معرفی انواع بیماریهای شانه و روش های درمان آنها

معرفی انواع بیماریهای شانه و روش های درمان آنها حراج کن: در این مقاله به بررسی برخی از این بیماریها پرداخته و تا تعدادی از روش های درمان آنها را نیز بیان خواهیم کرد.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، شاید برای شما هم در طول زندگی بارها اتفاق افتاده باشد که شانه و کتف درد گرفته باشید. در علم پزشکی انواع بیماریهای شانه وجود دارند که به طور معمول همگی آنها هم با نشانه های تقریباً یکسانی بروز می کنند. در این مقاله به بررسی برخی از این بیماریها پرداخته و تا تعدادی از روش های درمان آنها را نیز بیان خواهیم کرد.
آرتروز شانه
آرتروز از انواع بیماریهای شانه بشمار می رود که شیوع زیادی هم در میان افراد مختلف دارد. اگر بخواهیم آرتروز شانه را بشناسیم باید بگوییم زمانی که مفصل های شانه گرفتار تخریب و فرسایش شدید شوند، در حقیقت مفاصل و غضروف ها گرفتار آرتروز شده اند.
دلیل بروز این فرسایش هم به طور معمول حرکات تکراری زیاد، حمل بار اضافه و سنگین با دست و ایجاد فشار بر روی مفاصل است. اگر غضروف ها درخلال مفاصل وجود نداشته باشند، مفاصل به روی هم ساییده شده و نه فقط قدرت مانور و حرکت خودرا به مرور از دست خواهند داد بلکه درد و عوارض جدی هم به وجود می آورند. مانند خشکی، درد و التهابات شدید در محل مفصل و کم شدن دامنه حرکت شانه ها.
چون شانه ها مدام درحال حرکت هستند و ممکنست گرفتار حرکات ناگهانی و غیر اصولی و فشار زیاد شوند، به آسانی می توانند گرفتار آرتروز شوند.
علایم آرتروز شانه:
درد در شانه مخصوصاً هنگام حرکت دادن آن
احساس التهاب و گرم بودن مفاصل شانه
کم شدن دامنه حرکات شانه
خشکی عضلات و سفتی آنها
کشیده شدن درد از شانه به قسمت های پایینی دست
تولید صدا از شانه هنگام حرکت دادن آن
زیاد شدن درد در هنگام بالا بردن شانه ها
چطور آرتروز شانه را درمان کنیم؟
بیماری آرتروز ممکنست در خیلی از مفاصل بدن ایجاد شود. یکی از شاخصهای ایجاد آن بالا رفتن سن است. البته امر طبیعی نیز بوده و به سبب استفاده زیاد و حرکات غیر اصولی ممکنست این اتفاق برای هر فردی روی دهد. البته آمار نشان دهنده این است که خانم ها بیشتر گرفتار انواع آرتروز می شوند.
عدم ایجاد سنگینی و فشار زیاد به شانه ها و انجام ندادن کارهای سنگین و قدرتی خارج از توان می تواند مانعی برای ابتلا به این بیماری مزمن باشد.
اما در مراحل پیشرفته به طور معمول فیزیوتراپی، استفاده از ورزش های خاص کششی و داروهای ضد التهاب و غیر استروئیدی می تواند تا حدودی علائم و درد آرتروز شانه را کم کند.
در موارد حاد نیاز است تا جراحی تعویض مفصل شانه انجام پذیرد. این جراحی همانند جراحی تعویض مفصل زانو و لگن است.
بورسیت شانه

یکی دیگر از انواع بیماریهای شانه، بورسیت است. در اطراف مفاصل و استخوان ها و یا تاندون ها کیسه های پر از مایعی وجود دارند که به آن بورس می گویند. کار این کیسه های مایع این است که اصطکاک و سایش را بین مفصل کمتر کند. اگر این کیسه ها گرفتار التهاب شوند، بورسیت ایجاد شده است.
ضربه و لطمه دیدگی ناگهانی، افزایش سن، انجام کارهای پرتکرار، رسوب کلسیم، عفونت ها و عواملی از این دست ممکنست موجب مبتلاشدن به بورسیت شانه شوند.
علائم بورسیت شانه:
احساس درد داشتن در هنگام بالا بردن شانه ها (اوایل ممکنست خیلی خفیف باشد اما به مرور زمان بیشتر می شود)
حساس شدن شانه به فشار و لمس
ادامه دار شدن درد تا انتهای دست ها به مرور زمان
خشکی عضلات به سبب وجود درد شانه
بورسیت شانه تورم ندارد. (به عکس بورسیت زانو) بورسیت شانه همراه کمی التهاب است.
درمان بورسیت شانه چگونه است؟
بورسیت اگر به سبب عفونت ایجاد شده باشد، پزشک می کوشد با تجویز دارو و درمان عفونت آنرا برطرف نماید. همین طور استراحت مداوم، استفاده از کرم های ضد التهاب برای مالش، داروهای ضد التهاب خوراکی و مسکن، فیزیوتراپی، تزریق کورتون، انواع جراحی های مختلف که روش های تهاجمی هستند هم از روش های درمان است.
شانه یخ زده

شانه یخ زده هم یکی از انواع بیماریهای شانه است. این بیماری نوعی التهاب غیر عفونی است که چسبندگی در مفصل شانه به وجود آورده و محدودیت حرکتی به همراه می آورد. کپسول های مفصلی دارای چسبندگی و کم شدن حجم مایع در داخل آن شده و علاوه بر کم شدن حرکات شانه شخص، درد را هم به همراه خواهد آورد.
عوامل بیماری شانه یخ زده:
بیماری دیابت
مشکلات تیروئیدی
بیماری های قلبی، پارکینسون، دیسک گردن، جراحی های مختلف در اطراف نواحی شانه و سر
علائم بیماری شانه یخ زده:
احساس درد در قسمت بیرونی شانه و بازو
محدودیت های حرکتی
طولانی شدن درد در مدت ۹ ماه
درمان شانه یخ زده
معمولاً برای درمان این عارضه از روش های غیر جراحی استفاده می شود و اگر درمان ها جواب ندادند، پزشک مجبور به روش های جراحی خواهد شد. بطورمثال با کمک داروهای ضدالتهاب، تمرین های کششی و فیزیوتراپی، گرم کردن شانه، می توان تا حدودی عوارض بیماری را کم کرد.
سندروم گیر کردن تاندون های کلاهک چرخاننده
وقتی تاندون ها و بورس شانه به استخوان شانه گیر کند، این سندرم بوجود خواهد آمد. عواملی چون بالا نگه داشتن زیاد دست و شانه در سطوح بالا، کارهای پرتکرار و قدرتی در ناحیه شانه می تواند این ناهنجاری را بوجود آورد.
علائم سندرم گیر کردن تاندون ها عبارتند از:
احساس درد در هنگام بالا بردن دست و یا بردن دست به پشت و کمر
درد مداوم و تحت تاثیر قرار گرفتن کارهای روزانه
درمان سندرم گیر کردن تاندون های کلاهک چرخاننده
اگر تاندون ها درمان نشده و مدت زمان زیادی درگیر این عارضه باشند؛ دو تکه شده و پاره می شوند و کار به جراحی می رسد. ولی در مراحل پیش از این وضعیت، با بهره گیری از داروهای ضد التهابی، کشش و آب درمانی، پرهیز از انجام کارهای مداوم و تکراری بالاتر از سطح سر، می توان تا حدودی عوارض و درد این بیماری را کنترل کرد.
کلینیک تهران ارتوپدی با بهره بردن از پزشکان متخصص و با تجربه در زمینه های مختلف ارتوپدی به بیماران کمک می نماید تا در اسرع وقت به زندگی عادی خود بازگردند.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1400/08/06
12:39:09
0.0 / 5
694
تگهای خبر: بورس , پرداخت , تجربه , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد معرفی انواع بیماریهای شانه و روش های درمان آنها
نظر شما در مورد معرفی انواع بیماریهای شانه و روش های درمان آنها
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱