قیمت روز خودرو و عوامل موثر بر آن

قیمت روز خودرو و عوامل موثر بر آن حراج کن: در ادامه به بررسی عوامل موثر بر قیمت روز خودرو می پردازیم.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، درست از زمانی که خودرو توسط هنری فورد اختراع شده تا کنون، این وسیله نقلیه به قلب تپنده حمل و نقش تبدیل گشته و اهمیت زیادی در زندگی افراد دارد. خودرو ها در طول تاریخ همواره طرفداران زیادی داشته اند و همین مبحث سبب شده که تقاضا برای این وسیله نقلیه روز به روز افزایش پیدا کند. توجه داشته باشید که هرچقدر تقاضا برای یک محصول بیشتر شود، قیمت گذاری آن هم از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد. بدین منظور، ما می خواهیم در این مقاله به بررسی عوامل مؤثر بر قیمت روز خودرو بپردازیم. پس در صورت تمایل، ما را همراهی کنید.
سال ساخت خودرو
سال ساخت یکی از مهم ترین عواملی است که روی قیمت روز خودرو تاثیر می گذارد. در صورتیکه چندین سال از ساخت یک خودرو گذشته باشد، ارزش آن هم به تدریج کاهش پیدا خواهد نمود. دلیل این مورد به تاریخ انقضای قطعات خودرو بر می گردد. این قطعات می توانند شامل تایر، صندلی، روکش صندلی، داشبورد، رودری ها، قطعات پلاستیکی و موارد مشابه باشند.
از طرفی دیگر، با گذشت زمان بعضی از قطعات خودرو که در معرض رطوبت و یا نور آفتاب قرار داشته اند هم گرفتار افتاب سوختگی و یا زنگ زدگی می شوند. بدین سان هرچقدر که از سال ساخت خودرو گذشته باشد، قیمت آن هم پایین تر می آید.
مسافت طی شده
متوسط کارکرد خودرو در هر سال حدود ۲۰ هزار کیلومتر می باشد. هر چقدر که مسافت طی شده از این مقدار کمتر و یا بیشتر باشد، می تواند روی قیمت نهایی خودرو تاثیر مثبت و یا منفی داشته باشد. چون که میزان مسافت طی شده با خودرو مورد نظر روی استهلاک قطعات متحرک داخل موتور و گیربکس، و همینطور سیستم تعلیق و … تاثیر گذار خواهد بود. کارکرد دقیق خودرو بوسیله ی یک کارشناس خبره و با تجربه مشخص می شود.
رنگ خودرو و سلامت بدنه
از دیگر عوامل مؤثر روی قیمت روز خودرو، توجه به رنگ آن و سلامت بدنه می باشد. البته رنگ خودرو با عنایت به سلایق متعدد افراد می تواند متنوع باشد، اما آمار و ارقام نشان می دهند که در ایران، بیشتر متقاضیان درخواست خودروهایی با رنگ سفید و یا مشکی داشته اند و فروش این رنگ ها بیشتر است.
البته باید این نکته را هم در نظر بگیرید که هر خودرو با عنایت به طراحی و ظاهر خاص خودش، می تواند با رنگ های خاصی ظاهر جذاب تری داشته باشد و برعکس؛ برای مثال خودرو زانتیا سفید رنگ فروش بسیار بالاتری دارد، اما رنگ بژ این خودرو فروش چندانی ندارد.
از موارد مهمی که روی ارزش خودرو تاثیر می گذارد، میزان خط و خش ها و فرورفتگی های روی بدنه خودرو می باشد. البته این مورد هم توسط کارشناسان ماهر قابل تشخیص می باشد.
سلامت فنی خودرو
سلامت فنی خودرو بدون شک مهم ترین عاملی است که باید در هنگام خرید خودرو به ان توجه داشته باشید. این عامل مهم روی قیمت روز خودرو هم تاثیر گذار است. در واقع هر چقدر که کاردکرد خودرو بیشتر باشد، احتمال استهلاک قطعات هم بیشتر شده و بدون شک ارزش خودرو هم پایین تر می آید.
سلامت فنی قطعاتی مثل سرسیلندر، سوپاپ ها و میل سوپاپ، واشر سرسیلندر و سیلندر، گیربکس و سیستم انتقال دور به چرخ ها، نشتی روغن و سلامت سیستم خنک کاری وبررسی نحوه استارت شدن موتور خودرو، استارت سرد، کارکرد موتور بعد از گرم شدن، دود خروجی اگزوز، دمای موتور و … از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

آپشن ها و امکانات خودرو
بدیهی است که هرچقدر آپشن های یک خودرو بیشتر باشد، قیمت نهایی آن هم بیشتر می شود. بنابراین تعداد آپشن ها از مهم ترین عوامل افزایش قیمت روز خودرو به حساب می آید. آپشن های یک خودرو در واقع تجهیزات رفاهی آن برای سرنشینان، برقراری تعامل خودرو، رانندگی راحتتر، امکانات امنیتی و … می باشد.
بازخورد بازار فروش
زمانی که یک خودرو طراحی و ساخته شده و به بازار عرضه می شود، با واکنش های مثبت و منفی مختلفی از جانب مصرف کنندگان مواجه می شود. این واکنش ها در واقع تاثیر مستقیمی روی قیمت نهایی خودرو دارند.
قیمت خودرو در بازار به محبوبیت آن نزد مردم بستگی دارد و بدیهی است که وقتی یک خودرو محبوب نباشد و متقاضی زیادی نداشته باشد، بازار فروش آن هم به سرعت افت پیدا کرده و قیمت آن پایین می رود. این محبوبیت به علت مشخصات فنی و ظاهری خودرو صورت می گیرد؛ یعنی هرچقدر که مشخصات فنی، اپشن ها و ظاهر خودرو بهتر باشد، متقاضیان آن هم بیشتر می شود.
میزان مصرف سوخت
همانطور که می دانید، در چند سال گذشته قیمت سوخت بسیار بالاتر رفته و همین مبحث سبب شده قیمت خودرو های برقی و دوگانه سوز با افزایش زیادی همراه شود. در واقع یکی از مؤثر ترین عوامل روی قیمت خودرو، میزان مصرف سوخت خودروی مورد نظر است.
بدیهی است که یک خودرو با مصرف سوخت ۱۵ لیتر در هر صد کیلومتر، به هیچ عنوان محبوبیت یک خودرو با همان بازدهی و امکانات، اما مصرف سوخت ۱۰ لیتر در هر صد کیلومتر را نخواهد داشت.

میزان بیمه
در چند سال گذشته، تعرفه های حق بیمه شخص ثالث افزایش پیدا کرده و داشتن این نوع بیمه هم الزامی شده است. به همین دلیل، یکی از عوامل تعیین کننده قیمت روز خودرو شامل مدت زمان باقی مانده تا سررسید بیمه شخص ثالث می باشد.
قیمت روز خودرو را می تواند در سایت فرصت امروز رصد کنید.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1400/06/07
13:25:43
0.0 / 5
579
تگهای خبر: ارز , بازار , تجربه , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد قیمت روز خودرو و عوامل موثر بر آن
نظر شما در مورد قیمت روز خودرو و عوامل موثر بر آن
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳