معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی:

عدم ثبت نام در سامانه املاك و اسكان به منزله خالی بودن ملك است

عدم ثبت نام در سامانه املاك و اسكان به منزله خالی بودن ملك است به گزارش حراج کن معاون سازمان مالیاتی اظهار داشت: مردم به جهت اینکه گرفتار مشکل نشوند باید در سامانه املاک و اسکان مشخصات ملک خودرا وارد کنند، در غیر این صورت بعنوان خالی از سکنه تعریف و مشمول مالیات خواهد شد.به گزارش حراج کن به نقل از رادیو گفتگو، محمود علیزاده، معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر ضرورت طراحی زیرساخت های لازم برای دریافت مالیات از خانه های خالی اظهار داشت: به جهت اینکه مشخص شود یک فرد طی یک سال چند واحد مسکونی و زمین معامله کرده باید زیرساخت هایی را فراهم نمود.
وی قانون پایانه فروشگاهی را یکی از زیرساخت های این نوع مالیات عنوان نمود و اضافه کرد: با اجرای این قانون میتوان معاملات کلیه افراد در حوزه حوزه مسکن و طلا و سکه و ارز را تشخیص داد.
معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی کشور اظهار نمود: ما نسبت به هر ملک و زمینی که با اجرایی شدن این قانون، خریده شده باشد و بعد به فروش رفته باشد مبادرت به دریافت مالیات می نماییم و خانه هایی که پیش از طراحی این قانون خریده شده باشند مشمول این مورد نمی گردد.
هر فردی واحدهایش را اجاره دهد، معاف از مالیات خانه های خالی می شود
علیزاده متذکر شد: کسانی هم که چند واحد مسکونی خریداری نموده و آنها را اجاره داده باشند مشمول قانون مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه نخواهند شد.
وی با اشاره به اینکه برخورد این طرح ها صرفا به بخش سوداگری است اظهار داشت: برخورد این نوع مالیات به کسانی است که زیر یک سال مبادرت به خرید و فروش می کنند که البته هنوز مکانیزم و زیرساخت های جزئی برای این کار طراحی نشده است.
مشخصات ملک ثبت نشود، بعنوان خانه خالی شناسایی می شود
معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: مردم به جهت اینکه گرفتار مشکلی نشوند باید وارد این سامانه شوند و مشخصات ملک خود و کد پستی را وارد کنند در غیر این صورت این املاک بعنوان خالی از سکنه و کاربر تعریف و به سازمان اعلام خواهد شد البته این افراد می توانند با عرضه مدارک و مستندات خود به اداره مالیات وضعیت خویش را مشخص کنند.
نماینده مجلس: مالیات بر عایدی فقط شامل ملک نمی شود
همچنین عبدالعلی رحیمی مظفری عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس هم با اشاره به اینکه مالیات بر عایدی سرمایه فقط شامل مسکن نمی گردد اظهار داشت: سرمایه و سود ناشی از فروش مسکن، طلا و ارز و سکه در مواردی که کمتر از یک سال و در برهه های زمانی با شرایط ویژه ای باشد، شامل مالیات خواهد شد.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس اضافه کرد: مالیات بر عایدی سرمایه هنوز در حد کلیات است و در مورد جزئیات آن هنوز تعیین تکلیف نشده اما تکلیف مالیات بر خانه های خالی روشن شده است.
هیچ اهرم کنترلی در بازار مسکن نداریم
وی با تصریح بر این که هیچ اهرم کنترلی در بازار مسکن و ارز و سکه وجود ندارد و خرید و فروش اینها در بازار شفاف نیست اظهار داشت: متأسفانه سامانه ای برای ردیابی آنها وجود ندارد و بیشتر کسانی هم که خرید و فروش می کنند انتقال سند انجام نمی دهند.
چرا وزارت راه درباره سامانه اسکان اطلاع رسانی نمی کند؟
رحیمی مظفری اطلاع رسانی به مردم در مورد «سامانه املاک و اسکان» و تأمین زیرساخت ها را ضروری دانست و اظهار داشت: عدم اطلاع رسانی صحیح و اندازه در مورد سامانه املاک و اسکان، فقط مردم را در این عرصه گرفتار مشکل می کند.


منبع:

1400/03/19
10:35:43
0.0 / 5
753
تگهای خبر: ارز , انرژی , بازار , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد عدم ثبت نام در سامانه املاك و اسكان به منزله خالی بودن ملك است
نظر شما در مورد عدم ثبت نام در سامانه املاك و اسكان به منزله خالی بودن ملك است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵