۵ نکته مهم در قیمت ویولن دلشاد موزیک

۵ نکته مهم در قیمت ویولن دلشاد موزیک به گزارش حراج کن علاقه مندان آموزش ویولن باید آشنایی کلی با ساختار ویولون داشته باشند تا در هنگام خرید ویولن انتخاب بهتری داشته باشند.


به گزارش حراج کن به نقل از مهر، ویولن یکی از محبوبترین سازهای کلاسیک در کل جهان است. امکان دارد بعنوان یک مبتدی به دنبال خرید ویولن باشید و یا با آن آشنایید و به دنبال تعویض و خرید ویولن جدیدی هستید، تلاش ما این است تا شما را بیشتر با پیچیدگی ها و نکات کلیدی مهم در هنگام خرید این ساز دلنشین آشنا نماییم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. بعد از انتخاب یک ساز برای نواختن جهت لذت بردن از دنیای موسیقی، انتخاب ساز، انتهای ماجرا نیست، بلکه ابتدای ماجراست. خرید یک ساز، نیازمند انتخابی دقیق و مناسب می باشد. اگر انتظار دارید که در آینده یک نوازنده خوب باشید، باید حرفه ای بیندیشید و همینطور حرفه ای رفتار کنید. یکی از عوامل مهمی که در این حوزه کمک بسیاری خواهد کرد، داشتن یک ساز خوب است. سازی که صدای آن سبب هراسیدن هنرجو نشود و ذوقی را به او منتقل کند. در این مطلب که توسط دلشاد موزیک تهیه شده است می خواهیم که شما را با خرید ویولن و قیمت ویولن بیش تر آگاه سازیم و اصول خرید مناسب و صحیح یک ویولن را برای شما آشکار سازیم. علاقه مندان آموزش ویولن باید آشنایی کلی با ساختار ویولون داشته باشند تا در هنگام خرید ویولن انتخاب بهتری داشته باشند. بنابراین در این مطلب ابتدا به معرفی اجزای ویولون پرداخته و در ادامه نکاتی که برای خرید ویولن به شما کمک می نماید عرضه می شود که شامل قیمت ویولن، خصوصیت های ویولن مناسب و معرفی برندهای ویولون است. اجزای ویولن
قسمت حلزونی ویولون بالاترین قسمت ویولن که برای زیبایی و تزئین ساز به شکل های حلزونی زیبا طراحی می شود جنبه تزئینی دارد. جعبه کوک و گوشی ها دقیقاً زیر قسمت حلزونی و چسبیده به آن بخش جعبه کوک قرار دارد که گوشیهای ساز در این قسمت قرار گرفته است. برای کوک کردن ویولن از گوشی استفاده می شود. استاندارد بودن فاصله و اندازه این قسمت در ویولن بسیار مهم می باشد. سیم های ویولون ویولن چهار سیم دارد که معمولا از جنس آلومینیوم یا فولاد و یا روده حیوانات با روکش های فلزی ساخته می شوند. کیفیت های مختلفی از سیم های ویولون تولید می شوند که روی صدادهی ساز تأثیر می گذارد. قرار دادن سیم بی کیفیت حتی اگر بر روی ویولن حرفه ای هم قرار بگیرد می تواند کیفیت صدای آنرا بکاهد. صفحه انگشت گذاری (گریف) بخش سیاه رنگی است که روی دسته ساز و زیر سیم ها نصب می شود که از چوب آبنوس سیاه ایجاد می شود و کیفیت آن برای تولید نت های مناسب اهمیت زیادی دارد. بدنه ویولن اصلی ترین قسمت ویولن که تقویت صدای ساز توسط این بخش انجام می شود. بدنه ویولون معمولا از چوب صنوبر یا افرا ایجاد می شود. شکاف های قرار گرفته روی بدنه ویولن برای وارد شدن صدا به کاسه ساز بوجود آمده که به آن f hole یا شکاف f گفته می شود. تغییر مکان و اندازه حفره F، می تواند صدای ویولون را تحت تأثیر قرار دهد. بریج یا خرک ویولون یک قطعه چوبی که روی صفحه ویولون بین دو شکاف f قرار می گیرد. خرک برای تنظیم فاصله سیم ها از هم و جدا کردن سیم را دارد. محل قرارگیری خرک بسیار مهم می باشد چونکه به صورت مستقیم به کیفیت صدای ساخته شده ویولن ارتباط دارد. ارتفاع و انحنای خرک هم خیلی مهم می باشد و فاصله بین سیم ها را تعیین می کند. زیر چانه ای ویولون یک قطعه از جنس چوب یا پلاستیک که روی بدنه نصب می شود تا نوازنده بتواند ویولن را به سادگی زیر چانه قرار بدهد، به جهت اینکه وزن ساز روی شانه قرار بگیرد و دست چپ برای نوازندگی آزاد باشد. آرشه ویولن وسیله نواختن ویولن که از چوب ساخته شده و رشته های از جنس موی اسب برای نوازندگی به چوب بسته می شود. انواع ویولن دسته بندی های متفاوتی برای مشخص کردن انواع ویولن وجود دارد، ویولن سل، ویولا و ویولن اعضای یک خانواده هستند؛ البته در تقسیم بندی دیگری به صورت کلی ویولن در ۲ گروه دسته بندی می شود؛ ویولن آکوستیک ویولن الکتریک ویولن آکوستیک که ظاهر آن برای بیشتر ما آشناست، از بخش های متفاوتی همچون دسته، آرشه، جعبه رزونانس، گریف و غیره تشکیل شده است. هیچ تقویت کننده ی الکتریکی ای در این ساز وجود ندارد. ویولن الکتریک ظاهری مشابه آکوستیک دارد اما تعداد سیم هایش بیش تر از ویولن آکوستیک است و یک خروجی الکتریکی صدا هم دارد. از این ساز در موسیقی جز و بلوز هم استفاده می گردد.
مهم ترین نکات در هنگام خرید ویولن کیفیت ساخت و پرداخت بدنه ی ویولن نقش بسیار مهمی در صدای تولیدی آن دارد. درست مانند هر ساز چوبی دیگری، جنس بدنه ی ویولن هم اهمیت به سزایی در زیری یا بمی صدای تولیدی آن دارد. بدیهی است که میتوان از هر چوبی ویولن ساخت اما کیفیت صدای این ویولن ها بسیار متفاوت از یکدیگر خواهد بود. صفحه ی رویی ویولن تا ۷۰ درصد بر صدای ساز موثر است. بهترین چوب برای ساخت صفحه رویی ویولن افرا، سرو و کاج است. توجه داشته باشید که تفاوت چوب ها در تفاوت چگالی و تراکم آنها است برای مثال اگر به دنبال ویولنی با صدای شیشه ای و با نفوذ هستید به دنبال ویولن هایی از جنس چوبی با تراکم و چگالی بالا باشید. به پیچ های تنظیم توجه کنید؛ اگر پیچ های تنظیم خیلی سفت یا در مقابل خیلی شل باشند گرفتار مشکل خواهید شد. پیچ های سفت کوک کردن را سخت می کند و پیچ های شل زود از کوک خارج می شوند. یک ویولن خوب پیچ های تنظیم باکیفیت و روانی دارد. شمشاد، آبنوس و رزوود از بهترین متریال ها برای ساخت پیچ های تنظیم ویولن هستند. فاصله ی سیم ها تا دسته ی ویولن باید معقول باشد اگر این فاصله زیاد باشد فشار دادن تار و حرکت به سمت نوت بعدی سخت خواهد شد و سرعت عمل شما در نوازندگی به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت. سایز مناسب خویش را تهیه کنید، از آن جایی که ویولن روی شانه و گردن شما قرار می گیرد بیشتر از هر ساز دیگری مهم می باشد که در هنگام خرید سایز مناسب خویش را انتخاب کنید. اندازه مناسب ساز برای شما، توسط قد و طول بازوهایتان مشخص می شود. برای پیدا کردن مناسب ترین سایز ویولن می توانید از جدول راهنمای زیر استفاده نمایید؛ البته ویولن ها در سایزهای بسیار بیشتری از جدول زیر تولید و عرضه می شوند اما این راهنما تا حد زیادی به شما در انتخاب سایز مناسب کمک خواهد نمود. سن طول بازو سایز ویولن ۱۱ سال تا بزرگسالان ۵۸ سانتی متر و بزرگ تر فول سایز چهار چهارم ۹ تا ۱۱ سال ۵۴ تا ۵۶ سانتی متر سه چهارم ۷ تا ۹ سال ۵۱ تا ۵۴ سانتی متر یک دوم ۵ تا ۷ سال ۴۵ تا ۴۷ سانتی متر یک چهارم آرشه ی باکیفیت بخرید؛ یک ویولن خوب احتیاج به یک آرشه ی باکیفیت دارد. آرشه که عموماً چوبی یا پلاستیکی است و روی آن الیاف طبیعی یا مصنوعی مانند موی اسب نصب گردیده است. بهترین آرشه ها مقاومت و استقامت مناسب و در عین حال انعطاف پذیری معقولی دارند. بیش از اندازه سفت بودن یا منعطف بود آرشه یک اشکال به حساب می آید. آرشه ها در دو شکل منحنی و هشت ضلعی تولید می گردند.
مطمئن شوید که خرید ویولن را از وب سایت یا فروشگاه معتبری انجام می دهید. اطمینان از اصالت ویولن بسیار مهم می باشد و در صورت خرید انواع نامرغوب آن نه تنها در نوازندگی گرفتار مشکل خواهید شد، بلکه به احتمال زیاد شوق و علاقه ی یادگیری را هم از دست می دهید چون که نواختن یک ویولن ضعیف و نامناسب بسیار دشوار و آزار دهنده است.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1400/05/31
23:39:09
0.0 / 5
666
تگهای خبر: برند , پرداخت , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ۵ نکته مهم در قیمت ویولن دلشاد موزیک
نظر شما در مورد ۵ نکته مهم در قیمت ویولن دلشاد موزیک
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴