پنج نکته طلایی برای خرید آهن آلات

پنج نکته طلایی برای خرید آهن آلات با پیشرفت صنایع مختلف نیاز انسان به آهن‌آلات بیشتر شده‌ است. با دقت در اطراف خود می‌توانیم متوجه اهمیت و کاربرد فلز آهن در زندگی انسان شویم.


روزانه هزاران معامله آهن‌آلات در بازار انجام می‌شود. برای آنکه در خرید خود فریب نخورید باید نکاتی را از قبل بدانید. دراین مقاله پنج نکته طلایی برای خرید آهن‌الات از جمله انواع  توری گفته شده است.

با پیشرفت صنایع مختلف نیاز انسان به آهن‌آلات بیشتر شده‌ است. با دقت در اطراف خود می‌توانیم متوجه اهمیت و کاربرد فلز آهن در زندگی انسان شویم. روزانه هزاران معامله آهن‌آلات در بازارهای ایران انجام می‌شود. برای آنکه خرید مطمئنی داشته باشید لازم است از پیش نکاتی را بدانید. در این مقاله پنج نکته طلایی را برای خرید آهن آلات توضیح داده‌ایم. این توضیحات برای خرید انواع آهن آلات به ویژه خرید انواع توری مش، توری مرغی، رابیتس و... بسیار کاربردی هستند.

 

انواع آهن آلات در بازارهای ایران

تنوع محصولات فلزی و آهن آلات بسیار زیاد است. خرید شما ممکن است صد عدد تیر آهن باشد یا چند متر توری حصاری. تفاوتی نمی‌کند هدف خرید شما چیست، باید از پیش کمی درباره انواع آهن آلات بدانید.  با کارخانه‌های فولاد آشنا باشید و بهترین نوع محصول را انتخاب کنید. محصولات آهنی به قدری گسترده هستند که بررسی تک‌تکشان زمان زیادی می‌برد. در این‌جا مهم‌ترین و پرکاربردترین محصولات را به طور مختصر بررسی می‌کنیم.

انواع توری فلزی

یکی از پرکاربردترین محصولات فلزی توری است. احتمالا می‌دانید که توری های فلزی شبکه ای از مفتول های بافته شده هستند. بر اساس اینکه مفتول ها از چه جنسی و با چه ضخامتی ساخته شده‌اند، نوع و ابعاد توری فلزی متفاوت است. شاید در گذشته بیشترین کاربرد توری در فنس کشی اطراف باغ ها بود. امروزه اما از توری ها استفاده های متنوعی می‌شود از جمله:

 • فنس کشی و ایجاد حصار
 • ساخت قفس حیوانات
 • ساخت سقف کاذب
 • عایق سازی سازه های ساختمانی
 • آرماتوربندی سطوح گچ بری شده
 • ساخت مجسمه

 نکات مهم هنگام خرید انواع توری فلزی

احتمالا هنگام خرید توری اصطلاح چشمه توری را بسیار شنیده باشید. چشمه توری در واقع شکل منافذ مابین مفتول است. مثلا در توری مرغی چشمه ها به شکل شش ضلعی‌ هستند. هرچه تعداد چشمه‌ها بیشتر باشد توری از استحکام بالاتری برخوردار است. در انواع توری شکل چشمه ها متفاوت است. هنگام خرید توری مرغی حتما به شکل و تعداد چشمه های آن دقت کنید.

توری مرغی

به مفتول یا سیم های در هم بافته شده که عموما شکل های هندسی مربع، مستطیل و شش ضلعی هستند، توری مرغی گفته می باشد. انواع مختلف توری فلزی برای مصارفی همچون حصار کشی، فنس، رابیتس، نگه دارنده، قفس، ساختمان سازی، مصارف کشاورزی، نجاری، مجسمه سازی و… می باشد.

این محصول از پر کاربردترین تورهای فلزی در صنعت ساختمان سازی و …می باشد که با توجه به نوع کاربردی آن، انواع و جنس مشخصه این محصول مورد استفاده قرار می گیرد. توری مرغی از مفتول گالوانیزه یا فولادی باریک ساخته می‌شود. طرز قرار گرفتن مفتول ها به گونه‌ای است که ما بین آن‌ها اشکال شش ضلعی ایجاد می‌شود.

 

توری مش و کاربرد آن

به توری های فلزی بافته شده از میلگرد، مفتول های آهنی و گالوانیزه، استیل، فیبر و مواد انعطاف پذیر توری مش می گویند. مش جوشی با شبکه های فولادی منظمی که در کنار هم جوش داده شده اند و شبیه یک پازل در مصارف ساختمان به کار برده می شوند. نوع ساخت و شبکه ای مش جوشی مقاومت آن را در برابر تنش های محیطی و دیگر مفتول ها بالا می برد. ضخامت های مش جوشی با توجه به مشخصات فنی و نوع جوش آن ارزیابی و مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه ساخت مش جوشی به صورت جوشکاری در نقاط اتصال میلگرد انجام شده و معمول ترین توری جوشی، جوشکاری میلگرد ها با زاویه 45 درجه می باشد.

برای ساختن توری مش از میلگرد ساده یا آج دار استفاده می‌شود. در این توری مفتول ها روی هم قرار می‌گیرند و سپس جوشکاری می‌شوند. مفتول توری مش ممکن است دارای براده‌هایی باشد که اصطلاحا به آن آج دار می‌گویند. ضخامت مفتول مش بین ۶ تا ۱۲ میلی‌متر متغیر است. هر شبکه توری را به اندازه ۱ تا ۲.۵ متر می‌سازند. از این صفحات توری در ساخت سازه‌های بتنی استفاده می‌شود.

ابتدا توری مش در داخل سازه قرار می‌گیرد و بعد پوشش بتنی روی آن را می‌پوشاند. کاربرد این نوع توری استحکام زیادی به سازه می‌بخشد. کاربرد توری مش مزیت‌هایی دارد که آن را به یک توری محبوب تبدیل کرده. توری مش وزن کمی دارد اما در عین سبک بودن مقاومت بالایی در سازه ایجاد می‌کند. همچنین کار با تورش مش و حمل نقل آن آسان است و قیمت توری مش بر اساس وزن مفتول آن می باشد و هرچه وزن مفتول بیشتر شود قیمت آن نیز بیشتر می شود.

 

کاربرد و نحوه خرید توری حصاری

این محصول با استفاده از سیم گالوانیزه ساخته می شود, گالوانیزه بودن مفتول، توری حصاری را در برابر رطوبت و زنگ زدگی مقاوم می کند. در مناطق شرجی که میزان رطوبت بسیار بالاست، صرفاً عمل گالوانیزاسیون مفتول نمی تواند از زنگ زدگی جلوگیری کند. در این مواقع از مفتول گالوانیزه روکش دار برای ساخت استفاده می شود. جنس روکش مفتول در این نوع از محصولات ،  pvc می باشد و کاربرد بسیار زیادی دارد.

برای آنکه مقاومت این نوع توری افزایش پیدا کند مفتول را از گالوانیزه می‌سازند. مفتول فولادی یا گالوانیزه استحکام زیادی دارد، بنابراین از توری حصاری در ایجاد امنیت و حصارکشی‌های اطراف خانه و باغ استفاده می‌کنند. از دیگر ویژگی‌های توری حصاری ماندگاری در شرایط آب‌وهوایی مختلف است. هر یک کیلوگرم توری حصاری بین ۱ تا ۶ کیلوگرم وزن دارد. توری حصاری گالوانیزه امنیت بالایی ایجاد می‌کند.

 

کاربرد و قیمت رابیتس

به مصالح ساختمانی که به صورت ورق های نازکی گالوانیزه تولید شده اند، رابیتس می گویند. امروزه به دلیل کاربری فراوانی که در قسمت های مختلف ساختمان از این محصول انجام گرفته است، خرید و فروش رابیتس به صورت آنلاین انجام می شود. بدون شک در عصر حاضر با توجه به گسترش وب در هر نقطه، خرید آنلاین مصالح ساختمانی راحت ترین روش به حساب می آید.

شاید اصطلاح راویزکاری را در ساختمان‌سازی شنیده باشید. راویزکاری عملی است که طی آن در داخل ستون‌های گچ بری یا مجسمه ها یک توری فلزی قرار می‌دهند. دلیل این کار کاهش حجم ستون‌ها و ایجاد استحکام در آن هاست. برای راویزکاری توری رابیتس را به کار می‌برند.

توری‌های رابیتس را معمولا با تعداد ستون‌های متفاوت می‌سازند. مثلا رابیتس یازده ستون، سیزده ستون و نه ستون. از هر نوع رابیتس در یک مورد خاص استفاده می‌شود. هرچه تعداد ستون‌های رابیتس بیشتر باشد استحکام آن بالاتر است. برای آنکه بدانید کدام نوع رابیتس مناسب کار شماست حتما با یک فرد حرفه‌ای مشورت کنید.

 

قیمت انواع توری

همانطور که می‌دانید با توجه به نوسانات اخیر بازار ایران قیمت آهن آلات دائما در حال تغییر است. علاوه بر این قیمت توری‌ها به نوع، ابعاد و وزن آن‌ها بستگی دارد. توری‌های فولاد گالوانیزه قیمت بالاتری دارند. برای خرید توری ابتدا مناسب‌ترین نوع را انتخاب کنید، سپس متناسب با پروژه وزن و مقدار مورد نیازتان را تعیین کنید.

پیشنهاد ما این است که پیش از خرید با کارشناسان فروش حتما مشورت کنید. یکی از نکات مهم هنگام خرید آهن آلات این است که از قبل اطلاعاتی در مورد آهن آلات داشته باشید، در ادامه به طور خلاصه به معرفی انواع دیگر آهن‌آلات می‌پردازیم:

تیرآهن: همانطور که می‌دانید تیرآهن‌ از قدیمی‌ترین نوع آهن آلات و یک پروفیل ساختمانی اصلی است. تیرآهن یک قطعه فلزی مستقیم با طول زیاد و بدنه منشوری است. سطح مقطع تیرآهن به شکل I یا H انگلیسی ساخته می‌شود. فشار ناشی از وزن یک ساختمان در واقع روی تیر آهن های آن است. تیرآهن براساس نقش خود در سازه به انواع تیر اصلی، تیر فرعی و تیر کلاف تقسیم می‌شود. تیرآهن ها علاوه بر ساختمان سازی در ساخت کامیون ها و برخی خودرو های دیگر نیز کاربرد دارند.

میلگرد: نوعی آهن آجدار با سطح مقطع کوچک است. از میگرد ها غالبا برای افزایش مقاومت کششی بتن استفاده می‌شود. بنابراین پیش از بتن‌ریزی سدها، پل‌ها و دیگر سازه‌های ساختمانی ابتدا آن‌ را توسط میلگرد ها آرماتوربندی می‌کنند. نکته مهم این است که ارتفاع آج میلگرد باید متناسب باشد. میلگرد های معمولی در اثر رطوبت و بارندگی دچار پوسیدگی می‌شوند. برای رفع این مشکل غالبا یک پوشش بتنی آرماتوربندی اولیه را احاطه می‌کند. بعضی میلگردهای ساده نیز از فولاد ضدزنگ ساخته می‌شوند که مسلما هزینه بیشتری برای خرید میلگرد ساده در بر دارد.

ناودانی: یک محصول بسیار کاربردی در صنعت ساخت‌ ساز است. کاربرد ناودان ها تخلیه و انتقال یک جریان است.  این پروفیل ساختمانی در قطعات ۶ تا ۱۲ متری ساخته می‌شود. میزان مقاومت ناودانی‌ها به ضخامت و ارتفاع آن بستگی دارد. در بازارهای داخلی انواع باکیفیت ناودانی تولید می‌شوند.

نبشی: یک نوع پروفیل ساختمانی است که از دو قطعه فلز عمود بر هم ساخته می‌شود. اگر اندازه این دو قطعه یکسان باشد، اصطلاحا به آن نبشی بال مساوی گفته می‌شود. از نبشی‌ها علاوه بر ساختمان‌سازی در صنایع دیگر نیز استفاده می‌شود. نبشی‌ها بر اساس چگونگی ساخته شدن به دو نوع تقسیم می‌شوند. نبشی پرسی که با فرایند نورد سرد و از ورقه آهنی ساخته می‌شود. نوع دیگر نبشی فابریک است که با روش گداخته شدن یا همان نورد گرم به دست می‌آید. نبشی‌ها یک نوع پروفیل ساده هستند که کارایی زیادی دارند، از نبشی‌ها در جاهای زیادی استفاده می‌شور، از جمله:

 • ساخت قفسه و تجهیزات فلزی دیگر
 • ساخت پایه برای تابلوها
 • ساخت تجهیزات آهنی در کارخانه‌ها
 • اتصال تیرآهن‌ها به هم در ساختمان‌سازی

پروفیل ساختمانی: پروفیل ها قطعات فلزی توخالی با سطح مقطع متفاوت هستند. جنس پروفیل ممکن است از فولادسخت، الومینیوم یا ورق سیاه باشد. از این قطعات فلزی در موارد مختلف ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. بیشترین کاربرد پروفیل‌های ساختمانی استحکام بخشیدن به بعضی قسمت‌های ساختمان است. به عنوان مثال در ساخت در وپنجره‌ها از پروفیل‌ها استفاده می‌کنند. مزیت کاربرد پروفیل‌های ساختمانی سبک بودن در عین استحکام زیاد آن‌هاست.

در ادامه این مطلب پنج نکته مهم و بسیار کاربردی را برای خرید آهن‌الات بررسی می‌کنیم.

پنج نکته طلایی برای خرید آهن‌آلات

 1. فرمول محاسبه وزن آهن‌آلات را یاد بگیرید!

هنگام معامله آهن الات باید بتوانید وزن آهن مورد نیاز خود را محاسبه کنید. اگر ندانید چه مقدار آهن نیاز دارید به راحتی ممکن است متضرر شوید. فرمول محاسبه وزن آهن یک فرمول ساده و کاربردی است که شما را از فریب خوردن نجات می‌دهد. پیشنهاد ما این است که جدول اشتال را حتما بررسی کنید. جدول اشتال یک جدول راهنمای انواع آهن‌آلات است. در جدول اشتال ویژگی‌هایی همچون وزن، ضریب مقاومت، ارتفاع، میزان خمش و ویژگی‌های دیگر انواع آهن‌آلات بررسی شده است. در زیر می‌توانید جدول اشتال را ببینید و فایل آن را برای همه خریدهای خود ذخیره کنید.

 

 1. بر اساس شرایط آب‌وهوایی منطقه خود خرید کنید!

شاید در کشور ما تابحال اهمیت چندانی به این موضوع نداده‌اند. حالا می‌دانیم در مناطق بسیار مرطوب نمی‌توان از آهن‌آلات معمولی و بدون پوشش استفاده کرد. در شمال کشور با سطح بالای رطوبت مواجه هستیم. در جنوب تابش و حرارت زیاد آفتاب به محصولات آهنی صدمه می‌زند. بنابراین توجه به نوع اقلیم، درجه حرارت و میزان رطوبت مسئله مهمی است.

به طور معمول برای محافظت از سازه‌های فلزی از پوشش بتنی، سیمانی و ... استفاده می‌کنند. بنابراین هنگام خرید آهن‌آلات باید بدانید چه راهکاری برای جلوگیری از آسیب‌های محیطی دارید. در بسیاری از موارد لازم است از کامپوزیت‌ استفاده کنید، فولاد ضدزنگ سفارش دهید یا بطور کلی انتخاب خود را تغییر دهید. در این زمینه مشاوران فروش می‌توانند به خوبی راهنماییتان کنند.

 

 1. با چند کارشناس مختلف مشورت کنید و قیمت بگیرید!

این یک نکته ساده اما بااهمیت است. اگرچه قیمت آهن الات براساس نرخ روز جهانی تعیین می‌شود. گاهی برخی از فروشندگان قیمت‌های متفاوتی به شما می‌گویند. بنابراین پیش از خرید نهایی از چند شرکت مختلف قیمت بگیرید. با کارشناسان فروش مشورت کنید تا شما را برای خرید محصول متناسب هدفتان راهنمایی کنند. لازم نیست حتما به صورت حضوری مراجعه کنید. امروزه در اکثر وبسایت‌های معتبر یک قسمت پشتیبانی و مشاوره فروش وجود دارد. با مراجعه به این وبسایت‌ها نیز می‌توانید راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

 1. از فروشنده بخواهید یک فاکتور فروش رسمی به شما ارائه دهد!

نکته دیگر این است که از فروشندگان معتبر خرید کنید، فروشنده‌ای که یک فاکتور رسمی به شما می‌دهد. هرآنچه که در فاکتور خرید ثبت شده باشد قابل تغییر نیست. البته هر شرکت معتبری برای مشتری خود فاکتور فروش صادر می‌کند. در فاکتور رسمی وزن بار، تعداد، جنس و نوع آلیاژ، تاریخ صدور، قیمت محصول و هزینه باربری به طور دقیق نوشته می‌شود.

 1. پس از دریافت بار دومرتبه آن را چک کنید!

بررسی محصول خریداری شده پس از دریافت مختص آهن‌الات نیست. هر محصولی را پس از خرید باید دوباره چک کنید. در مورد آهن‌آلات باید چند نکته را بدانید:

اول اینکه باری که تحویل گرفته‌اید وزن برابر سفارش داشته باشد. با مطالعه دقیق جدول اشتال مقدار تیراهن، نبشی یا هر محصول دیگر را محاسبه کنید.

مراقب باشید آهن الاتی که به دستتان رسیده صدمه ندیده باشد. می‌دانیم که آهن آلات در اثر نگه داری طولانی مدت در انبار ممکن است دچار خوردگی، پوسیدگی و زنگ‌زدگی شوند. بار تحویل گرفته را از نظر پوسته‌پوسته شدن بررسی کنید. همچنین پروفیل های ساختمانی ممکن است تاب بردارند یا خم شوند، از این نظر هم بار را چک کنید.

با گسترش صنایع مختلف نیاز انسان به آهن الات بیشتر شده است. امروزه در داخل و همچنین خارج از کشور کارخانه‌های زیادی پروفیل و آهن الات دیگر تولید می‌کنند. برای اینکه بهترین محصولات را انتخاب کنید باید از قبل اطلاعاتی داشته باشید. نکاتی در مورد خرید آهن آلات وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها پرداختیم. به طور خلاصه می‌توان گفت:

 • لازم است جدول اشتال و نحوه محاسبه وزن آهن‌الات را بخوانید.
 • پروفیل را با توجه به نیاز و هدف پروژه، شرایط اقلیمی و ایمنی آن‌ها انتخاب کنید.
 • کارخانه‌های مختلف تولیدکننده فولاد را بشناسید و پیش از خرید از چند جای مختلف قیمت بگیرید.
 • پیش از خرید با کارشناسان فروش وبسایت یا فروشگاه‌ها مشورت کنید.
 • پس از دریافت بار یکبار آن را به طور دقیق بررسی کنید و با فاکتور فروشی که از فروشنده گرفته‌اید مقایسه نمایید.

تنوع محصولات فلزی و آهن‌الات بسیار زیاد است، حتما اطلاعات خود را در مورد انواع پروفیل ساختمانی بالا ببرید.

 

منبع : www.fence-iran.ir

 

1400/09/07
18:22:55
0.0 / 5
623
تگهای خبر: رپورتاژ , صنعت , بازار , برند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد پنج نکته طلایی برای خرید آهن آلات
نظر شما در مورد پنج نکته طلایی برای خرید آهن آلات
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳