۷۴ هزار هكتار از بیابان های استان تهران در وضعیت بحرانی فرسایش بادی

۷۴ هزار هكتار از بیابان های استان تهران در وضعیت بحرانی فرسایش بادی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران با اعلان اینکه مساحت بیابان های استان تهران کم و حدود 105 هزار هکتار است، اظهار داشت: 74 هزار هکتار از این اراضی در وضعیت بحرانی فرسایش بادی هستند.علینقلی حیدریان در گفت و گو با ایسنا اضافه کرد: بیابان های استان تهران در جنوب و جنوب غربی استان و در محدوده شهرهای ملارد، ورامین، ری، پاکدشت و پیشوا قرار دارند.

وی با اعلان اینکه بیابان ها به دو قسمت تعریف می شوند، اظهار نمود: قسمت هایی از بیابان تحت تاثیر فرسایش بادی و قسمت هایی در وضعیت بحرانی فرسایش بادی قرار دارند که رسیدگی به وضعیت بیابان های دارای شرایط بحرانی جزو اولویت اول ماست چونکه در این بیابان ها خاک بر اثر وزش باد قابلیت جابجایی در مسافت های طولانی را دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران اضافه کرد: اقدامات بیابان زدایی مانند کاشت نهال، بذرکاری و بذرپاشی را در این مناطق انجام می دهیم تا فضای سبز بوته ای ایجاد شود و جلوی فرسایش بادی را بگیرد. در این جهت درختچه هایی مانند تاغ، آتریپلکس، قره داغ و اسکنبیل را کاشته ایم که البته سهم «تاغ» بیشتر بوده است.

حیدریان در آخر اظهار داشت: تا حالا در بیش از ۲۰ هزار هکتار از بیابان های دارای شرایط بحرانی فرسایش بادی عملیات بیابان زدایی انجام شده و سال جاری مقرر است در ۵۰ هکتار این اقدامات صورت گیرد.

به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا نتایج مطالعات کانون های بحرانی نشان میدهد ۱۸۷ منطقه کشور در ۲۲ استان به اصطلاح بیابانی کشور تحت تاثیر فرسایش بادی هستند که وسعت این مناطق ۲۹.۵ میلیون هکتار است و ۲۳۷ کانون بحرانی فرسایش بادی با وسعت حدود ۱۴ میلیون هکتار در این محدوده وجود دارد.
1400/05/04
21:02:10
0.0 / 5
319
تگهای خبر: طلا , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ۷۴ هزار هكتار از بیابان های استان تهران در وضعیت بحرانی فرسایش بادی
نظر شما در مورد ۷۴ هزار هكتار از بیابان های استان تهران در وضعیت بحرانی فرسایش بادی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳