رسیدن ۲۴۲ هزار تاکسی به سن فرسودگی تا آخر سال

رسیدن ۲۴۲ هزار تاکسی به سن فرسودگی تا آخر سال مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور با تکیه بر ضرورت تسریع در روند نوسازی تاکسی های فرسوده، اظهار داشت: طبق مصوبه هیات وزیران، تاکسی هایی که به سن ۱۰ سال رسیده باشند، مشمول فرسودگی می شوند که تا آخر سال ۱۴۰۰تعداد تاکسی های فرسوده به ۲۴۲ هزار دستگاه می رسد.


مرتضی ضامنی در گفتگو با ایسنا، در تشریح روند نوسازی تاکسی های فرسوده اظهار داشت: از آغاز سال ۱۴۰۰ تا کنون ۵۲۵۰ راننده که متقاضی نوسازی خودروی خود بودند در طرح نوسازی ثبت نام کردند که از این تعداد ۳۹۶۲ متقاضی خودرو های خویش را تحویل گرفتند و باقی آنها در فرایند تحویل خودرو قرار دارند.
نوسازی ۸۰ هزار و ۹۹۶ تاکسی فرسوده از سال ۹۵ تا کنون
وی اضافه کرد: از آغاز شروع نوسازی ناوگان تاکسیرانی (سال۱۳۹۵) تا کنون ۸۰ هزار و ۹۹۶ دستگاه تاکسی فرسوده نوسازی شده است و طبق مصوبه هیات وزیران، تاکسی هایی که به سن ۱۰ سال رسیده باشند، مشمول فرسودگی می شوند و الان ۱۹۲ هزار دستگاه تاکسی به سن فرسودگی رسیده اند که این عدد تا آخر سال ۱۴۰۰ به ۲۴۲ هزار دستگاه خواهد رسید.

ضامنی افزود: از این تعداد تاکسی نوسازی شده در طرح نوسازی ناوگان تاکسیرانی ۱۱هزار و ۱۲۰ دستگاه شامل نوسازی اسقاط بدون جایگزین بود.

خودروهای جایگزین تاکسی های فرسوده سمند و پژو ۴۰۵ است
عدم همکاری دولت در عرضه تسیهلات بانکی و افزایش قیمت خودرو از علل کندی روند نوسازی تاکسی

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور اضافه کرد: فرایند نوسازی ناوگان تاکسیرانی با تحویل خودرو با استاندارد یورو ۵ ادامه دارد و خودرو های تحویلی سمند و پژو ۴۰۵ است ویکی از علل کند شدن روند نوسازی ناوگان تاکسیرانی، عدم همکاری دولت در عرضه تسیهلات بانکی و همینطور از طرفی افزایش های پیاپی قیمت خودرو در هر فصل است که امیدواریم شرایطی فراهم گردد تا در جهت سرعت و افزایش فرایند نوسازی تاکسی های فرسوده حداقل سالی یکبار شاهد رشد قیمت ها باشیم.
افزایش قیمت ۲۵۵ درصدی پژو و ۲۹۹ درصدی سمند طی ۴ سال
وی تصریح کرد: ما سال ۱۳۹۶ تا تابستان سال ۱۴۰۰ شاهد افزایش ۲۵۵ درصدی قیمت پژو و ۲۹۹ درصدی قیمت سمند بودیم که با این نوسان قیمت و بدون تسهیلات ارزان قیمت، رانندگان توان مالی برای تهیه خودرو با این قیمت را ندارند و نیاز است که از تسهیلات بانکی در این حوزه استفاده کنند.
درخواست پشتیبانی از دولت سیزدهم برای تسریع روند نوسازی ناوگان فرسوده تاکسی
ضامنی اضافه کرد: بر مبنای تبصره های ۱ و ۲ ماده ۸ قانون هوای پاک، مصوب ۱۸ مرداد ۹۶ مجلس شورای اسلامی، دولت موظف است که از محل صرفه جویی حاصل از بهبود و مدیریت سوخت ناشی از اجرای این قانون، ساز و کار و تسهیلات ارزانقیمت با سود ۴ درصد، جهت جایگزینی خودرو های فرسوده حمل و نقل عمومی با باز پرداخت ۱۰ ساله را فراهم آورد و ما از رئیس جمهور محترم و هیئت دولت درخواست داریم تا با حمایت ها در مبحث قانونی آلودگی هوا، روند نوسازی ناوگان فرسوده را تسریع نمایند.
استفاده رانندگان تاکسی تهران، اصفهان و مشهد از تسهیلات ۹۰ میلیون تومانی
وی در زمینه تأمین تسهیلات بانکی برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی اظهار داشت: شهردای برخی شهرها برای اعطای وام مورد احتیاج به رانندگان تاکسی از محل منابع شهرداری در بانکها نسبت به عرضه تسهیلات ۹۰ میلیون تومانی و سود کم بهره اقدام نمودند که براین اساس با مشارکت شهرداری های تهران، اصفهان ومشهد راننده ها با استفاده از تسهیلات ۹۰ میلیون تومانی، فرآیند نوسازی را انجام می دهند، در سایر شهرها فعلاً به صورت نقدی نوسازی در حال انجام می باشد که امید می رود با همکاری دولت فرآیند پرداخت تسهیلات در آینده به صورت ملی توسط دولت اجرایی شود.1400/07/17
11:34:51
0.0 / 5
423
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد رسیدن ۲۴۲ هزار تاکسی به سن فرسودگی تا آخر سال
نظر شما در مورد رسیدن ۲۴۲ هزار تاکسی به سن فرسودگی تا آخر سال
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲