مهر خبر می دهد؛

مالک جوهای سبز شده در چابهار کیست؟

مالک جوهای سبز شده در چابهار کیست؟ حراج کن: در صورتیکه گفته می شود محموله جوی دپو شده و بارگیری نشده در گمرگ چابهار که زیر باران مانده و سبز شده، متعلق به شرکت پشتیبانی امور دام است اما وزارت جهاد کشاورزی این مساله را رد کرد.منابع آگاه در گفتگو با خبرنگار مهر درباره محموله های جوی دپو شده و بارگیری نشده در گمرک چابهار که با آب باران سبز شده است، اظهار داشتند که این محموله متعلق به بخش خصوصی نیست و بنا بر اعلام گمرک مربوط به شرکت پشتیبانی امور دام است.
با این حال، حسن عباسی معروفان، سرپرست دفتر خدمات تجاری معاونت توسعه تجاری وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار مهر این مساله را تکذیب نمود و اظهار داشت: محموله های جو متعلق به وزارت جهاد نیست و باید دید صاحب کالا چه کسی است و چرا محموله را ترخیص نکرده است؟
به گزارش حراج کن به نقل از مهر، برمبنای تصاویر انتشار یافته در بعضی رسانه ها، یک شهروند از چابهار با انتشار ویدئویی عنوان کرده است محموله های جوی دپو شده و بارگیری نشده در گمرک چابهار، با آب باران سبز شده و هدر رفته است.
انتشار این ویدئو انتقاد شهروندان به سوءمدیریت نگهداری و توزیع غلات را برانگیخته است، به ویژه که نهاده های دامی همچون مهم ترین کالاهای اساسی است که با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین می شود و همیشه دامداران در تامین این نهاده ها با مشکل مواجهند.
ظاهراً صاحبان این کالاها محموله ها را نگه داشته اند تا قیمت آن در بازار آزاد افزایش یابد و بعد این محموله ها را وارد بازار کنند.
گمرک چندین بار بصورت کتبی و شفاهی به شرکت پشتیبانی امور دام تذکر داد!
در همین راستا، سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران گفته است مجموع واردات صورت گرفته حدود ۱۳۵ هزار تن جو بوده که نزدیک به ۱۲۰ هزار تن آن از محل مصوبه ترخیص ۹۰ درصدی، ترخیص شده است ولی از ۱۵ هزار تن باقی مانده یعنی حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ تن، همان ۱۰ درصدهای باقی مانده است که باید با صدور کد رهگیری بانک ترخیص شود. اما با گذشت دوماه هنوز هیچ اقدامی از طرف شرکت پشتیبانی امور دام برای ارائه به گمرک و ترخیص باقی مانده انجام نشده است.
وی افزود: در عین حال برای ۱۵۰۰ تن دیگر هم که مجوز ترخیص برمبنای مصوبات ستاد تنظیم بازار در ترخیص درصدی از طرف گمرک صادر شده و در انتظار خروج است، این شرکت کامیونی برای تخلیه این محموله و خروج آن از بندر تامین نکرده ولی در همین زمان، کامیون جهت خروج ذرت های وارداتی ارسال کرده است.
وی اظهار داشت: حتی باتوجه به اعلام شرایط جوی، یک هفته پیش از بارندگی، گمرک چندین بار بصورت کتبی و شفاهی به شرکت پشتیبانی امور دام تذکر داده است و حتی به مقام های استانی و معاونت مرتبط در اداره کل بنادر سیستان و بلوچستان بعنوان مرجع تحویل گیرنده کالا نیز اعلام شده است که جهت اتخاذ تصمیم و تمهید لازم برای جلوگیری از خسارت احتمالی ناشی از شرایط جوی اقدام نمایند.
به گفته لطیفی حداقل کالا باید به انبار مسقف منتقل می شد ولی با وجود خالی بودن دو انبار این اتفاق نیفتاده است و روی جوها حتی نایلون و چادر نیز کشیده نشده که قسمتی از این حجم ۱۵ هزار تنی، در بارندگی اخیر و باتوجه به رطوبت بالای چابهار، سبز و فاسد شده است.
وی اصرار کرد که شرکت پشتیبانی امور دام با وجود عدم دریافت کد رهگیری، به سبب دولتی بودن می توانست برای انتقال کالا به انبارهای خارج از بندر و تحت کلید گمرک اقدام نماید یا برای تعیین تکلیف ۱۰ درصد باقی مانده درخواست کند تا باتوجه به دولتی بودن محموله و نیاز کشور به این کالا با هماهنگی مراجع تصمیم گیر، تصمیم گیری شود که متأسفانه شرکت مذکور هیچیک را انجام نداده است.


منبع:

1400/10/18
17:20:31
0.0 / 5
885
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مالک جوهای سبز شده در چابهار کیست؟
نظر شما در مورد مالک جوهای سبز شده در چابهار کیست؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴