گزارش حراج كن؛

دو هفته تا اختتام زمان ثبت نام خانوارها در سامانه املاک و اسکان

دو هفته تا اختتام زمان ثبت نام خانوارها در سامانه املاک و اسکان در صورتیکه 13 روز تا اختتام زمان ثبت نام در سامانه املاک و اسکان کشور باقی مانده، معاون مسکن وزار راه و شهرسازی از درج اطلاعات 26 میلیون خانوار در آن آگاهی داده است.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، برمبنای ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم اصلاح ۵ آذر ۱۳۹۹، وزارت راه و شهرسازی مسئول راه اندازی سامانه املاک و اسکان کشور است که برمبنای اطلاعاتی که خانوارها چه درباب نوع مالکیت و چه درباب نوع سکونت در این سامانه خود اظهار می کنند و همین طور با بهره گیری از اطلاعاتی که وزارت راه و شهرسازی در تعامل با سایر دستگاه های مندرج در این قانون همچون سازمان ثبت اسناد و املاک دریافت می کنند، آمار خانه های خالی از سکنه برای دریافت مالیات از این واحدها، به سازمان امور مالیاتی ارائه می شود.
بر اساس تبصره ۱ این ماده، سامانه املاک می بایست ظرف ۳ ماه از زمان ابلاغ آن راه اندازی می شد که باتوجه به ابلاغ این قانون در اواخر سال گذشته، از شروع فروردین تا آخر خرداد ماه مدت زمان نام نویسی بود.
پایان مهر ماه؛ اتمام زمان تکمیل خود اظهاری اطلاعات در سامانه اسکان
اما به دلایلی، خوداظهاری با استقبال خوبی از طرف مردم روبه رو نشده و نام نویسی در این سامانه به انتها مهر ماه موکول شد که پیشنهاد آن از طرف وزارت راه و شهرسازی به ستاد ملی مقابله با کرونا رفت و مجوز آن دریافت شد.
حال با توجه به این که کمتر از دو هفته تا اختتام زمان خوداظهاری کاربران در سامانه املاک و اسکان باقی مانده، وزارت راه و شهرسازی در اقدامی ارزشمند، اطلاعات سایر دستگاهها را با اطلاعات سامانه املاک و اسکان منطبق کرده و به ۲۶ میلیون خانوار رسیده است؛ پس سرپرستان خانوارها فقط برای کنترل اطلاعات خود و افراد تحت تکفلشان باید به آن وارد و در صورت صحت آن، تأیید کنند.
معاون وزیر راه: اطلاعات ملکی-سکونتی ۲۶ میلیون خانوار وارد سامانه املاک و اسکان شد
محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار نمود: تا قبل از این درباره اتمام مهلت نام نویسی خانوارها در سامانه املاک و اسکان در آخر مهر ماه، اطلاع رسانی شده بود؛ باتوجه به اصلاح معماری در سامانه، متقاضیان بعد از ورود به سامانه با درج اطلاعات سرپرست خانوار، با اطلاعات کل اعضای خانوار و همین طور تعداد املاکی که در اختیار دارند، روبه رو خواهند شد و امکان ویرایش نیز در آن اعمال شده است.
وی اضافه کرد: این اطلاعات بیش از ۲۶ میلیون خانوار و سند رسمی بیش از ۲۴ میلیون واحد مسکونی در این سامانه درج شده است. اگر سرپرستان خانوار نسبت به ویرایش آن اقدام نمایند طبیعی است که اشکال و اشتباهی در ثبت اطلاعات و اجرای مراحل بعدی طبق ماده ۵۴ مکرر قانون اساسی پیش نمی آید.
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: اما در غیر این صورت ممکنست املاک یا معاملاتی به نام خانوارها ثبت شده باشد که مشکلاتی برای آنها ایجاد می کند؛ طبق قانون درج کلیه اطلاعات ملکی سکونتی شامل شهری و روستایی و موجر و مستأجر در سامانه اسکان الزامی است و تا اختتام مهر ماه جاری این مهلت وجود دارد.
وی اشاره کرد: کسانی که از قبل ثبت نام کرده و کد یکتا را دریافت نکرده اند، می بایست مجدداً به سامانه وارد شده و در صورتیکه اطلاعاتشان ناقص درج شده باشد، یک دفعه دیگر اطلاعات را کنترل کنند تا این کد برای آنها ارسال می شود.
محمودزاده تاکید کرد: در صورتیکه احساس نیاز نماییم که زمان ثبت نام باید تمدید شود، وزارت راه و شهرسازی این درخواست را به مراجع ذی ربط ارسال خواهدنمود.
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران: تمدید سامانه املاک تا اختتام مهر
خلیل محبت خواه مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه مهلت ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی تا اختتام مهر تمدید شده است، اضافه کرد: ثبت اطلاعات در سامانه مذکور منجر به ایجاد شفافیت اطلاعاتی در زمینه مسکن، گرفتن تصمیمات سیاستی صحیح و در نهایت تسهیل پروسه خانه دار شدن تمام اقشار جامعه می شود.
محبت خواه توضیح داد: مردم برای جلوگیری از ضررهای ناشی از ثبت نکردن اطلاعات سکونتی هر چه سریع تر نسبت به خوداظهاری و ثبت مشخصات واحدهای مسکونی تملیکی و محل اقامت خود در سامانه ملی املاک و اسکان کشور به آدرس https: //amlak.mrud.ir اقدام نمایند.

1400/07/18
11:46:44
0.0 / 5
440
تگهای خبر: ارز , طلا , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد دو هفته تا اختتام زمان ثبت نام خانوارها در سامانه املاک و اسکان
نظر شما در مورد دو هفته تا اختتام زمان ثبت نام خانوارها در سامانه املاک و اسکان
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲