معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران:

ضوابط شهرسازی و روند ساخت و ساز نباید زندگی در خانه را غیر ممکن کند

ضوابط شهرسازی و روند ساخت و ساز نباید زندگی در خانه را غیر ممکن کند به گزارش حراج کن معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران با تاکید بر لزوم حفظ خانه های بزرگانی همچون شهید رجایی و ترویج سبک زندگی آنها، اظهار داشت: طرح های شهری، ضوابط و مقررات شهرسازی و روند ساخت و ساز نباید به سمتی برود که در شهرها زندگی در ˮخانهˮ ناممکن شود.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، عبدالرضا گلپایگانی در جریان بازدیدی که به مناسبت هفته دولت از خانه موزه شهید رجایی داشت، در مورد شخصیت این شهیدگفت: زندگی، منش و رفتار "بنده وارانه" شهید رجایی همیشه مورد توجه و علاقه مردم بوده است.
وی افزود: ایشان چه در مقام معلم، چه وزیر یا نخست وزیر و چه رئیس جمهور، همیشه از جنس مردم و در کنار مردم بوده اند و پست ها و سمت ها تأثیری در رفتار و سبک زندگی ایشان نداشت، همین مبحث باعث شناخت و درک بهتر وی از شرایط کشور شده بود. برای نظامی که در قالب معیارهای دینی و اسلامی بنا شده است از مردم بودن و با مردم بودن یک رکن اساسی است، همان گونه که حضرت علی (ع) فرمودند: "مردم، ستون های استوار دین هستند". جداشدن از مردم و کوچ به محلات ثروتمندنشین برای مدیران یک جامعه اسلامی زیبنده نیست و محل و نوع زندگی، یکی از معیارهای تطبیق منش کارگزاران با منش اسلامی است.

گلپایگانی اضافه کرد: زندگی ساده شهید رجایی در دوره ای که مسئولیت وزارت، نخست وزیری و ریاست جمهوری را به عهده داشتند، ثروتی برای کشور و ملت شمرده می شود که باید آنرا پاسداشت و ترویج کرد.

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم صیانت از زندگی در "خانه"، گفت: محل زندگی در یک شهر و در یک کلانشهر گونه های متفاوتی دارد، این که ما بر این باور باشیم که کل شهر باید به آپارتمان تبدیل و صرفا زندگی آپارتمان نشینی در شهر ترویج شود و برنامه های شهری و نظام ساخت و ساز به سمتی برود که کل شهروندان آپارتمان نشین شوند، اصلاً سیاست درستی نیست.

وی با اعلان اینکه تفکر "زندگی در خانه، هزینه بالایی دارد" اشتباه است، اظهار داشت: هنوز خیلی از مردم در محلات میانه و جنوبی شهر در خانه ها زندگی می کنند و تفاوت معنا داری بین سبک زندگی در خانه و زندگی در آپارتمان وجود دارد. یک مثَلی است که می گوید، ایرانیان فرهنگ آپارتمان نشینی ندارند اما از نظر من، تعبیر درست این است که فرهنگ آپارتمان نشینی متناسب با زندگی ایرانیان نیست. اگر ما زندگی ایرانی را دوست داریم باید بدانیم که محل بروز این سبک از زندگی "خانه" است نه آپارتمان.

گلپایگانی خاطرنشان کرد: تفاوت اساسی زندگی در آپارتمان با خانه، ارتباطی است که خانه با عناصر طبیعی دارد و این ارتباط در آپارتمان کم رنگ تر است. وجود حیاط، یک حوض کوچک، گل و درختان عناصری هستند که انسان را به طبیعت نزدیک می کنند و این نزدیکی به طبیعت، آدمی را به محیطی آسوده تر و زیباتر می برد و روح انسان را جلا می دهد، همان گونه که در روایت داریم که برای ایجاد فرج و شادی به سبزه، درخت و آب نگاه کنید؛ چون که باعث می شود آدمی جایگاه خویش را در کره زمین بهتر ادراک و احساس کند و این رفاقت با عناصر طبیعی و پروراندن آنها، پیوندی بین انسان و طبیعت برقرار و حس بندگی و بنده واری را تقویت می کند و شرایط ایجاد این ارتباط در خانه بسیار فراهم تر است. خانه هایی که ساده تر و از پیرایه های گران قیمت و اشرافی به دور هستند، روان را آسوده تر می کنند.

طبق گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، وی افزود: از همین جهات خیلی علاقه داشتم بازدیدی از منزل و محل زندگی مرد بزرگی چون شهید رجایی داشته باشم. ما ازاین قبیل خانه ها که محل زندگی سرمایه های اجتماعی بوده اند، زیاد داریم که از آن جمله میتوان به خانه شهید چمران، خانه شهید مطهری، خانه شریعتی، خانه جلال آل احمد، خانه نیما و... اشاره نمود، این خانه ها عناصری هستند که نشان میدهد ما نباید سبک زندگی در خانه را از دست بدهیم و این خانه ها را باید حفظ نماییم. نباید طرح های شهری و ضوابط و مقررات شهرسازی را به سمتی ببریم که در شهرها زندگی در خانه غیر ممکن شود.

منبع:

1400/06/10
23:53:48
0.0 / 5
532
تگهای خبر: قیمت , كشور , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ضوابط شهرسازی و روند ساخت و ساز نباید زندگی در خانه را غیر ممکن کند
نظر شما در مورد ضوابط شهرسازی و روند ساخت و ساز نباید زندگی در خانه را غیر ممکن کند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵