گزارش حراج كن در روز حمل و نقل؛

حال نا خوش حمل و نقل عمومی پایتخت

حال نا خوش حمل و نقل عمومی پایتخت به گزارش حراج کن خرابی اتوبوس، دیر آمدن قطار مترو و وجود تاکسی های فرسوده در تهران این روزها به خاطره مشترک پایتخت نشینان بدل شده است و تنها یک عزم جدی می تواند مشکلات حمل و نقلی تهران را حل کند. حال این روزهای حمل و نقل عمومی پایتخت چنان بد است که خبر کمبود قطعات مترو و تعطیلی خطوط اتوبوس در شرایط کرونا مردم را نگران کرده است، وضعیت فرسودگی حمل و نقل عمومی تهران چنان عمیق است که بودجه های چند ده میلیاردی شهرداری گره از کار آن باز نمی کند و باید کمکی فراتر دریافت شود.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، داستان فرسودگی و ضرورت نوسازی حمل و نقل عمومی تهران همیشه وجود داشته است، اما شهریور ماه سال قبل شهردار وقت تهران هنگامی که از وعده های دولت برای تأمین اتوبوس و واگن مترو ناامید شد، در نامه ای به دفتر مقام معظم رهبری درخواست نمود که منابع مالی خرید اتوبوس و واگن مترو از محل بازگشت منابع صندوق توسعه ملی پرداخت گردد.
پیروز حناچی در این نامه گزارشی از وضعیت حمل نقل عمومی عرضه کرد و به حجت الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری و همینطور نوبخت معاون رئیس جمهور وقت و نهاوندیان دبیر شورایعالی هماهنگی امور اقتصادی دولت قبل نوشت: "همانطور که مستحضرید سامانه های مترو و اتوبوسرانی که وظیفه بخش قابل توجهی از جابه جایی های روزانه در کلانشهر تهران را برعهده دارند، با کمبودها و چالش های قابل توجهی روبه رو هستند. به نحوی که هم اکنون بیشتر از ۷۰ درصد ناوگان اتوبوسرانی تهران فرسوده بوده و در سامانه مترو هم بیشتر از ۵۰ درصد قطارها از مرز تعمیرات اساسی عبور کرده اند و این در شرایطی است که شهر تهران با کمبود حدود ۳۰۰۰ دستگاه اتوبوس و ۱۵۰۰ دستگاه واگن مترو هم مواجه می باشد."
حناچی در ادامه نامه خود به دفتر رهبری و دو مقام دولتی نوشت: " این مهم در شرایط کنونی با عنایت به شیوع کرونا و الزامات ناشی از مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در خصوص رعایت فاصله گذاری اجتماعی، بیشتر از پیش نمود یافته و عدم نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی تبعات اجتماعی و امنیتی بسیار خطرناکی را در شرایط اقتصادی کنونی به دنبال خواهد داشت."
وی در آخر خواستار دریافت اعتبار شد و نوشت: "با توجه به مراتب مذکور، شهرداری تهران به منظور رفع بخشی از معضلات مطروحه در نظر دارد نسبت به خرید ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس به مبلغ ۳۰ هزار میلیاردریال و ۲۱۰ دستگاه واگن مترو به مبلغ ۵۰ هزار میلیاردریال اقدام نماید، بنابراین با عنایت به محدودیت های مضاعف مالی ناشی از شیوع بیماری کرونا و عدم امکان تأمین منابع مالی از جانب این شهرداری، خواهشمند است دستور فرمایید نسبت به دریافت مجوز استفاده از بازگشت منابع صندوق توسعه ملی برای تأمین مالی خرید اتوبوس ها و واگن های مذکور به مبلغ ۸۰ هزار میلیاردریال اقدام لازم را مبذول نمایند."
به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، با این که شهردار تهران دست به نامه شد تا برای حمل و نقل تهران پولی بگیرد؛ اما همان زمان بارها محسن هاشمی رئیس وقت شورای شهر تهران از عدم تلاش مسؤلان وقت شهرداری برای وصول وعده های دولت گلایه کرده و ضمن اشاره به مدیریت "لحاف تشکی" از آنها خواست که پشت در دفتر رئیس جمهور و سازمان برنامه و بودجه لحاف تشک خویش را پهن کنند و تا وقتی پول نگرفتند، از آنجا خارج نشوند، زنگ خطر کمبود و فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی زده شده بود؛ اما دولت به آن بی توجهی کرد و در نهایت این فرسودگی عمیق و بیشتر شد؛ بگونه ای که حالا رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر ششم تهران خواستار اقدامات ضربتی برای حل مشکلات حمل و نقل عمومی شده است.
سید جعفر تشکری هاشمی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به وضعیت اتوبوس و متروی تهران می گوید: دولت قبل در ابتدای فعالیت خود وعده داد که ۱۷ هزار دستگاه اتوبوس به شهرداری ها می دهد اما همانطور که می بینیم حتی یک دستگاه اتوبوس هم تحویل داده نشد، این درحالیست که با انتشار کرونا و نگرانی ها در مورد وضعیت حمل و نقل عمومی باز هم وعده داد ۵۰۰۰ دستگاه اتوبوس به شهرداریها دهد که از این تعداد هم تابحال یک دستگاه تحویل نشده است. این مهم نشان دهنده یک بی توجهی مفرط به نیازهای اساسی مردم است و در بخش واگن سازی هم نگرانی جدی داریم ۴۰۰ واگن نیازمند اورهال است که باید این مهم هم مورد توجه جدی قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون وضعیت اتوبوسرانی اصلا خوب نیست و به اندازه کافی ناوگان در اختیار نداریم و بسیاری از خطوط ما اتوبوسی برای جابجایی مسافر ندارند، می افزاید: این که حال مترو، اتوبوس و حتی تاکسی مطلوب نمی باشد، برکسی پوشیده نیست و این نتیجه عقب افتادگی و حتی رهاشدگی است که در ۴ سال گذشته در شهرداری و در ۱۰ سال قبل از جانب دولت شاهد بوده ایم.
عضو شورای شهر تهران ضمن اشاره به این که این روزها نه تنها در بحث توسعه، بلکه حتی در مبحث نگه داشت هم با مشکلات زیادی در اتوبوسرانی و مترو مواجهیم، می گوید: وضعیت به قدری نگران کننده است که باید نگاه ویژه ای به حمل و نقل عمومی تهران داشته باشیم و جلسات شهردار تهران و رئیس شورای شهر تهران با مسؤلان دولتی همچون سازمان برنامه و بودجه شروع شده تا بتوانند سهم بیشتری از دولت برای توسعه حمل و نقل عمومی بگیرند.
تشکری هاشمی اضافه می کند: البته در لایحه پیشنهادی بودجه ۱۴۰۱ آن طور که باید، به حمل و نقل عمومی توجه نشده است و بنابراین تمام تلاش خویش را به کار خواهیم بست تا در کمیسیون تلفیق، تأمین منابع برای توسعه و نگه داشت حمل و نقل عمومی را به سرانجام برسانیم. هرچند به هر میزان که منابع دولتی محقق شود، رافع مسئولیت ما نیست و شهرداری هم باید با همت بلند، گام های اساسی برای بهبود وضعیت حمل و نقل عمومی بردارد.
وی با تکیه بر این که در اصلاحیه بودجه ۱۴۰۰ شهرداری تهران، ۵۰۰۰ هزار میلیارد تومان برای خرید اتوبوس، واگن و قطعات مترو اختصاص داده ایم، می افزاید: اقدامات اساسی تر در سال آینده و در بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران صورت خواهد گرفت، بگونه ای که نوسازی و بازسازی حمل و نقل عمومی جزء اولویت های درجه یک است و باید منابع لازم برای تحقق آنرا اختصاص داد. البته اگر لازم باشد، برخی فعالیت ها را محدود می نماییم تا بخش حمل و نقل عمومی باردیگر احیا شود.
رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران ضمن اشاره به این که شهردار اسبق تهران حالا رئیس مجلس است و چند عضو پیشین شورا هم در مجلس حضور دارند می گوید: تمام تلاشمان را به کار می گیریم تا با برگزاری جلسات مختلف با اعضای کمیسیون عمران و تلفیق مجلس بتوانیم نگاه ویژه آنها به وضعیت پایتخت را جلب نماییم چونکه وضعیت حمل و نقل عمومی در سالهای گذشته رها شده و اگر این روزها وضعیت آلودگی هوا به این شرایط نگران کننده رسیده و مردم ناراحت هستند، نشان دهنده کاستی ها در سنوات گذشته است و باید این مسئله جبران شود تا برای ترافیک و هوای پردود تهران چاره ای پیدا شود.
به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، در این شرایط نا خوش حمل و نقل عمومی پایتخت، اما علیرضا زاکانی شهردار تهران در گفت وگویی با ایسنا خبر از ورود ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس به چرخه حمل و نقل پایتخت از راه نوسازی و بازسازی تا عید نوروز خبر می دهد.
وی همزمان با ۲۶ آذرماه روز حمل و نقل در تشریح آنچه که مقرر شده در حوزه توسعه حمل و نقل عمومی تهران رخ دهد، می گوید: توجه مدیریت شهری در دوره جدید تقویت حمل و نقل عمومی است و تلاش خواهد شد در همه سطوح حمل و نقل عمومی شامل مترو، اتوبوس و تاکسی این تقویت صورت گیرد.
شهردار تهران می افزاید: باید بتوانیم در حوزه بازسازی و نوسازی مترو، اتوبوس و تاکسی داشته باشیم تا با استفاده ازظرفیت ها سقف خدمتی خویش را ارتقاء دهیم و شرایط بسیار بدی که امروز با آن مواجه هستیم را جبران نماییم.
زاکانی در ادامه با اشاره به اینکه امروز در ۷ خط مترویی که از آن بهره برداری می نماییم کمبود حدود ۱۷۰۰ واگن داریم و در حوزه اتوبوسرانی هم حداقل ۴۰۰۰ اتوبوس کم داریم بشکلی که میزان اتوبوس های موجود ما یک سوم نیاز شهر تهران است. در حوزه تاکسیرانی هم نیازمند نوسازی و بازسازی هستیم، تاکید می کند: آنچه که همت مدیریت شهری است این خواهد بود که ان شاءالله تا عید نوروز بتوانیم از راه نوسازی و بازسازی، نزدیک به ۱۰۰۰ اتوبوس را وارد چرخه خدمت نماییم. در حوزه تاکسیرانی هدف گذاری روی نوسازی ۱۰ هزار دستگاه بود که باتوجه به گرانی قیمت خودرو و شرایطی که بوجود آمده تلاش خواهیم کرد تعهدات خویش را به شکل مطلوب علیرغم این شرایط محیا نماییم، گرچه همه این کار دست شهرداری تهران نیست.
شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت های خود درباره تأمین واگن های مترو هم می گوید: در حال حاضر به حمدالله مقدمات بازگشایی LC برای ۶۳۰ واگن مترو فراهم شده و در آینده نزدیک قرارداد ۱۰۵ واگن با مجموعه تولیدکنندگان داخلی را خواهیم بست. بدین سان درحال افزایش ظرفیت ها هستیم. این میراثی است که امروز به دست ما رسیده است؛ بنابراین باید داشته های آنرا حفظ نماییم هرچند که داشته های آن بسیار کمتر از نیاز جامعه است؛ بر همین مبنا باید به سرعت بخش حمل و نقل را توسعه دهیم و این برنامه را داریم که تا عید نوروز یک توسعه اولیه داشته باشیم و از سال بعد بتوانیم توسعه جدی تری در بخش اتوبوسرانی، تاکسی و تأمین واگن مترو داشته باشیم.1400/09/27
11:54:42
0.0 / 5
398
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد حال نا خوش حمل و نقل عمومی پایتخت
نظر شما در مورد حال نا خوش حمل و نقل عمومی پایتخت
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵