعان خیلی از کارشناسان در صورت اجرای مناسب می تواند اثرات مثبتی در بازار بوجود آورد. دولت برای ساخت چهار میلیون طی چهار سال واحد برنامه ریزی کرده که وزارت راه و شهرسازی، این برنامه را به دو بخش دو میلیون واحدی تا سال ۱۴۰۴ تقسیم کرده است.

واریز وجه؛ یک بیستم و یکم ظرفیت پروژه
تا کنون بطور کلی بیش از ۳.۸ میلیون نفر برای «طرح اقدام ملی» که توسط دولت دوازدهم درحال اجرا بود و «نهضت ملی مسکن» بعنوان طرح دولت سیزدهم ثبت نام کرده اند. دولت هر دو پروژه مذکور را در قالب نهضت ملی مسکن با یکدیگر تلفیق کرده است. اما آمار واریز وجه توسط افراد واجد شرایط چندان امیدوارکننده نیست؛ بطوریکه تا روز ۸ بهمن ماه مجموعا برای دو طرح مذکور حدود ۲۹۰ هزار نفر برای این واحدها افتتاح حساب و فقط ۱۸۶ هزار نفر معادل یک بیست و یکم ظرفیت پروژه واریز وجه داشتند.
از شروع ثبت نام نهضت ملی مسکن در ۲۸ مهرماه تا ۱۱ بهمن ماه در شهرهای جدید ۱۲۱۳ نفر افتتاح حساب و ۱۱۱ نفر قسط اول این واحدها به میزان ۴۰ میلیون تومان را واریز کرده اند. این در حالیست که مقرر است ۶۰۸ هزار واحد در شهرهای جدید ساخته شود و ۶۷۰ هزار نفر ثبت نام کرده اند.
باتوجه به پایین بودن توان متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن، انتظار می رفت تمامی بانک ها که در کل موظف به پرداخت سالیانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان به بخش مسکن هستند با این پروژه همراهی کنند اما آنچه عملا تا کنون اتفاق افتاده پرداخت ۹۴۸ میلیارد تومان بوده که آن هم فقط توسط بانک مسکن پرداخت شده و سایر بانک ها هیچ عملکردی در این خصوص ارائه نداده اند.

ساخت و ساز نسبت به اوایل دهه ۹۰ نصف شده است
اوایل دهه ۹۰ حدود ۹۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور با محوریت بخش خصوصی تولید می شد که سال قبل به حدود نصف رسید و دقیقا برای ۴۹۰ هزار و ۵۹۷ واحد مسکونی، پروانه صادر شد. اما گفته می شود به سبب رکود حاکم بر بازار مسکن، افزایش قیمت نهاده های ساختمانی، نگاه درآمدی دستگاههای خدمات رسان به حوزه ساخت و ساز و طولانی شدن پروسه صدور پروانه، آمار ساخت و ساز در شهر تهران طی پنج ماهه نخست سال ۱۴۰۰ نسبت به پارینه ۱۸ درصد کم شده و در مقایسه با سال ۱۳۹۰ افت ۸۰ درصدی داشته است.
بنظر می رسد باتوجه به عدم همراهی تمام قد بخش خصوصی با طرح نهضت ملی مسکن و کمبود منابع، پروژه با دست انداز روبه رو شده باشد. وزارت راه و شهرسازی در ابتدای ثبت نام با فراخوان گسترده خانوارها را برای این پروژه دعوت می کرد و گفته می شود تا کنون برای ۷۶۰ هزار واحد تامین زمین شده اما به اذعان مسئولان این وزارتخانه ممکنست تمام ۷۶۰ هزار واحد به مرحله اجرا نرسیده باشد و در مراحل مختلف قرار دارد.
اما گزارشهای میدانی و پیامهایی که از مخاطبان در سراسر کشور دریافت می شود نشان میدهد خیلی از پروژه های نهضت ملی مسکن از حد کلنگ زنی فراتر نرفته و اغلب به عملیات اجرائی نرسیده است.
روز ۱۰ بهمن ماه ۱۴۰۰ رهبر معظم انقلاب، برخی آمارهای کلان اقتصادی در دهه ۹۰ را ناخرسند کننده خواندند و فرمودند آمار و میزان «رشد تولید ناخالص داخلی، تشکیل سرمایه در کشور، تورم، رشد نقدینگی، مسکن، تامین ماشین آلات و مسائل مشابه»، اصلاً خرسند کننده نیست و ضربه به معیشت مردم که مدام از آن ابراز نگرانی می نماییم ریشه در همین مسائل و واقعیات دارد.
از جانب دیگر شاخص دسترسی به مسکن هر سال افزایش می یابد و برخی کارشناسان می گویند باتوجه به فاصله عمیق به وجود آمده بین درآمدها با قیمت مسکن، اکنون مدت زمان انتظار برای خانه دار شدن در استان تهران به حدود ۶۹ سال رسیده است.
بااینکه دولت، مجلس و شهرداری، آستین ها را برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن بالا زده اند آمار و ارقام می گوید با گذشت حدود هفت ماه از شروع به کار دولت سیزدهم، با اهمیت ترین برنامه اقتصادی رئیس جمهور، یعنی طرح نهضت ملی مسکن آنطور که باید و شاید پیش نرفته است. البته پروژه در بخشهایی از کشور توسط بنیاد مسکن و برخی سازندگان بخش خصوصی در حال اجراست اما خلاء همراهی تمام قد بخش خصوصی که تردیدهایی برای ورود به این طرح دارد کماکان احساس می شود.

تشکیل قرارگاه مسکن توسط شهرداری تهران
با این وجود بتازگی اتفاق مثبتی رخ داده و شهرداری تهران مبادرت به تشکیل «قرارگاه مسکن شهرداری تهران» کرده که امروز(پنجشنبه) جلسه ای به ریاست معاون شهرسازی شهرداری تهران، شهرداران مناطق و اعضای در رابطه با این قرارگاه تشکیل و تصمیماتی در این عرصه گرفته شد.
بر اساس اعلام سیدمهدی هدایت ـ شهردار منطقه ۱۹ تهران ـ شهرداری تهران با تدابیر معاون شهرسازی شهرداری تهران بر روی موضوع مسکن لطمه شناسی کرده است و در این راه شورای شهر تهران نیز همراه هستند پس امیدواریم شاهد اتفاقات خوب در بحث مسکن در شهر تهران باشیم. محوریت بحث های جلسه امروز کوتاه کردن زمان گرفتن پروانه برای مردم و بخش خصوصی بود.
هدایت اشاره کرد: استفاده از ظرفیت زمین هایی که مربوط به نهادها و بنیادها در شهر تهران است از دیگر محورهای جلسه امروز بود. همین طور بحث شد که بتوانیم تسهیل در صدور پروانه داشته باشیم و با زمین ها و اراضی که در مناطق مختلف داریم بطورمثال منطقه۱۹ اعلام آمادگی کرد از ظرفیت های موجود می توانیم حدود ۲۱ هزار واحد بسازیم، اقدامات خوبی را در قرارگاه مسکن پیش ببریم. سازمان نوسازی شهرداری تهران نیز اقدامات و تکالیف خوبی را در این عرصه پذیرفته است پس با این نگاه شهرداری تهران، اقدامات خوبی در زمینه مسکن در شهر تهران روی خواهد داد.
بدین سبب گزارش، اگر شهرداری همراهی لازم را در مواردی که هدایت به آن اشاره کرده داشته باشد و هم افزایی سه گانه ای بین دولت، مجلس و شهرداری ها ایجاد شود می توان بر روی غلتک افتادن طرح نهضت ملی مسکن امیدوار بود.
منبع:

1400/11/15
13:30:50
0.0 / 5
453
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد چراغ سبز شهرداری به طرح نهضت ملی مسکن
نظر شما در مورد چراغ سبز شهرداری به طرح نهضت ملی مسکن
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳