وزیر كشور:

شوراها نمودی از مردم سالاری دینی هستند

شوراها نمودی از مردم سالاری دینی هستند به گزارش حراج کن در حالیکه اولین اجلاس عمومی شورایعالی استان ها برای منتخبین دوره ششم به میزبانی وزارت کشور برگزار شد، مسئولین وزارت کشور از حضور خبرنگاران برای پوشش انتخابات هیات رئیسه این شورا ممانعت کردند.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، احمد وحیدی در اولین اجلاس منتخبین دوره ششم شورایعالی استان ها ضمن تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و تسلیت سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی اظهار داشت: تقارن آغاز دوره ششم شورایعالی استان ها با شهادت سردار سلیمانی این پیام را به همراه دارد که امروز شهید ما تراز جدیدی از مسئولیت و مسئولیت پذیری را تعریف کرده که ما باید به آن سمت حرکت نماییم.
وی ادامه داد: خصوصیت بارز شهید سلیمانی این است که این شهید بزرگوار در مسئولیت خود آنچنان در زمین و آسمان درخشید که آسمانیان به استقبال وی آمدند و زمینیان در فراغ او ناله می کنند. این مسئولیت ها تنها در جمهوری اسلامی امکان پذیر است. کار با اخلاص برای مردم در این نظام معنا پیدا می کند که اساس آن بر حق، تقوا و ایمان استوار است.
وی افزود: ان شاءالله روح شهید سلیمانی در همه ما دمیده شود و افقی که برای ما با این شهادت اعجاب گونه خود به ارمغان آورده پر رهرو باشد.
وی افزود: این شورا یکی از نمودهای مهم مردمسالاری دینی است. باید شورا در همین تراز خویش را مطرح کند. شورایعالی به یک مفهوم عالی ترین نمود جریان انتخاب شورا از روستا، بخش، شهر و استان است که جریان یافتن مردم سالاری در جمهوری اسلامی را به نمایش می گذارد. این مردمسالاری دینی نخستین مسئله آن این است که دو عنصر اصلی دین و مردم را داراست.
وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت های خود با تکیه بر این که شوراها نمودی از مردم سالاری دینی هستند، اضافه کرد: شوراها باید اداره کننده بخش های مختلف باشند و مردم باید احساس قراوت و نزدیکی را با شوراها داشته باشند. اگر مجلس شورای اسلامی نمود دیگر مردم سالاری دینی باشد که مسائل را در سطح ملی حل و فصل می کند شوراها هم باید مسائل را در سطح محلی حل و فصل کنند. در قانون این زنجیره به خوبی دیده شده اما هم اکنون این کارکرد گرفتار مشکل شده است که باید شورایعالی استان ها توجه ویژه ای به این مورد داشته باشد.
وی ادامه داد: اگر اصول حکمرانی برپایه قانون اساسی اجرا شود بسیاری جریانات در وقت و جای خود به خوبی حل و فصل می شود. شورایعالی استان ها بعنوان یک جریان باید پیکره بزرگ شوراها را در کشور راهبری کند تا بتواند حکمرانی درستی در سطح محلی و منطقه ای محقق شود. مردم باید احساس مشارکت واقعی در اداره شهر و روستای خویش را داشته باشند و این مورد به واسطه حضور شوراها قابل تحقق است و اگر چنین نباشد موقعیت شوراها تضعیف خواهد شد.
وی تصریح کرد: این رکن بزرگ در مردمسالاری دینی باید پاس داشته شود. در مورد شوراها مردم حساس هستند بنابراین انتظار دارند مبارزه با فساد، تصمیمات منطبق با مصلحت مردم و منطقه گرفته شود و شوراها خویش را برآمده از مردم و در متن مردم بدانند. بدون شک باید جایگاه شوراها را حفظ نماییم و اجازه ندهیم اندک نفراتی جایگاه مهم و عظیم شوراها را تعضیف کنند. حفظ این جایگاه در دست شوراها بخصوص شورایعالی استان ها. از این پس شما اعضای شورایعالی استان ها چهار سال پرکار و انشاءالله پرثمر را پیش رو دارید که امیدواریم دستاوردهای بزرگی به همراه داشته باشد.
به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، در بخش دیگری از این اجلاس مهدی جمالی نژاد معاون عمرانی وزیر کشور هم با تکیه بر نقش و اهمیت شوراها و نهادهای عمومی غیردولتی در کشور اظهار داشت: بطور قطع شوراها نقش مهمی در افزایش سرمایه اجتماعی کشور دارند. شوراها در گذر دولت محوری به مردم محوری، چابک سازی حاکمیت، بازآفرینی نحوه اداره امور محلی، پاسخگویی، شفافیت، مسئولیت پذیری و افزایش رضایتمندی نقش موثری خواهند داشت. بطور قطع شوراها می توانند در توزیع عادلانه خدمات نقش اساسی داشته باشند که مقدمه توسعه پایدار کشور است. شوراها در عدالت محوری که از سیاست های اصلی دولت می باشد هم نقش اساسی را ایفا می کنند.
به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، علیرضا احمدی رئیس شورایعالی استان ها در دوره پنجم هم در تشریح عملکرد این شورا در دوره قبلی اظهار داشت: از زمانی که تصدی ریاست شورایعالی استان ها با انتخاب اعضا به بنده واگذار شد 13 اجلاس برگزار شد که 10 اجلاس به صورت حضوری و سه اجلاس با عنایت به شرایط کرونایی کشور به صورت غیرحضوری برگزار گردید. این اجلاس ها در یک سال تصدی بنده بعنوان ریاست شورایعالی استان ها برگزار شده است. اقدامات زیادی در دوره پنجم در حوزه های مختلف همچون امور مالی، فناوری اطلاعات و... انجام شده که این آمادگی را داریم در خدمت هیات رئیسه و اعضای جدید شورایعالی استان ها اقدامات انجام شده را تشریح نماییم.
به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، در حالیکه در دوره های گذشته انتخابات هیات رئیسه شورایعالی استان ها با حضور خبرنگاران برگزار می شد در اولین اجلاس دوره ششم و انتخابات هیات رئیسه سال نخست این دوره وزارت کشور از حضور خبرنگاران در این نشست ممانعت به عمل آورد. بدین سان تشکیل هیات رئیسه سنی و برگزاری انتخابات هیات رئیسه این شورا در دوره ششم بدون حضور خبرنگاران برگزار شد.
منبع:

1400/10/15
10:36:58
0.0 / 5
528
تگهای خبر: ارز , خدمات , طلا , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد شوراها نمودی از مردم سالاری دینی هستند
نظر شما در مورد شوراها نمودی از مردم سالاری دینی هستند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳