در گزارش حراج كن مطرح شد؛

جزئیات طرح آزادسازی واردات خودرو

جزئیات طرح آزادسازی واردات خودرو حراج کن: یک کارشناس صنعت خودرو ضمن تشریح جزئیات طرح آزادسازی واردات خودرو، اظهار داشت: در صورت اجرای صحیح این طرح و کاهش التهابات، میتوان قیمت گذاری دستوری را از بازار خودرو برداشت.رسول سلیمانی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد تصویب طرح ساماندهی صنعت خودرو با محوریت آزادسازی واردات، عنوان کرد: هدف اصلی این طرح این است که بدون ایجاد فشار ارزی و بدون تحت الشعاع قرار دادن تولید داخل امکان واردات خودرو فراهم و بدین سان سبب کاهش التهاب بازار شود.
این کارشناس صنعت خودرو اضافه کرد: هم اکنون خودرو های خارجی ۴ برابر قیمت واقعی خود و خودرو های دست دوم خارجی هم تا ۹ برابر اختلاف با قیمت واقعی به فروش می رسند. مخصوصاً خودرو های کشنده (سنگین) بازار بسیار ملتهبی دارند. خودرویی که ۱۰ هزار دلار قیمت دارد باید ۲۵۰ میلیون تومان فروخته شود اما هم اکنون یک میلیارد تومان است.
وی در مورد این که این طرح چگونه از آسیب وارد شدن به صنعت خودرو جلوگیری می کند، اظهار داشت: در طرح مقرر شده به ازای هر یک خودرویی که وارد می شود، خودرو های فرسوده اسقاط شوند. این اسقاط هم بستگی به حجم موتور و و دیگر خصوصیت های خودروی وارداتی دارد که معمولا به ازای هر یک سواری بین یک تا ۶ خودرو اسقاط می شود. پس به تولید داخل لطمه ای نمی زند.
طرح، فشار ارزی جدیدی ایجاد نمی کند
سلیمانی اضافه کرد: همینطور مقرر شده تأمین ارز برای واردات خودرو از محل صادرات خودرو یا قطعات یا کالاهای مرتبط بدنه خودرو صورت گیرد که باعث رونق صنعت خودرو و اشتغال می شود. در این طرح قید شده نباید فشار ارزی جدیدی ایجاد شود و ارز مورد نیاز برای واردات از محل ارزهای بلوکه شده یا ارزی که بانک مرکزی منشأ آنرا ردیابی می کند تأمین شود.
وی افزود: ازاین رو این طرح نه فشار به بازار ارز بوجود می آورد و نه صنعت داخلی را تحت الشعاع قرار می دهد.
سلیمانی اظهار داشت: شاید این طرح در شورای نگهبان رد شود که برای پیشگیری از رد آن، باید طرح به صورت کامل در شورای نگهبان توضیح داده شود؛ چونکه شورا با تأیید این طرح می تواند التهابات را در بازار کم کند.
وی خاطرنشان کرد: همینطور بر مبنای مفاد طرح، ورود خودرو های خارجی دست دوم که قیمتشان نزدیک به قیمت خودرو های داخلی است می تواند در کاهش قیمت خودرو های داخلی مؤثر باشد.
بازگشت قیمت ها به حالت عادی
این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: در صورتیکه این طرح درست اجرا شود، می تواند قیمت خودرو های خارجی و داخلی را به شرایط عادی برگرداند. به بازار خودرو های حمل بار و کشنده هم بسیار کمک می نماید چونکه این خودرو ها بسیار قدیمی هستند و مصرف سوختشان دو برابر خودرو های جدید است.
سلیمانی اضافه کرد: همینطور در صورتیکه خودرو های رده بالا ارزان شوند سیگنال هایی به خودرو های رده پایین تر می دهند و باعث کاهش قیمت آنها هم می شوند. در واقع مثل یک زنجیره روی هم اثر می گذارند.
لغو قیمت گذاری دستوری در صورت اجرای صحیح طرح
وی ضمن اشاره به جو روانی ضد تصویب این طرح، اظهار داشت: دارندگان خودرو های خارجی و داخلی که خودرو ها را در انبار نگه داشته اند هم به تدریج آغاز به فروختن می کنند و خود به خود بازار از التهاب خارج می شود.
سلیمانی با اشاره به اینکه این طرح تا یک ماه آینده در شورای نگهبان تعیین تکلیف می شود، عنوان کرد: این طرح می تواند در عمل برای خودروسازان داخلی مفید باشد چونکه در صورت کاهش التهابات، قیمت گذاری دستوری هم از خودروسازی برداشته می شود. چونکه قیمتی که تعیین می شود حاشیه سود را به شدت کم کرده و زیان انباشته را افزایش داده است.
گفتنی است؛ ورود خودرو های خارجی از سال ۹۷ همزمان با تشدید تحریم ها و کمبود منابع ارزی در کشور به استناد مصوبه دولت ممنوع گردید و حالا پس از ۳ سال از این اتفاق، پایین بودن عرضه خودرو از جانب خودروسازان داخلی در مقایسه با نیاز کشور و ممنوعیت واردات سبب شده تا بازار خودرو التهابات قیمتی سنگینی را شاهد باشد.

1400/06/24
20:58:58
0.0 / 5
579
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد جزئیات طرح آزادسازی واردات خودرو
نظر شما در مورد جزئیات طرح آزادسازی واردات خودرو
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵