آینده پژوهی راهکار اصلی کاهش صدمه بلایای طبیعی

آینده پژوهی راهکار اصلی کاهش صدمه بلایای طبیعی دبیر کنفرانس ملی آینده پژوهی مدیریت بحران زلزله اظهار داشت: آینده پژوهی مهم ترین گام برای کاهش صدمه بلایای طبیعی و همینطور جلوگیری از خسارت های محیطی و انسانی و اقتصادی می باشد و زیان ها را به حداقل ممکن می رساند.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، مجید طلیمی، دبیر کنفرانس ملی آینده پژوهی مدیریت بحران زلزله در هجدهین سالگرد وقوع زلزله بم و به مناسبت روز ملی زلزله، در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی اظهار نمود: از میان خطراتی که زندگی انسان را بخصوص در شهرها تهدید می کند، میتوان به بلایای طبیعی نظیر سیل، زمین لرزه و آتشفشان اشاره نمود. شهرها به سبب انباشت سرمایه و تراکم بالای جمعیتی و هم به سبب گستردگی شان به نسبت خیلی از سکونتگاه های دیگر صدمات بیشتری را متحمل می شوند.
دبیر کنفرانس ملی آینده پژوهی مدیریت بحران زلزله، اضافه کرد: بر مبنای قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور، مدیریت بحران فرآیند برنامه ریزی، عملکرد و اقدامات اجرائیست که توسط دستگاه های دولتی، غیردولتی و عمومی پیرامون شناخت و کاهش سطح مخاطرات و مدیریت عملیاتی مقابله و بازسازی و بازتوانی منطقه صدمه دیده صورت می پذیرد.

وی افزود: در این فرآیند با مشاهده پیش نشانگرها، تحلیل آنها و منابع اطلاعاتی در دسترس؛ تلاش می شود به صورت یکپارچه، جامع و هماهنگ با بهره گیری از ابزارهای موجود از بحران ها پیشگیری کرد و یا در صورت بروز آنها با آمادگی لازم در جهت کاهش خسارت جانی و مالی به مقابله سریع پرداخت تا شرایط به وضعیت عادی بازگردد.
بر این اساس، در روش های نوین مدیریت بحران، ضمن شناسایی مخاطراتی که جوامع را تهدید می کنند، با بکارگیری راهبرد آینده پژوهی، استراتژی های دانش بنیان، استفاده از رویکرد های جامعه محور، توانمندسازی لایه های مختلف جامعه، جلب مشارکت و کمک های مردمی روند بازگشت جامعه به وضعیت قبلی سریع تر خواهد بود، ضمن این که به میزان قابل توجهی از خسارات انسانی و مالی متعاقب بلایا کاسته خواهد شد.

طلیمی اظهار داشت: در برگزاری این کنفرانس ملی در سالروز زلزله بم سعی کردیم تا با بیان حساسیت مبحث مدیریت بحران زلزله با عرضه و بررسی راهکارهای نوین و معرفی دستاوردهای علمی پیشبینی زلزله، اطلاع رسانی مفیدی داشته باشیم.
محمد رضا طالبی نژاد، جامعه شناس و فعال حوزه مشارکت های مردمی محله محور هم با اشاره به وقوع زلزله بم در سال ۸۲ و بازدیدهای میدانی که در روزهای بعد از زلزله از منطقه داشته است، اظهار داشت: باتوجه به عقبه ملی و دینی ایرانیان، ما چاره ای نداریم جز اینکه در هنگام وقوع حوادث از جلب مشارکت مردم برای کاهش آلام صدمه دیدگان استفاده نمائیم.

وی ادامه داد: در هنگام وقوع بحران های سخت و غافلگیرکننده همچون زلزله، سازمان اجتماعی جوامع به هم می ریزد و متاسفانه حتی ناهماهنگی های سازمانی منجر به بروز بحران در مدیریت بحران می شود. بنا بر این است که ما برای مقابله با بحران ها باید به جای مشارکت بدون نظم، به جلب مشارکت هدفمند و سازماندهی شده گروههای مردمی بپردازیم.

این جامعه شناس افزود: ما نمی توانیم در قرن ۲۱ و در شرایطی که شاهد تحولات جمعیتی و فرهنگی در شهرها بوده ایم، به جلب مشارکت مردمی به شیوه سنتی بپردازیم، بلکه باید مشارکت مردمی را به شیوه مدرن و همراه با عرضه آموزش های دست اول به گروههای مردمی جلب نماییم.

این فعال حوزه مشارکت های مردمی اشاره کرد: در هنگام وقوع زلزله بم، چون ما نتوانستیم مشارکت های مردمی را به صورت مدرن، بومی و خردمندانه جلب نماییم، شاهد آن بودیم که با توجه به این که میزان خدمات عرضه شده از جانب گروههای مردمی بیشتر از چهار برابر نیاز زلزله زدگان بود، بازهم بخشی از خانوارها از دریافت برخی کمک های مردمی بازماندند و به همین دلیل، میتوان گفت مشارکت های مردمی در زلزله بم گرفتار ضعف های اساسی بود.
انتقاد از شیوه مدیریت بحران بعد از وقوع حوادث مختلف در ایران
دکتر مازیار میر، کارشناس مدیریت بحران هم در این کنفرانس با انتقاد از شیوه مدیریت بحران بعد از وقوع حوادث مختلف در ایران، اظهار داشت: متاسفانه ما گرفتار بحران مدیریت بحران در کشورمان هستیم و آموزش های ما برای مقابله با بحران در کشور بسیار ضعیف است و همین مسئله سبب می شود که ما به سادگی با آمارهای بالای مرگ ناشی از زلزله کنار بیاییم.

وی ادامه داد: مهم ترین راهکار برای مدیریت بحران، رعایت اصل پیشگیری است، اما متاسفانه ما به این مسئله توجه کافی نداریم و امکان دارد در آینده حتما با بحران قریب الوقوع زلزله بزرگ تهران مواجه شویم.
دولت به بازاریان زلزله بم کمک نکرد
نیکزاد، نماینده اتاق اصناف که خود از اهالی بم است هم در کنفرانس ملی آینده پژوهی مدیریت بحران زلزله، اظهار داشت: ما هنوز نتوانسته یم که آوارهای باقیمانده از زلزله بم را از سر راه برداریم و این در حالیست که قرار بود ما در اسرع وقت بم را به یک شهر مدرن و امروزی تبدیل نماییم و متاسفانه دراین زمینه موفق نبوده ایم.

او در آخر اشاره کرد: بازاری های بم در هنگام وقوع این زلزله شرمنده شدند، چون هیچ گونه تشکیلاتی برای مساعدت با فعالان اقتصادی این شهر نشد و این بازاریان سراسر کشور بودند که به کمک بازاریان زلزله زده آمدند، اما نهادهای دولتی هیچ کمکی را در روزهای بعد از زلزله به زلزله زدگان عرضه ندادند.1400/10/07
11:13:04
0.0 / 5
454
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد آینده پژوهی راهکار اصلی کاهش صدمه بلایای طبیعی
نظر شما در مورد آینده پژوهی راهکار اصلی کاهش صدمه بلایای طبیعی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵