آمارها نشان می دهد

سهم دولت از ساخت مسکن: فقط 1 درصد

سهم دولت از ساخت مسکن: فقط 1 درصد طبق مطالعات، ایران به سالیانه حدود یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد که دولت سیزدهم و مجلس هم برای دستیابی به این مهم، هدف گذاری کرده اند و به نظر می آید دور از دسترس نباشد؛ البته طی ۲۵ سال قبل اوج ساخت وساز در سال ۱۳۹۰ بوده که برای حدود ۷۶۵ هزار واحد مسکونی پروانه صادر شده و این رقم در سال ۱۳۹۸ به ۴۰۱ هزار واحد رسیده است. جالب این که سهم بخش دولتی از کل ساخت و ساز در سال ۱۳۹۸ فقط ۱ درصد بوده است.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، مسکن مهر بالاخره پس از ۱۴ سال حدودا تمام شده و مسکن ملی روی میز دولت قبل قرار گرفته که طبیعتا با الحاق این پروژه به طرح جهش تولید و تأمین مسکن، دولت فعلی موظف به انجام تعهدات طرح اقدام ملی مسکن خواهد بود.
یادمان هست که دولتهای نهم و دهم ابتدای طرح مسکن مهر در سال ۱۳۸۶ وعده اتمام پروژه های مسکن مهر را در ۱۸ ماه داده بودند اما به قدری تأمین زیرساختها و خدمات این پروژه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی طول کشید که پروژه تا سال ۱۴۰۰ هم به طول انجامید. با این که محمد اسلامی ـ وزیر سابق راه و شهرسازی ـ دو ماه قبل در جریان افتتاح ۲۲ هزار واحد مسکن مهر اعلام نمود پرونده این طرح بسته شده و به دولت سیزدهم کشیده نخواهد شد، بررسی ها نشان میدهد هنوز در بعضی شهرهای اطراف تهران برخی از واحدها تحویل نشده است.

دولت احمدی نژاد ۳۱ درصد مسکن مهر را تحویل داد
از کل پروژه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی مسکن مهر، سهم دولت احمدی نژاد از تحویل واحدها ۶۹۰ هزار واحد معادل ۳۱ درصد و سهم دولت روحانی حدود یک میلیون و ۴۴۱ هزار واحد معادل ۶۵.۵ درصد بوده و با این که وزیر سابق اعلام نموده پرونده این طرح بسته شده آمار و ارقام از تحویل نشدن ۶۹ هزار واحد حکایت دارد که بخشی از آن امکان دارد گرفتار مسائل حقوقی یا نبود متقاضی باشد. مسکن ملی هم که از شهریور ۱۳۹۸ کلنگ زنی شده به ۵۳۴ هزار واحد درحال اجرا رسیده و ۴۰ هزار و ۷۸ واحد آن افتتاح شده است.
طبق طرح جامع مسکن، سالیانه به حدود یک میلیون واحد مسکونی در کشور نیاز داریم اما با عنایت به تجربه ای که پیش روی مسؤلان قرار دارد از راه ساخت و ساز دولتی نمی توان به این هدف رسید و باید بخش خصوصی را با ارائه مشوقها و اصلاح قوانین و مقررات فعال کرد. طرح جهش تولید و تأمین مسکن هم با هدف ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی از جانب مجلس به تصویب رسیده و دولت رئیسی هم قول داده سالیانه یک میلیون واحد مسکونی راه اندازی کند.

میانگین پروانه صادره در دولت دهم ۶۸۸ هزار واحد در سال
آمار گویای آنست که همزمان با طرح مسکن مهر، ساخت و ساز بخش خصوصی هم بالا رفته است. بر مبنای آمار پروانه های ساختمانی که از جانب وزارت راه و شهرسازی ارائه شده بین سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ یعنی در زمان دولت دهم تعداد ۳ میلیون و ۴۳۹ هزار و ۵۴۷ پروانه ساختمانی در مناطق شهری کشور صادر شده است؛ یعنی طی پنج سال مذکور به صورت متوسط سالیانه حدود ۶۸۸ هزار پروانه صادر گردیده است. این در حالیست که علی نیکزاد ـ وزیر مسکن دولت دهم و نایب رئیس فعلی مجلس ـ اخیرا گفته است که در دوره احمدی نژاد سالیانه یک میلیون مسکن می ساختیم.
بین سال های ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۶ اوج ساخت و ساز در سال ۱۳۹۰ بوده که برای ۷۶۴ هزار و ۵۶۹ واحد مسکونی پروانه صادر شده و در سال های بعد روند نزولی به خود گرفته است؛ سال ۱۳۹۶ این عدد به ۳۳۳ هزار و ۴۴۳ واحد رسید. سال ۱۳۹۷ هم برای ۳۹۴ هزار و ۸۲۵ واحد پروانه صادر شد.

ساخت و ساز به حدود ۴۰۰ هزار واحد در سال ۹۸ رسید
در سال ۱۳۹۸ هم تعداد واحدهای مسکونی در پروانه های صادره ۴۰۱ هزار و ۲۴۵ واحد بوده که نسبت به سال ۱۳۹۷ به میزان ۱.۶ درصد افزایش داشته است. در این بین ۳۷۵ هزار و ۳۳۴ پروانه واحد مسکونی برای بخش خصوصی، ۳۱۵۴ واحد برای تعاونی ها و ۴۰۷۷ واحد برای بخش دولتی صادر گردیده است. ازاین رو سهم دولت از کل ساخت و سازها در سال ۱۳۹۸ فقط ۱ درصد بوده است.
اگر آمار سالهای قبل را ملاک قرار دهیم بنظر می رسد راه اندازی یک میلیون واحد مسکونی دور از دسترس نباشد اما با عنایت به رکود فعلی، کار دشواری به نظر می آید. فعالان صنعت ساختمان در بخش خصوصی با موانع گوناگونی مواجهند که مهم ترین آن به عدم توان متقاضیان واقعی مربوط می شود.

بی رغبتی بخش خصوصی برای تولید مسکن
ایرج رهبر ـ نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران ـ با اعلان اینکه سازندگان مسکن «نای» بلند شدن ندارند به ایسنا اظهار داشت: بازار مصالح ساختمانی در ایام پایانی دولت دوازدهم وضعیت نابسامانی پیدا کرده و بطور قطع رکود بخش ساخت و ساز را عمیق تر خواهد نمود. به نظر من علت اصلی به سوء مدیریت برمی گردد. نمی گویم تعمدی در کار است اما نمی گردد همه چیز را رها کرد و مشکلات را به دوش دولت بعدی انداخت.
وی اضافه کرد: قیمت هر پاکت سیمان از حدود ۳۰ هزار تومان به بالای ۶۵ هزار تومان رسیده و میلگرد از کیلویی ۱۴ هزار تومان به ۲۰ هزار تومان بالا رفته است. این در حالیست که شش ماه قبل هم به بهانه افزایش هزینه ها و حمل و نقل قیمت سیمان از حدود ۱۲ هزار تومان به ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان رسیده بود.
به گفته رهبر، حدود ۱۸۰ قلم کالا در یک ساختمان استفاده می شود که اگر همگی مثل سیمان و فولاد با رشد قیمت مواجه شوند هزینه های سازندگان کمرشکن خواهد شد. حتی اگر نرخ زمین را صفر در نظر بگیریم قیمت ساخت به بالای شش میلیون تومان در هر متر مربع رسیده و با رشدهای اخیر هیچ چشم اندازی برای بخش ساخت و ساز وجود ندارد.

هزینه ساخت هر واحد مسکن ملی ۳۷۵ میلیون تومان
از سوی دیگر طبق اعلام بانک مسکن تا کنون از ۸۶۴۰ میلیارد تومان آورده متقاضیان ۲۸۴۰ میلیارد تومان آن برای راه اندازی پروژه های طرح اقدام ملی مسکن به حساب سازندگان واریز شده است. ۲۴۴ میلیارد تومان هم تسهیلات بانکی پرداخت شده که مجموع دو عدد مذکور را به ۳۰۸۴ میلیارد تومان می رساند. مابقی هم که حدود ۵۸۰۰ میلیارد تومان است به تدریج با پیشرفت فیزیکی و آغاز راه اندازی پروژه ها تخصیص خواهد یافت.
با احتساب هزینه حدود ۵ میلیون تومان برای هر متر مربع واحدهای اقدام ملی، برای ساخت یک واحد ۷۵ متری به حدود ۳۷۵ میلیون تومان نقدینگی نیاز است. یعنی ۳۰۸۴ میلیارد تومان فقط تکافوی ساخت ۸۲۲۴ واحد اقدام ملی مسکن را می دهد. البته تا کنون ۴۰ هزار و ۷۸ واحد مسکن ملی افتتاح شده که محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ به ایسنا اظهار داشت: عمده واحدهایی که به بهره برداری رسیده از روشهایی همچون تعاونی سازی با دریافت وام اوراق، استفاده از تسهیلات ۹ درصد بافت فرسوده و دریافت زمین بدون اتکا به منابع بانکی ساخته شده است.
منبع:

1400/06/15
21:27:27
0.0 / 5
506
تگهای خبر: بازار , بانك , پرداخت , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد سهم دولت از ساخت مسکن: فقط 1 درصد
نظر شما در مورد سهم دولت از ساخت مسکن: فقط 1 درصد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱