فضای ناهموار شهر برای فعالیت اجتماعی زنان

فضای ناهموار شهر برای فعالیت اجتماعی زنان به گزارش حراج کن استادیار گروه آموزشی جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی، اظهار داشت: معمولاً در فعالیتهای حوزه اجتماعی به لحاظ ساختاری فضا برای مردان هموارتر از زنان است. زنانه تر شدن فضای عمومی شهر می تواند به نفع همگان باشد، زنانه تر شدن فضای عمومی شهر متناسب با قوانین و با فراهم شدن بستر ساختاری آن نیازی است که باید شکل گیرد.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، رضا صفری شالی، در وبینار "دختران توانمند، شهر متعالی" که به همت جهاد دانشگاهی واحد الزهرا برگزار شد، اظهار نمود: شهر در صورت متعالی خواهد بود که از هر دو جنس مرد و زن در آن حضور موثر داشته باشند. فرصت برابر به مثابه این که زنان همانند مردان هستند، نیست بلکه در کنار هم قرار گرفتن این دو جنس می تواند حوزه خانواده و شهر را تکمیل کند.
وی افزود: مردان در حوزه های سخت افزاری و زنان در جنبه زیبایی و نرم افزاری شهر توانمندی ویژه ای دارند. باید به نقش برابر در حوزه برنامه شهری و عدالت جنسیتی توجه کرد. در گام اول عدالت جنسیتی، فراهم کردن فرصت های برابر برای هر دو جنس است. باید برای دختران فرصت هایی را فراهم نمود تا بتوانند در جهت حقوق و تکالیف شهروندی حرکت کنند.
صفری شالی همینطور این را هم اظهار داشت که در گام بعدی باید اصل استحقاق و شایستگی را در نظر گرفت. حضور زنان و دختران می تواند سبب به سازی و بهتر شدن فعالیت ها شود.
وی خاطرنشان کرد: جامعه مدرن روابط و سبک زندگی را تغییر داده است. با عنایت به "حوزه عمومی" و "حوزه خصوصی" در نظریه "هابر ماس" فضای عمومی باید فضایی برابر با دوری از هرگونه فشار باشد تا زنان بتوانند کنش های خویش را ابراز کنند.
استادیار گروه آموزشی جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی، اظهار داشت: معمولاً زنان بیشتر از مردان خواستار تغییرات اجتماعی در جهت تحقق مطالباتشان هستند. زندگی روزمره زنان در دو بخش فضای درونی و بیرونی بخش بندی می شود. فضای درونی فضای داخل منزل است و فضای بیرونی به سه دسته مدرسه و دانشگاه، منازل مسکونی و دوستان و اقوام و خویشان و فضاهای عمومی شهر نظیر مراکز خرید و تفریح و... تقسیم می شود.
صفری شالی افزود: مطابق با نظرسنجی های انجام شده، مهم ترین پارامترهای ایجاد اضطراب و عدم امنیت روانی نبود امنیت کافی در شهر بخصوص در فضای های بومی است. میزان نگرانی از امنیت در زنان به مراتب بالاتر از مردان بوده. در واقع این مسئله جنسیتی است و ما نتوانستیم فضای شهر را برای زنان امن نماییم. فعالیتهایی انجام شده که متناسب با نیازها نیست.

او در آخر افزود: در صورتی شهر متعالی خواهد شد که از هر دو جنس با عنایت به قابلیت ها و توانایی هایشان در آن حضور داشته باشند چونکه خیلی از مواقع مردها نیازها و خواسته های زنان را نمی دانند. همینطور نقش ها را باید با عنایت به تفاوت ها در نظر گرفت.

منبع:

1400/03/29
19:34:55
0.0 / 5
179
تگهای خبر: آموزشی , ارز , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد فضای ناهموار شهر برای فعالیت اجتماعی زنان
نظر شما در مورد فضای ناهموار شهر برای فعالیت اجتماعی زنان
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴