تایید مازوت سوزی در سه کلانشهر

تایید مازوت سوزی در سه کلانشهر با شنیده شدن زمزمه های مصرف باردیگر مازوت در بعضی کلانشهرها زنگ خطر تشدید آلودگی هوا به صدا درآمده است. معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست مازوت سوزی در شهرهایی مانند تبریز، مشهد و همدان را تایید می کند.به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، بیشتر از دو دهه از اولین باری که زنگ خطر آلودگی هوا در کشور به صدا درآمد، می گذرد. از چندین سال قبل همواره از عوامل زیادی بعنوان علت اصلی آلودگی هوا نام برده شده است و در سالهای اخیر و با افزایش تعداد روزهای آلوده در کشور صحبت ها راجع به مصرف سوخت مازوت داغ تر از قبل شده است. مازوت که یکی از زیرمجموعه های نفت کوره به حساب می آید، از گرانروی پارامتری که میزان مقاومت آنرا در مقابل جاری شدن نشان داده است.) بالایی برخوردار می باشد و بعنوان یکی از آخرین برش های نفتی در برج تقطیر از آن جدا می شود. این مورد نشان از سنگینی بالای این سوخت می دهد. در واقع هر چه سوخت سنگین تر باشد، آلاینده بیشتری وارد هوا می کند.

مازوت، حرارت و انرژی گرمایی بالایی بوجود می آورد. این خصوصیت سبب می شود این سوخت در نیروگاه ها و صنایع محبوبیت بالایی داشته باشد. در کشور های غربی با شکستن ترکیب مازوت و تبدیل آن به گازوئیل، کمی از مضرات مصرف آن کم می شود اما در کشور ما، علیرغم تاکید متخصصان محیط زیست بر ضرورت استفاده نکردن از این سوخت در کلان شهرها، بازهم زمزمه هایی در خصوص استفاده از مازوت در بعضی شهرهای ایران شنیده می شود.

بر اثر سوزاندن سوخت های فسیلی حاوی گوگرد همچون مازوت، اکسید های گوگرد منتشر می شوند که بخش بیشتر آنرا سولفور دی اکسید تشکیل می دهد. سولفور دی اکسید گازی سمی و مضر است. این گاز وزن بیشتری نسبت به هوا دارد و زمانی که غلظت آن در هوا به بیش از اندازه مجاز برسد، بوی بدی خواهد داشت که در این سطح کشنده خواهد بود.

در راستای همین مبحث معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گو با ایسنا با تکیه بر ممنوعیت استفاده از این سوخت در شهرهای تهران، اصفهان و کرج، مصرف مازوت در بعضی شهرهای کشور را تایید می کند.

داریوش گل علیزاده درباره مصرف مازوت دربرخی کلانشهرها می گوید: در سالهای گذشته در تهران، اصفهان و کرج به هیچ وجه از مازوت در نیروگاه ها استفاده نشد و آلودگی سالهای گذشته در این شهرها ارتباطی به سوزاندن مازوت نداشت. مشعل مازوت سوز در واحدهای صنعتی این استان ها پلمب است و این واحدها امکان مصرف مازوت را ندارند اما در شهرهایی مانند تبریز، مشهد و همدان مازوت مصرف می شود و اگر این شهرها در شرایط اضطرارآلودگی هوا قرار بگیرند و شاخص کیفیت هوای آنها در وضعیت ناسالم باشد باید به استفاده از سوخت های پاک مانند سوخت های گازی و یا نفت و گاز با میزان سولفور مناسب سوق پیدا کنند.

وی تاکید می کند: در سالهای اخیر آلودگی هوا در تهران و اصفهان به دلیل مصرف مازوت نبوده است و منابع این آلودگی خودرو ها، صنایع و منازل شخصی بوده اند. وقتی بارگذاری بیشتر از ظرفیت تهویه هوا صورت بگیرد، آلودگی هوا ایجاد می شود. اگر در تهران همه سوخت ها و خودرو ها در شرایط استاندارد باشد، باز هم به علت جمعیت بالای شهر و میزان بالای انتشار آلاینده ها در شرایطی که هوا سرد باشد و وارونگی هوا رخ دهد، آلودگی اتفاق می افتد. وقتی باد مناسب با سرعت پنج متر بر ثانیه نوزد تا هوا را رقیق کند، آلودگی هوا دور از انتظار نیست.

معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به تراکم بالای جمعیتی تهران بعنوان یکی از معضلات این کلانشهر اظهار داشت: جمعیت زیاد تهران سبب افزایش مصرف انرژی شده است. با عنایت به اینکه سرانه مصرف انرژی ما سه برابر دنیاست و ۹۷ درصد این انرژی هم از سوخت های فسیلی تأمین می شود حتی در صورت انتشار آلاینده ها در حد مجاز باز هم آلودگی هوا ایجاد می شود.

در حالی گل علیزاده مصرف مازوت در تهران را پارسال رد کرده است که سازمان محیط زیست نامه ای به دادستانی تهران درباره مازوت سوزی نیروگاه های تهران ارسال کرده بود.

به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا با عنایت به بار جمعیتی بالای برخی کلانشهرها و آلاینده های ساخته شده از مازوت که ترکیبات گوگرددار و نیتروژن دار هستند، لازم است مسئولان فکری به حال استفاده از سوخت های پاک، نوسازی حمل و نقل عمومی و فراهم کردن امکان استفاده از خودرو های هیبریدی بکنند.

منبع:

1400/08/15
11:47:01
0.0 / 5
575
تگهای خبر: انرژی , صنعت , كشور , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تایید مازوت سوزی در سه کلانشهر
نظر شما در مورد تایید مازوت سوزی در سه کلانشهر
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱