مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا:

سه محصول جدید سایپا تا آخر سال وارد بازار می شود

سه محصول جدید سایپا تا آخر سال وارد بازار می شود حراج کن: مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا از عرضه سه محصول جدید تا آخر سال 1400 آگاهی داد.به گزارش حراج کن به نقل از مهر به نقل از سایپا، سیدجواد سلیمانی در مجمع عمومی عادی سالیانه سایپا برای سال منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ اظهار نمود: امیدوار هستیم خودرو شاهین با گیربکس اتوماتیک را هم در پاییز سال جاری تولید و به بازار عرضه نماییم.
سلیمانی افزود: علاوه بر این دو محصول، خودرو اطلس هم که یک محصول کراس برپایه خودرو های ساینا و کوییک است، تولید می شود و جایگزین محصول تیبا خواهد شد.
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا ضمن اشاره به این که یکسال از توقف تولید خودرو پراید می گذرد، اضافه کرد: پراید بعنوان یک خودرو با تکنولوژی قدیمی نماد شرکت سایپا شده بود و تهدیدها و تخریب هایی برای برند سایپا و حتی صنعت خودرو به دنبال داشت.
سلیمانی اظهار نمود: منتقدان داخلی و رسانه های خارج از کشور هم سطح ایمنی و تکنولوژی پراید را دستاویزی برای زیر سوال بردن خودروسازی کشور قرار داده بودند؛ ازاین رو توقف تولید این خودرو یکی از اولین برنامه هایی بود که در سایپا در دستور کار قرار دادیم.
وی به زیان ده بودن تولید خودرو پراید هم اشاره نمود و اضافه کرد: با عنایت به قیمت گذاری دستوری، تولید هر دستگاه پراید از نظر مالی هم برای سایپا ضرر به همراه داشت به شکلی که گزارش های مالی نشان داده است اگر تولید پراید ادامه پیدا می کرد در یکسال گذشته ۲۳۰۰ میلیارد زیان بیشتر برای سایپا به همراه داشت.
مدیرعامل سایپا با اشاره به اینکه پراید سهم قابل توجهی از تیراژ تولید این خودروساز را به خود اختصاص داده بود، اظهار داشت: نگرانی هایی برای توقف تولید وجود داشت اما با تلاش مدیران، کارکنان و زنجیره تأمین سایپا در کمتر از دو ماه محصولات جدید جایگزین پراید شدند و در انتهای سال ۹۹ هم شاهد بودیم که سایپا بدون پراید نسبت به سال ۹۸ افزایش تولید هم داشت.
سلیمانی در ادامه به تولید و عرضه محصول جدید شاهین هم اشاره نمود و اضافه کرد: در سالهای گذشته خودروهایی بعنوان محصول داخلی تولید و ارائه شد اما بیشتر آنها نتیجه تغییر اندکی در طراحی یا امکانات خودرو های غیرایرانی بود اما شاهین محصولی است که از صفر تا صد طراحی و تولید آن کاملاً داخلی و متعلق به گروه خودروسازی سایپا است.
وی اضافه کرد: شاهین با تکنولوژی به روز و استانداردهایی که امکان عرضه آن به بازارهای صادراتی را فراهم نموده، تولید و با کمترین ایراد و استقبال قابل توجه به بازار ارائه شد.
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در گزارش خود به سهامداران از رفع مشکلات در عرصه تولید خودرو های تجاری در شرکتهای زامیاد و سایپادیزل اطلاع داد و اضافه کرد: تولید وانت زامیاد که همه آنرا با نام نیسان آبی می شناسند هم تا آخر سال متوقف و محصول پادراپلاس با توان فنی و امکانات به روز جایگزین آن خواهد شد. همینطور پروژه تولید اتوبوس های برقی و دیزلی هم در این دو شرکت آغاز و قراردادهای خوبی هم در جهت آن منعقد شده و بزودی توان تولید خودرو های تجاری سایپا هم احیا خواهد شد.
سلیمانی در بخش حساب های مالی سایپا هم اظهار نمود: در سه ماه نخست سال ۹۹ سایپا از زیان خارج و به سود عملیاتی نزدیک شد اما افزایش قابل توجه نرخ ارز و نهاده های تولید در کنار قیمت گذاری دستوری برنامه ریزی های ما را بهم ریخت و مجدداً زیان ده شدیم.
مدیرعامل سایپا اظهار داشت: با تلاشهای صورت گرفته در بخش های مالی و کاهش قابل توجه تعهدات ناشی از اجرای برنامه های دقیق در حوزه فروش، در سه ماه نخست سال جاری هم زیان ده نبوده ایم و اگر شاخصهای اقتصادی تغییر نکند، سال جاری از زیان خارج خواهیم شد.
سلیمانی در تشریح بیشتر تلاش ها برای کاهش تعهدات اظهار نمود: در ابتدای سال ۹۸ بیشتر از ۵۴۰ هزار تعهد در سایپا داشتیم اما این عدد هم اکنون به ۱۷۰ هزار تعهد رسیده که معادل چهار ماه تولید است. ضمن این که تعداد تعهدات معوق هم کمی بیشتر از ۳ هزار دستگاه است و امیدواریم به زودی، صفر شود.
مدیرعامل سایپا افزود: تا آخر چهارماه نخست سال، هیچ تعهدی برای سال ۱۴۰۱ ایجاد نکرده ایم که از نظر انضباط مالی امتیاز ویژه ای برای ما بشمار می رود.
گفتنی است، مجمع عمومی عادی سالیانه سایپا برای سال منتهی به ۳۰ اسفند ۹۹ با حضور بیشتر از ۷۳ درصد سهامداران بامداد روز پنجشنبه ۳۱ تیرماه برگزار شد و صورت های مالی به تصویب اعضا رسید.
در این مجمع، سهامداران عملکرد مدیرعامل و اعضای هیات مدیره گروه خودروسازی سایپا بخصوص در حوزه توسعه سبد محصولات را با عنایت به شرایط سخت ناشی از تحریم ها و کرونا مطلوب ارزیابی کرده و خواهان پیگیری هیات مدیره برای رفع مشکل قیمت گذاری دستوری و زیان های ناشی از آن شدند


منبع:

1400/05/02
12:08:10
0.0 / 5
588
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , برند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد سه محصول جدید سایپا تا آخر سال وارد بازار می شود
نظر شما در مورد سه محصول جدید سایپا تا آخر سال وارد بازار می شود
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱