مشاور وزیر سابق راه و شهرسازی؛

عرضه متری مسكن در بورس كالا، طرح حمایتی از اقشار لطمه پذیر

عرضه متری مسكن در بورس كالا، طرح حمایتی از اقشار لطمه پذیر حراج کن: کارشناس اقتصاد مسکن معتقد می باشد عرضه مسکن در بورس کالا به شکل اوراق که به پیش فروش متری مسکن معروف شده، می تواند طرحی حمایتی از افرادی باشد که توان اقتصادی برای خرید مسکن را ندارند.به گزارش حراج کن به نقل از بورس کالا، عرضه مسکن در بورس کالا با هدف تامین پایدار بخش مسکن از مدت ها پیش مطرح بود تا در نهایت در ۲۹ مرداد ۹۹ تابلوی املاک و مستغلات بورس کالای ایران با عرضه ملک شهر جدید پردیس شروع شد.
کاربرد اصلی این بازار به عرضه اموال مازاد بخش عمومی و بانک ها مربوط می شود که تا پیش از راه اندازی بازار املاک و مستغلات بورس کالا، روش مزایده اصلی ترین روش فروش این اموال مازاد بود اما با راه اندازی این بازار جدید، فرصتی به دارندگان املاک داده شد تا روش حراج را جایگزین روش سنتی فروش خود کنند.
جایگزینی این روش با مزایده از سویی به شفافیت بیشتر معاملات در این بخش منجر می شود و از جانب دیگر با ایجاد بستری رقابتی کشف واقعی قیمت این املاک را به دنبال دارد.
پیش فروش متری مسکن چیست؟
اما ظرفیت مهم دیگر بورس کالا، مهیا کردن زمینه تامین مالی برای ساخت مسکن می باشد که بورس کالا سال قبل پیشنهاد انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برای تامین مالی ساخت مسکن را بیان کرد که این طرح با عنوان پیش فروش متری مسکن شهرت یافت.
در این طرح سازنده درخواست انتشار اوراق برای تامین مالی ساخت مسکن در پروژه ای مشخص را می دهد و افراد می توانند اوراق انتشار یافته را به ازای هر مترمربع ملک از آن خریداری کنند. سازنده با پول فروش اوراق نسبت به ساخت مجتمع موردنظر اقدام نموده و خریداران اوراق نیز به میزان اوراق خود صاحب میزان مشخصی از ملک در پروژه مشخص می شوند.
به عبارت ساده تر با شروع به کار این روش قسمتی از نقدینگی سرگردان جامعه جمع آوری شده و به بخش واقعی تولید روانه می شود، بدین سان از سویی سایر بازارها از اثرات تورمی این نقدینگی سرگردان در امان خواهند بود و از جانب دیگر با تقویت سمت عرضه انتظار می رود که گشایشی در بازار مسکن در کشور به وجود آید.
پیش فروش متری، طرحی با مشارکت انبوه سازان
در همین زمینه غلامرضا سلامی کارشناس اقتصاد مسکن اظهار داشت: برای عرضه مسکن در بورس کالا به شاخصهای مختلفی نیاز است و باتوجه به آنکه عرضه مسکن در بورس کالا، طرحی جدید و منحصر به فرد بوده، نیازمند بررسی دقیق است.
این اقتصاددان با اعلان اینکه عرضه مسکن در بورس کالا بوسیله انتشار اوراق بهادار و برای مشارکت انبوه سازان به نظر جذاب و عملیاتی می آید، اظهار داشت: عرضه مسکن در بورس کالا اگر تبدیل به اوراق بهادار شود مانند طرحی که بعنوان پیش فروش متری مسکن مطرح شده، در کوتاه مدت برای افرادی که توان خرید مسکن ندارند مفیدست و البته باتوجه به نوسان قیمت ها، باید ریسک پذیری دراین زمینه در نظر گرفته شود.
سلامی گفت: در مجموع پیش فروش متری مسکن می تواند طرحی حمایتی از افرادی باشد که توان اقتصادی برای خرید مسکن را ندارند و از طرف دیگر به توسعه و تولید مسکن در کشور کمک نماید.
مشاور وزیر سابق راه و شهرسازی در امور تامین مالی، با اعلان اینکه عرضه مسکن در بورس کالا برای افراد سرمایه گذاری مناسبی شمرده می شود، اشاره کرد: یکی از خاصیت هایی که عرضه متری مسکن در بورس کالا دارد این است که افراد از این طریق به سرمایه گذاری طولانی مدت در زمینه مسکن ترغیب شده و منابع حاصل از این سرمایه گذاری نیز به بخش تولید مسکن هدایت می شود.

1400/03/26
22:35:38
0.0 / 5
751
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد عرضه متری مسكن در بورس كالا، طرح حمایتی از اقشار لطمه پذیر
نظر شما در مورد عرضه متری مسكن در بورس كالا، طرح حمایتی از اقشار لطمه پذیر
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴