معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران عنوان كرد

نیاز سنجی و تامین اعتبار دو شرط اجرای مگاپروژه ها

نیاز سنجی و تامین اعتبار دو شرط اجرای مگاپروژه ها به گزارش حراج کن معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران اظهار داشت: تکمیل پروژه های عمرانی نیمه تمام و نگهداشت زیرساخت ها در زمینه فنی و عمرانی از اولویت های این معاونت در این دوره است.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، عباس شعبانی با اشاره به اینکه همکاری خودرا با شهرداری تهران در حوزه فنی و عمرانی از دهه ۸۰ در چارچوب پروژه های عمرانی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا شروع کرده است، افزود: همچون این همکاری ها می توان به پروژه های هجرت، کردستان، مسیل باختر، شیخ فضل الله، جناح و شهید صدر در سیاق تقاطعی و بزرگراهی اشاره نمود.
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران در تشریح با اهمیت ترین اولویت های معاونت های فنی و عمرانی در این دوره از مدیریت شهری اظهار داشت: از سالهای گذشته فعالیتهای عمرانی بصورت یک نیاز همیشگی برای شهر مطرح بوده که در زمان مدیریت محمد باقر قالیباف به فعالیتهای عمرانی، زیربنایی و کالبدی به شکل کاملا ملموس و پررنگ توجه شد که در ادامه این پروسه باید اقدامات اجرائی و تکمیلی انجام می شد و از یک سو پروژه های نیمه کاره باید تکمیل و درباب مرمت، بازسازی و نگهداشت ابنیه، معابر شریانی و بزرگراهی و همین طور پروژه های عمرانی پنج ساله دوم و سوم به پایان می رسید.
شعبانی در ادامه اضافه کرد: اولویت و برنامه معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، در وهله اول تکمیل فعالیتهای عمرانی بعنوان ادامه مسیر عمومی در حوزه کالبد شهر، در مرحله دوم نگهداشت این زیربناها، سر خط تلاش خواهد بود، چونکه عمر این بناها به مرحله ای رسیده که ترمیم، نگهداری و مقاوم سازی آنها در مقابل بحران هایی مانند سیل و زلزله و آمادگی در مقابل این بحران ها ضروری می باشد. با عنایت به رشد روزافزون شهر و جمعیت، باید این زیرساخت ها تکمیل و تحرک باردیگر به حوزه فنی و عمرانی شهر داده شود.
او افزود: در کوتاه مدت و در اقدامی فوری باید مشکلات معابر شهر را حل کرد که همچون آن می توان به روکش و اصلاح معابر بعنوان یکی از دغدغه های جدی و همیشگی شهروندان اشاره نمود.
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران اضافه کرد: اقدام دوم معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، تکمیل پروژه های نیمه کاره ای است که به هر علتی همچون معارضان ملکی و تأسیساتی، مشکلات اعتباری یا طراحی ناتمام مانده است. این پروژه ها نقطه ای از شهر را درگیر خود کرده و شهروندان از این مسأله ناراضی هستند و آنها را بعنوان ضایعه ای در منطقه خود تلقی می کنند، در حالیکه انتظار دارند از امتیازات این پروژه بهره برده و منتفع شوند.
شعبانی سومین بخش از اولویت ها را اجرای پروژه های کوچک مقیاس و پربازده عنوان نمود و اضافه کرد: گاهی امکان دارد با راه اندازی یک رمپ، لوپ و یا زیرگذر گره ای از مشکلات شهر و شهروندان باز کنید که نفع زیادی دارد اما هزینه چندانی ندارد. این نقاط شناسایی شده و حتما این اقدام صورت گرفته خواهد شد.
او درباره توجه به مگاپروژه ها در این دوره از مدیریت شهری خاطرنشان کرد: در حوزه مگا پروژه ها دو موضوع مورد توجه است، نخست این که اساسا طراحی و کارکرد آنها پس از اجرا باید متناسب با نیاز شهر باشد، نمی توان پروژه ای را اجرا کرد و پس از آن دریافت که با وجود هزینه سنگین، نفع چندانی ندارد و مردم بصورت ملموس خدمات آنرا نمی بینند. در واقع باید نیازسنجی و نیاز شناسی در ابتدای کار صورت گیرد چونکه مگاپروژه ها به علت هزینه بالا حساسیت های بیشتری را بر می انگیزد و مانند یک جراحی عمیقی است که بدنه و پوسته شهر و ذینفعان مختلف را درگیر خود می کند.
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران افزود: در واقع باید نیاز سنجی جامع و کامل انجام و پیوست های اجتماعی، ترافیکی و عدالت محورانه این پروژه ها احصا شود. مگا پروژه های مختلفی در حد طراحی های مفهومی و فاز صفر مانند پروژه ال آرتی همت و اتصال بزرگراه امام علی به بزرگراه تهران- شمال، طراحی شده ولی در حال بررسی هستیم که آیا اجرائی شوند یا خیر؟ پروژه هایی که البته عزم ملی را نیز می طلبند.
طبق گزارش سایت شهر، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران بیان نمود: نکته دوم درباره این پروژه ها اعتبارات لازم درباب آنها است. وضعیت اقتصادی فعلی بگونه ای است که باید اولویت ها در راه اجرا قرار گیرند تا مردم بیشترین نفع را از این پروژه ها ببرند و بر همین مبنا اختصاص اعتبارات اهمیت ویژه ای در این بحث دارد. اگر این دو موضوع بگونه ای حل شوند که به یک فهم مشترک بین عموم شهروندان و مدیریت شهری منتج شود مگاپروژه هایی نیز در نظر داریم که اجرا خواهند شد.
منبع:

1400/07/12
09:56:36
0.0 / 5
540
تگهای خبر: اقتصاد , برند , خدمات , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد نیاز سنجی و تامین اعتبار دو شرط اجرای مگاپروژه ها
نظر شما در مورد نیاز سنجی و تامین اعتبار دو شرط اجرای مگاپروژه ها
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵