بحران انرژی اروپا عمیق تر شد

بحران انرژی اروپا عمیق تر شد به گزارش حراج کن علاوه بر کمبود گاز طبیعی، اروپا همزمان با ورود به فصل زمستان با کاهش تولید نیروی هسته ای در فرانسه روبرو شد که بحران انرژی را تشدید کرده و بخشهای وسیعی از این قاره را برای یک سرمای ملایمتر، دست به دعا نگه می دارد.به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، شرکت EDF فرانسه روز پنج شنبه دو نیروگاه هسته ای را بعد از شناسایی نقص در یکی از آنها در جریان بازرسی معمول، از مدار فعالیت خارج کرد و شمار نیروگاههای هسته ای که فعالیت آنها معلق شده است، به چهار نیروگاه رسید. این نیروگاهها ۱۳ درصد در تأمین برق فرانسه که صادرکننده بزرگ برق به کشورهای همسایه و انگلیس است، سهم دارند.

عمده برق فرانسه با استفاده از نیروی هسته ای تولید می شود. فرانسه بیشتر از ۷۰ درصد از برق خویش را از تولید نیروی هسته ای تأمین می کند و صادرکننده بزرگ برق به حساب می آید. قطعی فعالیت نیروگاههای هسته ای فرانسه درست در شرایطی اتفاق افتاده است که دمای هوا در اروپا رو به کاهش گذاشته است و کمبود گاز طبیعی همچنان ادامه دارد و ذخایر گاز طبیعی این منطقه در پایین ترین رکورد یک دهه اخیر قرار دارند.

بدون بخشی از صادرات برق فرانسه، برخی از کشورها در شمال غرب اروپا امکان دارد با محدودیت تأمین برق روبرو شوند. اگر زمستان سردتر از حد معمول باشد، این وضعیت به جهش قیمتهای برق و قبوض نیرو برای مصرف کنندگان منجر می شود و احتمال قطعیهای برق را زیاد می کند.

بدنبال توقف فعالیت نیروگاههای هسته ای فرانسه، قیمت برق اروپایی روز پنج شنبه به رکورد بالایی صعود کرد. قرارداد برق سال آینده آلمان در بازار انرژی اروپایی به ۲۲۷ یورو به ازای هر مگاوات ساعت صعود کرد. برق فرانسه برای هفته آینده در معاملات کارگزاری، ۲۰ درصد افزوده شد و به ۴۸۵ یورو رسید در حالیکه قرارداد ژانویه در بازار انرژی اروپایی ۳۶ درصد افزایش داشت.

بر اساس گزارش اویل پرایس، توقف فعالیت این نیروگاهها در بدترین زمان ممکن برای تأمین انرژی اروپا روی داده است چونکه زمستان سرد می تواند چیزی از ذخایر گاز طبیعی باقی نگذارد. همینطور رگولاتور انرژی آلمان اعلام نمود درباره صدور مجوز فعالیت خط لوله گازی نورد استریم ۲ روسیه تا اواسط سال ۲۰۲۲ تصمیم نخواهد گرفت.

منبع:

1400/09/26
19:24:17
0.0 / 5
533
تگهای خبر: انرژی , بازار , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد بحران انرژی اروپا عمیق تر شد
نظر شما در مورد بحران انرژی اروپا عمیق تر شد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱