در نشست بازآفرینی بافت فرسوده- موانع و راهكارهامطرح شد

از سکونت 43 درصد خانوارهای تهرانی در مسکن اجاره ای تا لزوم احیاء بافت فرسوده در طرح نهضت ملی

از سکونت 43 درصد خانوارهای تهرانی در مسکن اجاره ای تا لزوم احیاء بافت فرسوده در طرح نهضت ملی حراج کن: مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در نشست بازآفرینی بافت های فرسوده به استفاده از زمینهای خانه های فرسوده در طرح نهضت ملی مسکن تاکید نمودند.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، کاوه حاجی علی اکبری در نشست بازآفرینی بافت فرسوده – موانع و راه حل ها اظهار داشت: از یک طرف مسئله مسکن و از طرف دیگر بازآفرینی بافت فرسوده در هم پیوند خورده اند و وقتی به ابعاد مختلف مسکن نگاه می نماییم می بینیم که امروز مسکن به یک بحران تبدیل گشته است و برآوردها نشان میدهد برای پاسخگویی به نیاز مردم در زمینه مسکن حداقل سالانه ۱۵۰ هزار واحد مسکونی نیاز داریم که البته علاوه بر این که این واحدهای مسکونی باید به اندازه کافی تامین گردد، باید در حد استطاعت خانواده ها هم باشد که هم اکنون ما نه مسکن کافی داریم و نه مسکن های موجود در حد توان خانواده ها است.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اعلان اینکه از سال ۹۳ تولید مسکن سالانه ۶۰ هزار واحد مسکونی بوده که ۹۰ هزار واحد مسکونی اختلاف با نیاز اصلی جامعه داشته، اظهار داشت: این انباشت کمبود مسکن، مسئله را به بحران جدی تبدیل نموده، به ویژه این که در ۱۰ سال اخیر قیمت مسکن بالا رفته به شکلی که واحدهای تولید شده موجود از استطاعت خانواده ها دور هستند.
وی با اعلان اینکه در سالهای اخیر سیاست ها به شکلی بوده که مساحت واحدهای مسکونی از ۸۰ به ۱۰۵ متر بالا رفته و در قسمت جنوبی که متقاضی واحدهای کوچک هستند متراژ خانه ها از ۵۵ به ۸۰ رسیده است، اظهار نمود: این امر نشان میدهد به طور متوسط با افزایش ۵۰ درصدی مساحت واحدهای مسکونی مواجه هستیم و بررسی ها نشان داده که ۴۳ درصد از خانوارهای تهرانی مستاجرند یعنی از هر ۲.۵ خانوار یک نفر مستاجر است و دو سوم درآمد مستاجرها صرف هزینه مسکن می شود.
وی با اعلان اینکه یکی از اجزای بازآفرینی شهری و تولید مسکن استفاده از عرصه های ناکارآمد غیر مسکونی و بافت فرسوده شهری است، اظهار داشت: ۹۰۰۰ هکتار از محدوده شهر تهران بافت فرسوده است و نیازمند نوسازی و احیا است که سیاستگذاری برای تامین مسکن در تهران می تواند به این بخش معطوف شود.
وی با اعلان اینکه برآورد ما این است که اگر مسکن در بافت فرسوده و عرصه های ناکارآمد ساخته شود نه فقط نیاز ۱۵۰ هزار واحد مسکونی برطرف می شود بلکه می توان ۲۰۰ هزار واحد مسکونی ساخت که البته در شهر تهران فرصت دیگری به جز استفاده از بافت فرسوده برای ساخت مسکن وجود ندارد و باید از این فرصت به نحو احسنت بهره برد.
اردشیر گراوند مدیرعامل شرکت نقش کلیک نیز با اعلان اینکه یک بعد مسکن اقتصادیست و مسکن یک پدیده بیشتر اجتماعی است، اظهار داشت: مسکن هم اکنون نظام اجتماعی ما را سخت تحت تاثیر قرار داده است.
وی با اعلان اینکه کشور ما گرفتار یک عدم تعادل جدی است، اظهار داشت: طی ۷۰ سال قبل حجم زیادی از هموطنان به شهرهای بزرگ همچون تهران مهاجرت کردند و در ۱۰ سال قبل این روند تشدید شده است و حالا این مهاجرین خانه می خواهند و از طرف دیگر پول ملی ما نتوانسته ارزش خودرا حفظ کند و بنا بر این خیلی از افراد تنها برای حفظ ارزش پول خود به سمت خرید مسکن روی آوردند که این فشار تقاضای مسکن را افزایش داده است.
در ادامه علی اصغر بدری مدیر اندیشکده مطالعات اندیشه شهر و اقتصاد با اعلان اینکه جنس مسکن از نوع سیاست گذاری عمومی است، اظهار داشت: در بخش بارآفرینی هم باید به بحث کالبد و هم روح شهر توجه کرد که متاسفانه در سالهای اخیر تنها به وجهه کالبدی ساخت مسکن توجه شده است.
وی با اعلان اینکه سیاست های دولت ها برای تامین مسکن همچون نهضت ملی مسکن یا قبل از آن مسکن مهر به شکلی بوده که رویکرد کاملا کالبدی داشته است، اظهار داشت: متاسفانه به اسم رویکرد های جهادی تنها به کالبد توجه می کنند.
وی با اعلان اینکه ما کارشناس هستیم و نقدمان به مفهوم مخالفت نیست، اظهار داشت: در نهضت ملی مسکن باید به بازآفرینی توجه گردد اما گویا حاشیه شهرها توسعه می یابد که این مسئله ممکنست محلات حاشیه ای را بوجود آورد که معضل اجتماعی داشته و خانه هایشان از همان روز اول فرسوده باشد.
بدری با تاکید بر این که اساسا بازآفرینی با رویکرد های عجله ای و جهادی کاری ندارد، اظهار داشت: شاید بتوان یک شهر را دو ساله ساخت اما توجه به جنبه های انسانی و اجتماعی سال ها زمان می برد.
محمد آئینی مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری نیز در این جلسه با اعلان اینکه کشور در یک برنامه ای قرار گرفته که می خواهد چهار میلیون مسکن بسازد، اظهار داشت: حدودا ۷۵ هزار هکتار زمین آماده الحاق است.
وی با اعلان اینکه اگر ظرفیتی در درون شهرها باشد عقلا، شرعا و... برای افزایش راندمان از آنها استفاده می نماییم و از این سیاست حمایت می نماییم، اظهار داشت: ما به دنبال ارتقای کیفیت زندگی و نوسازی بافت فرسوده هستیم که می توانیم با همفکری و توافق ملی انرژی و منابع را به سمت محدوده هایی ببریم که بدمسکن هستند تا خدایی نکرده در اثر زمین لرزه تلفات افزایش پیدا نکند و همین طور می توانیم مسکن اضافی بسازیم.
وی ادامه داد: اجرای برنامه های نهضت ملی مسکن در بافت فرسوده هزینه ها را می کاهد و تا ۴۰ درصد در منابع صرفه جویی می شود.
منبع:

1400/09/29
18:54:48
0.0 / 5
6880
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , انرژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد از سکونت 43 درصد خانوارهای تهرانی در مسکن اجاره ای تا لزوم احیاء بافت فرسوده در طرح نهضت ملی
نظر شما در مورد از سکونت 43 درصد خانوارهای تهرانی در مسکن اجاره ای تا لزوم احیاء بافت فرسوده در طرح نهضت ملی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵