در گزارش حراج كن اعلام شد؛

۳راهکار برای جلوگیری از کاهش مصرف لبنیات پس از حذف ترجیحی

۳راهکار برای جلوگیری از کاهش مصرف لبنیات پس از حذف ترجیحی حراج کن: سخنگوی انجمن لبنی ایران با اشاره به این که سرانه مصرف لبنیات با حذف ارز 4200 تومانی حدود 30 درصد کاسته می شود، سه راه حل را برای جلوگیری از این اتفاق پیشنهاد کرد.محمدرضا بنی طبا سخنگوی انجمن لبنی ایران در گفت و گو با خبرنگار مهر، درباره آخرین وضعیت صدور کارت الکترونیکی برای خرید محصولات لبنی گفت: هنوز اتفاق خاصی دراین زمینه رخ نداده ضمن این که کارت مذکور برای کلیه اقلام ضروری سبد خانوار پیشنهاد شده است.
بنی طبا با اشاره به این که بر این اساس مقرر است کارت مذکور برای خانوار محروم و دهک های پایین طراحی و ایجاد شود، اظهار داشت: وظیفه نظام حاکمیتی این است که پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و اصلاح نظام یارانه ای از دهک های محروم حمایت ویژه کند چونکه این افراد پس از حذف ارز و افزایش تورم و نرخ مواد غذایی قادر به خرید این محصولات نخواهند بود.
سخنگوی انجمن لبنی با اعلان اینکه دولت بجای پول نقد باید به خانوار کارت الکترونیکی بدهد، اظهار داشت: تجربه ثابت کرده پول نقد به جامعه هدف برخورد نمی کند و مردم بجای این که این پول را صرف خرید مواد غذایی و اقلام ضروری سبد خانوار کند آنرا خرج سایر هزینه ها همچون اجاره خانه یا حمل و نقل می کند.
بنی طبا با اشاره به این که اجرای طرح کارت الکترونیکی برای کالاهای اساسی و اقلام ضروری خانوار در کمیسیون های مختلف مجلس در دست پیگیری و بررسی است، اظهار داشت: اجرای این طرح چندان کار سختی نیست و زیرساخت های آن در کشور وجود دارد ضمن این که با اجرای آن یارانه ها هدفمند می شود و منابع آن نیز از محل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و مابه التفاوت این ارز با ارز آزاد تامین خواهد شد.
این فعال صنفی با اشاره به این که کلیه خانوار تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی، کارگران، فرهنگیان و سایر دهک های محروم و پایین جامعه مشمول دریافت این کارت خواهند بود، اظهار داشت: اقلامی مثل برنج، روغن، تخم مرغ، مرغ، گوشت و لبنیات در کارت مذکور دیده شده و خانوار می توانند با بهره گیری از آن این اقلام را خریداری کنند.
به گفته بنی طبا، انجمن لبنی از ابتدا برای اجرای این طرح مصر بوده و وزارت جهاد کشاورزی بطور جد پیگیر آنست.

سرانه مصرف لبنیات با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی حدود ۳۰ درصد کاهش می یابد
سخنگوی انجمن لبنی ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و افزایش تورم طبیعتاً سرانه مصرف لبنیات در کشور کاسته می شود، اظهار داشت: برآورد ما این است که سرانه مصرف لبنیات بین ۲۰ تا ۳۰ درصد در ضمن اجرای این طرح کاهش پیدا کند.
بنی طبا با اعلان اینکه برمبنای برنامه چشم انداز ۱۴۰۴ قرار بود سرانه مصرف لبنیات در کشور به ۱۵۰ تا ۱۶۰ کیلوگرم برسد، اظهار داشت: در سالهای ۸۸ و ۸۹ این رقم بیش از ۹۰ کیلوگرم بود اما با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها افت شدیدی را دراین زمینه تجربه کردیم و حدود ۱۰ کیلوگرم از میزان مصرف سرانه کاسته شد و هم اکنون این رقم چیزی حدود ۷۵ تا ۸۰ کیلوگرم در حالت خوشبینانه است که نصف رقمی است که قرار بود در چشم انداز به آن دست پیدا نماییم.
بنی طبا افزود: با توجه به این که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی سرمایه در گردش و نیاز به نقدینگی را در واحدهای تولیدی نیز افزایش می دهد، وزارت جهاد کشاورزی بعنوان متولی تولید استقبال خوبی از طرح های حمایتی کرده و بطور جد پیگیر اجرای این طرح ها برای احقاق حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان است و همانطور که اشاره شد شخص وزیر جهاد کشاورزی بطور جد پیگیر طرح ایجاد کارت الکترونیکی برای خرید اقلام ضروری توسط مردم است تا قدرت خرید مصرف کنندگان کاهش پیدا نکند.
وی با اشاره به افزایش نگرانی ها درباره کاهش مجدد مصرف سرانه لبنیات در کشور اظهار داشت: برای این منظور سه راه حل را پیش بینی کردیم که راه حل اول همان اجرای طرح کارت الکترونیکی برای خانوار است، علاوه بر این نباید اجازه بدهیم در جمعیت نوجوانان و کودکان خصوصاً در استانهای محروم کاهش مصرف سرانه اتفاق بیفتد به همین جهت اجرای طرح شیر رایگان مدارس دومین راهکاری است که پیشنهاد می شود.
وی با اعلان اینکه برای اجرای این طرح بودجه ای در نظر گرفته شده اما بسیار کمتر از توقع ماست، اشاره کرد: اگر مسئولان واقعاً می خواهند مصرف سرانه ضربه نخورد باید تامین شیر برای جمعیت دانش آموز خصوصاً دانش آموزان دختر را در اولویت کار قرار دهند چونکه از هر سه زن ایرانی یک نفر به پوکی استخوان مبتلا می شود که دلیل اصلی آن کمبود مصرف لبنیات و فرآورده های لبنی است.
بنی طبا از دولت و سازمان برنامه و بودجه خواست مانند سالهای قبل عمل نکند و روی این مساله تمرکز ویژه داشته باشد.
سخنگوی انجمن لبنی ایران همین طور از آموزش و پرورش درخواست نمود برای اجرای این طرح شیر باکیفیت تامین کند و آنرا به مناقصه نگذارد.
بگفته بنی طبا در مناطق دورافتاده به سبب مشکلات حمل و نقل و نگهداری محصول باید از شیر استریل استفاده گردد.
بنی طبا راه حل سوم را تسهیل عرضه مستقیم محصولات لبنی برای تولیدکنندگان عنوان نمود و اظهار داشت: دولت باید تدبیری بیندیشد که تولیدکنندگان بتوانند محصولات لبنی را مستقیماً به مردم عرضه کنند چونکه ۳۰ درصد قیمت محصولات لبنی مربوط به شبکه پخش و خرده فروشی است و اگر عرضه به شکل مستقیم صورت گیرد این درصد از قیمت لبنیات کم خواهد شد بعنوان مثال دولت می تواند در میادین میوه و تره بار مکانی را در اختیار تولیدکننده قرار دهد تا محصولات خودرا آنجا به مردم عرضه کنند. برای این کار حتی ما غرفه نمی خواهیم و اگر نقطه ای را مشخص کنند که ماشین های یخچال بتوانند محصولات خودرا به مردم عرضه کنند این کار را خواهیم کرد.
این فعال صنفی با اعلان اینکه وزارت جهاد کشاورزی تا حالا همکاری خوبی با تشکل ها داشته است، اظهار داشت: در حوزه حذف یارانه ارز ۴۲۰۰ تومانی از کالاها هم اکنون به هسته سخت کار رسیده ایم و دولت باید کار دشواری را انجام دهد. به همین جهت اجرای طرح نیازمند همکاری تمامی دستگاهها، سازمان ها و بخش خصوصی است و ما نیز آمادگی داریم تا دولت را در این راه همراهی نماییم.


منبع:

1400/11/04
10:47:28
0.0 / 5
680
تگهای خبر: ارز , تجربه , تورم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ۳راهکار برای جلوگیری از کاهش مصرف لبنیات پس از حذف ترجیحی
نظر شما در مورد ۳راهکار برای جلوگیری از کاهش مصرف لبنیات پس از حذف ترجیحی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵