تشریح نحوه تعیین و احراز مصادیق عملی شهید، در حکم شهید و سایر مصادیق ایثارگری

تشریح نحوه تعیین و احراز مصادیق عملی شهید، در حکم شهید و سایر مصادیق ایثارگری معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران نحوه تعیین و احراز مصادیق عملی شهید، در حکم شهید و سایر مصادیق ایثارگری را شرح داد.


به گزارش حراج کن به نقل از بنیاد شهید و امور ایثارگران، مهدی ایزدی در مورد «تعیین و احراز مصادیق عملی شهید، در حکم شهید و سایر مصادیق ایثارگری»، اظهار داشت: این بخشنامه یک مرتبه در سال ۸۲ در زمان بنیاد شهید سابق و یک مرتبه هم اردیبهشت سال ۹۳ توسط هیئت محترم وزیران به تصویب رسیده است. بخشنامه ای که در سال ۱۳۹۳ به تصویب هیئت وزیران رسیده، به استناد ماده یک قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران، ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و دستگاه های مرتبط تهیه شده است.

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران درباره محور شهید، شهادت و ایثارگری در «آئین نامه تعیین مصادیق حکم شهید و سایر مصادیق ایثارگری» اظهار داشت: طبق این بخشنامه، شهدای پیروزی انقلاب اسلامی، رزمندگان دوران دفاع مقدس و کسانی که در مناطق جنگی به شهادت رسیدند و سایر مصادیق ایثارگری، مهاجرینی که پس از خاتمه جنگ به مناطق جنگی مهاجرت کردند و با مین و اشیای باقی مانده از دوران دفاع مقدس برخورد کردند و شهید یا مجروح شدند، کسانی که توسط گروه های معارض و ضدانقلاب، یا کسانی که در مباحث امنیتی در مأموریت های ویژه به شهادت می رسند، زیر پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار می گیرند.

وی درمورد دیگر مصادیق شهید اضافه کرد: جانبازان دوران دفاع مقدس و جانبازان انقلاب اسلامی ۷۰ درصد و جانبازانی که به جهت جراحات وارده طبق تشخیص کمیسیون پزشکی فوت می کنند و همینطور طبق ماده ۱۱ همین بخشنامه افرادی که طی فرمان خاص توسط فرماندهی معظم کل قوا در حکم شهید محسوب می شوند هم از مصادیق شهید در بنیاد هستند.
ایزدی درباره حکم شهدای سلامت هم عنوان کرد: در رابطه با شهدای سلامت هم بر مبنای گردش کار ارسالی توسط شورای عالی امنیت ملی و طبق فرمان فرمانده معظم کل قوا، اجازه داده شد با تشخیص ستاد ملی کرونا و کمیته ای که با حضور بنیاد شهید و امور ایثارگران و ستاد ملی کرونا تشکیل می شود، افرادی که با تشخیص آن کمیته شهید اعلام شوند، زیر پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار گیرند.

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اعلان اینکه کسانی که می خواهند با نحوه احراز مصادیق شهید و سایر مصادیق ایثارگری آشنایی پیدا کنند، می توانند به ماده ۲ تا ماده ۱۱ بخشنامه «تعیین و احراز مصادیق عملی شهید، در حکم شهید و سایر مصادیق ایثارگری مصوب سال ۹۳ هیئت محترم وزیران» رجوع و آنرا مطالعه و بررسی کنند؛ افزود: بنیاد بر مبنای همین بخشنامه مصادیقی که در این بخشنامه احصا شده است را زیر پوشش قرار می دهد.

ایزدی افزود: این مصادیق را بنیاد شهید و امور ایثارگران طبق بخشنامه زیر پوشش قرار می دهد و تشخیص و تطبیق اولیه با دستگاه های مربوطه در نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات و سایر دستگاه های مرتبط می باشد و تشخیص و تطبیق نهایی با بنیاد شهید و امور ایثارگران است.

او در آخر اظهار داشت: در رابطه با سایر مواردی که در بخشنامه نیست و در حوادث و وقایع جان خویش را از دست می دهند، مانند کسانی که در حین خدمت جان خویش را از دست می دهند بخشنامه ای در کمیسیون اجتماعی دولت تحت عنوان «فداکاران خدمتی» به تصویب رسید که ان شاءالله بعد از تصویب نهایی توسط دولت ابلاغ می شود و غیر از آنچه اشاره شد، بقیه موارد زیر پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار نمی گیرند.
منبع:

1400/07/08
11:16:20
0.0 / 5
535
تگهای خبر: خدمات , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تشریح نحوه تعیین و احراز مصادیق عملی شهید، در حکم شهید و سایر مصادیق ایثارگری
نظر شما در مورد تشریح نحوه تعیین و احراز مصادیق عملی شهید، در حکم شهید و سایر مصادیق ایثارگری
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲