حناچی عنوان كرد

اهمیت آلاینده های محرک در آلودگی هوا

اهمیت آلاینده های محرک در آلودگی هوا به گزارش حراج کن شهردار سابق تهران درباره کنترل آلودگی هوا اظهار داشت: آلاینده های محرک در بحث آلودگی هوا از اهمیت بالایی برخوردار می باشند و کنترل معاینه فنی خودرو ها باید به طورجدی نظارت و اعمال قانون شود.به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، پیروز حناچی استاد دانشکده معماری دانشگاه تهران و شهردار سابق تهران در نشست تخصصی روز ملی هوای پاک درباره آلودگی هوا اظهار داشت: وضعیت آلودگی هوا در کشور بخصوص در کلانشهرها بخصوص در فصل پاییز و زمستان اصلا مناسب نمی باشد. اما این مشکل حل نشدنی نیست و شهرهایی که آلوده ترین شهرهای جهان شناخته شده بودند امروزه با مدیریت توانستند آلودگی هوا را کنترل کنند.

وی اضافه کرد: آلاینده های محرک در بحث آلودگی هوا از اهمیت بالایی برخوردار می باشند. در کنترل آلاینده های محرک، مبحث کنترل معاینه فنی باید به شکل جدی در دستور کار قرار گیرد. دوربین های تهران به کنترل معاینه فنی مجهز هستند و اگر به شکل جدی با خودروهایی که معاینه فنی ندارند برخورد نشود این آلودگی ها ادامه دارد؛ اما از طرفی هم به علت تحریم و گران بودن تجهیزات و تاسیسات در بازار طبیعتا فشار آوردن به مردم هم کار سختی است.

شهردار سابق تهران اضافه کرد: برخی از ترکیبات این آلودگی ها ناشی از احتراق ناقص است که بر مبنای تابش خورشید فزاینده می شوند. در بحث آلودگی هوا یک سری دستگاههای اصلی(سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت کشور، وزارت نفت، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان هواشناسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، نیروی انتظامی، سازمان ملی استاندارد سازمان انرژی اتمی، وزارت راه و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه شهرداری ها وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت اقتصاد و دارایی) و دستگاههای فرعی(سازمان صدا و سیما۔ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت امور خارجه، سازمان بیمه مرکزی، قوه قضاییه، وزارت آموزش و پرورش، سازمان کمرگ، وزارت ارتباطات و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) تاثیرگذارند؛ اما اقدامات اصلی در دست وزارت کشور است که میان دستگاه ها تقسیم کار و نظارت جدی داشته باشد.

وی افزود: در فصل زمستان افت فشار گاز را داریم که دائما از جانب وزارت نفت اخطار کنترل مصرف دریافت می نماییم که نمی توانیم گاز مورد نیاز کشور را تأمین نماییم که در این صورت وزارت نفت، گاز مورد نیاز کشور را از نیروگاه ها وصنایع تأمین می کند. ازاین رو نیروگاه ها از سوخت جایگزین که سوخت مازوت است استفاده می نمایند که افزایش آلودگی هوا را به دنبال دارد.

حناچی افزود: آلوده ترین ماه های سال به علت سکون جریان هوا آذر و دیماه است که جریان باد و کنترل آلاینده ها می تواند این شرایط را بهبود بخشد.


وی ادامه داد: روش های جدید اعمال شده در محاسبه شاخصهای کیفیت هوا نشان داده است که در محاسبه ها بیشتر از قبل سخت گیری می شود و اکسید گوگرد در سال ۹۹ نشان دهنده این است که با افزایش so۲ رابطه معناداری دارد و سبب افزایش آلودگی هوا و بوی نامطبوع در تهران می شود.

شهردار پیشین تهران با بیان اینکه در سال ۹۹ دو دوره ۶روزه ناسالم در تهران ثبت شده و در صورت کنترل نشدن باعث وخیم شدن اوضاع می شود، اظهار نمود: در مقایسه ماهانه دما بین سالهای ۹۸ و ۹۹ جریان باد تأثیر مستقیمی در کنترل آلودگی هوا دارد و در پاییز و زمستان جریان باد می تواند آلودگی هوا را کنترل کند.

وی ضمن اشاره به کشور « چین» در بحث کنترل آلودگی هوا اظهار داشت: در دنیا روش های فراوانی برای کنترل آلودگی هوا درحال پیگیری است. چین یکی از کشورهایی است که در سازمان ملل بعنوان یک پدیده از آن یاد می شود.

حناچی در انتها اظهار داشت: در پکن از شدت آلودگی هوا مردم همیشه ماسک می زدند؛ اما روش هایی را اعمال کردند که توانستند آلودگی هوا را کنترل کنند.

منبع:

1400/10/27
23:28:30
0.0 / 5
471
تگهای خبر: اقتصاد , انرژی , بازار , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اهمیت آلاینده های محرک در آلودگی هوا
نظر شما در مورد اهمیت آلاینده های محرک در آلودگی هوا
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴