مزایده خودرو چیست؟

مزایده خودرو چیست؟ در ادامه نحوه انجام مزایده خودرو دولتی و ترفندهای مناسب برای برنده شدن در مزایده ها خواهیم پرداخت.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، احتمالاً در فیلمهای سینمایی نحوه فروش یک جنس و کالا را به صورت مزایده دیده اید که فردی قیمت پایه را اعلام نموده و سپس خریداران قیمت های پیشنهادی خویش را عرضه می دهند. در نتیجه کالا به بهترین و بالاترین پیشنهاد فروخته می شود. مزایده هایی که به طور عمده در طول سال در کشور انجام می شود در ارتباط با کالاهای ارگان های دولتی و در بعضی اوقات در ارتباط با ارگان های خصوصی است.
مزایده ها به دو صورت مزایده عمومی و مزایده خصوصی انجام میشوند که قوانین خاص خویش را دارند. مزایده خودرو نیز از مواردی است که هر ماهه در بیشتر استانهای کشور انجام می شود و شما برای اطلاع از این اطلاعیه ها می توانید به سایت ایران مزایده رجوع کنید. اگر توانایی مناسبی در تشخیص سالم بودن خودرو داشته باشید و اندکی هم بخت همراه شما باشد می توانید خودروی مورد مزایده را با قیمتی تا ۳۵ درصد کمتر از قیمت آن در بازار آزاد معامله کنید.
در انجام مزایده ها بایستی به نکات به خصوصی دقت کنیم که در آینده از نظر حقوقی گرفتار مشکل نشویم، بهترین راه هم مشورت گرفتن با افراد آگاه در این امر و یا رفتن به دفاتر وکلا است. در ادامه به بیان کامل تر نحوه انجام مزایده خودرو دولتی و ترفندهای مناسب برای برندهشدن در مزایدات، خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.
بررسی و شناخت مزایده
ابتدا به بیان تعریف مزایده به صورت کامل می پردازیم و سپس انواع آنرا بررسی می نماییم و در نهایت به نحوه اطلاع رسانی انجام مزایده خودرو می پردازیم. در لغت مزایده به معنای در معرض فروش گذاشتن کالایی است به صورتی که هر شخص قیمت بالاتری را پیشنهاد کرد، کالای مذکور به وی فروخته شود. از دیدگاه حقوقی به معامل های که اموال منقول و غیرمنقول شخصیت حقوقی یا حقیقی با در نظر داشتن شرایط حقوقی و طبق شرایط مشخص شده قانون انجام می شود، مزایده گفته می شود.
انواع مزایده
همان گونه که در مقدمه بیان شد، مزایده دو نوع دارد؛ عمومی و خصوصی
مزایده عمومی: در مزایده عمومی قیمت پایه از قبل مشخص شده و قیمت پیشنهادی هم به صورت واضح بیان می شود و در پایان کالای مورد مزایده، به شخص برنده مزایده تحویل می شود. این نوع مزایده در ارتباط با قشر خاصی نبوده و عموم مردم قادر هستند در آن شرکت نمایند.
مزایده خصوصی: این نوع مزایده دقیقاً عکس مزایده عمومی انجام می شود. در واقع در مزایده خصوصی قیمت پیشنهادی از جانب خریداران از دید بقیه مخفی بوده و در پایان هم نامی از برنده مزایده برده نمی گردد و تحت عنوان برنده بینام معرفی می شود. این نوع مخصوص قشر خاصی بوده و عموم نمی توانند در آن شرکت نمایند.
گاهی اوقات خودرو های صفرکیلومتر هم در مزایده ها به فروش می رسند
نحوه انجام مزایده
به برای اطلاع رسانی انجام مزایده خودرو از روش های مختلفی استفاده می شود. درج آگهی انجام مزایده با بیان اقلام مورد مزایده در روزنامه ها و جراید از ابتدایی ترین روش ها به حساب می آید. طبق ماده ۱۱۸ قانون مدنی، درج آگهی مزایده در روزنامه ها باید یک نوبت صورت گیرد. گاهی اوقات هم آگهی ها را در مراکز و معابر پرتردد مانند مترو و ایستگاه های اتوبوس و یا خیابان های شلوغ شهر بر روی دیوار درج می کنند.
مدل دیگر انتشار آگهی انجام مزایده، فضای مجازی مانند سایت های اینترنتی و شبکه های اجتماعی است که در شرایط کنونی بازدهی بیشتری نسبت به درج در روزنامه ها و پخش تراکت انجام مزایده دارد. انتشار آگهی فروش در فضای مجازی برای مزایده خودرو دولتی بسیار مناسب می باشد چونکه افراد بیشتری از انجام مزایده آگاه شده و سبب رقابتیتر شدن مزایده و فروش خودرو به بالاترین قیمت میشود.
ارگان های دولتی از نظر حقوقی نمی توانند خودرو های خویش را به اشخاص حقیقی به صورت مستقیم بفروشند ازاین رو برگزاری مزایده روشی بسیار مناسب تر برای آنها است. سایت اینترنتی ایران مزایده هم یکی از سایت محبوب در این حوزه است که آگهی های انجام مزایده در شهرهای متعدد را با ذکر خودرو های مورد مزایده منتشر می کنند و فرصت های بیشتری را پیش روی شما قرار می دهد.
چگونه در مزایدات برنده شویم؟
بدون شک شرکت در مزایده بدون داشتن اطلاعات کافی و نداشتن تخصص در تشخیص میزان سلامت خودرو، نه تنها معاملهای مناسب برای شما نبوده بلکه زیانده هم خواهد بود. اگر خود مهارت بالایی دارید و میتوانید از پسکار بربیایید مشکلی به وجود نخواهد آمد. در غیر این صورت حتما یک فرد ماهر و باتجربه را با خود همراه کنید تا در عرضه پیشنهاد مناسب شما را راهنمایی کند و احتمال موفقیت شما بالاتر رود.
نکته اول داشتن اطلاعات و آگاهی از زمان انجام گرفتن مزایده ها است. به جهت اینکه هیچ مزایدهای از دست شما نرود بایستی از تمامی مزایده ها آگاهی کامل داشته باشید و زمان دقیق آنرا بدانید. سایت ایران مزایده یک گزینه مناسب برای این کار است. نکته دوم به دست آوردن اطلاعات کافی در مورد مزایده مانند محل آن، مقدار مبلغ موردنیاز تضمین جهت شرکت در مزایده و... است که در اتخاذ تصمیم صحیح به شما کمک خواهد نمود.
نکته سوم و بسیار مهم آماده کردن مدارک موردنیاز مزایده و تحویل آنهاست. خیلی از افراد شرکت کننده در مزایده به علت کامل نبودن مدارک و یا تأخیر در تحویل دادن مدارک خود، از دور رقابت خارج و برنده شخص دیگری معرفی می شود که مدارک کافی و لازم را ارائه نماید. نکته آخر هم اطلاع پیداکردن از شرایط مزایده است، هر مزایده شرایط خاص خویش را دارد و باید برسی کنید که امکان فراهم کردن آنرا دارید یا خیر.
فرمول نهایی و شاه کلید در مزایدات خودرو:
پیشنهاد بالاتر از قیمت پایه و پیشنهاد کمتر از قیمت مدل ماشین در بازار با عنایت به بودجه خود
برای مثال اگر قیمت پایه ماشین پارس مدل ۹۲، ۹۰ میلیون باشد و قیمت بازار ۱۴۰ میلیون باشد شما باید پیشنهاد بالاتر از پایه و کمتر از بازار را بدهید.
کلام آخر
هنگامی که در مزایده شرکت کردید و قصد عرضه پیشنهاد برای خودرو را داشتید به دو نکته توجه کنید؛ اول این که اگر خودروی مورد مزایده احتیاج به انجام تعمیرات داشت و بعد از خرید مستلزم هزینه بود، این مقدار را در مبلغ پیشنهادی خود لحاظ کنید. دوم این که باآنکه هزینه های جانبی مانند هزینه های ثبت سند و خلافی مبلغ قابل ملاحظه ای ندارند و قابل چشم پوشی هستند اما بهتر است که شما مبالغ را هم در نظر خود داشته باشید.
برای اطلاع مزایده خودرو در هر شهرستان، بهترین روش برای اطلاع پیداکردن از آن استفاده از بستر اینترنت و سایتهای اینترنتی و شبکه های اجتماعی است. سایت ایران مزایده با قرار دادن تمامی مزایده های در ارتباط با خودرو از تمامی استانهای کشور یک خدمت بزرگ را به شما عرضه نموده است. با رفتن به سایت می توانید از تمامی شرایط مزایده و مدارک موردنیاز و نوع خودرو های آن اطلاع پیدا کرده و در صورت داشتن شرایط در زمان مقرر در مزایده حضور پیدا کنید.
https: //irmozayede.com/
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1400/08/30
12:17:07
0.0 / 5
364
تگهای خبر: بازار , برند , پرداخت , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مزایده خودرو چیست؟
نظر شما در مورد مزایده خودرو چیست؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵