اجبار شهرداری تهران برای عرضه طرح تفصیلی ویژه منطقه 12

اجبار شهرداری تهران برای عرضه طرح تفصیلی ویژه منطقه 12 اعضای شورای شهر تهران، شهرداری را ملزم به عرضه طرح تفصیلی ویژه منطقه ۱۲ کردند.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، در جریان دویست و شصت و ششمین جلسه شورای شهر تهران بررسی طرح اجبار شهرداری تهران به عرضه طرح تفصیلی ویژه منطقه ۱۲ در دستور کار اعضای شورای شهر تهران قرار داشت در همین راستا محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی در قرائت گزارش این طرح اظهار داشت: متاسفانه باوجود نکات قوت خوبی که در طرح تفصیلی وجود دارد، ولی نقاط ضعف و خلاء های زیادی در فرآیندهای طرح تفصیلی شهر تهران وجود داشته که یکی از آنها این است که فقط یک نسخه برای تمامی محدوده های شهری در ضابطه گذاری تعریف کرده است.
وی ادامه داد: بعنوان مثال ضابطه تأمین پارکینگ برای منطقه ۱۲ که بافت فرسوده و بافت تاریخی در آن باهم عجین شده است با منطقه یک و دو هیچ فرقی نداشته اند. در ارتباط با پهنه بندی ها هم همچنین بوده است، عملا میتوان اظهار داشت که در منطقه ۱۲ شهر تهران طرح تفصیلی در آن کارایی ندارد. طی یک جلسه من به همراه آقای حبیب زاده به این منطقه رجوع کردیم و شاید ۱۰۰ مورد ارباب رجوع رجوع کردند؛ اما نتوانستیم درباره یک مورد تصمیم گیری نماییم و واقعاً فشار سنگینی بر شهرداری منطقه ۱۲ حاکم است.
این عضو شورای شهر تهران افزود: بخشی از مشکلات را حل کرده ایم ولی قسمتی دیگر احتیاج به تغییر طرح تفصیلی دارند. خوشبختانه کارهای خوبی در این حوزه شروع کردند و مطالعات را انجام دادند. من خیلی امیدوارم که یک ماه و نیم آینده این ها به سرانجام برسد. یکی از مهم ترین مشکلات محدوده مرکزی شهر تهران و یکی از اولویت های جدی مدیریت شهری احیاء و نوسازی بافت های فرسوده است.
وی تصریح کرد: در محدوده مرکزی شهر تهران بافت های تاریخی با بافت های فرسوده عجین شده اند. در طرح تفصیلی الزامی به تأمین پارکینگ است یعنی اگر نتوانند پارکینگ آن منطقه را تأمین کنند امکان نوسازی وجود ندارد. از سوی دیگر ضوابط میراث و بعضی از مصوبات مجلس، اجازه بازگشایی معابر را نمی دهد. این موارد عملا مانعی جدی در احیاء و نوسازی بافت های فرسوده و تاریخی است.
وی ادامه داد: یکی از اشکالات شهر تهران بخصوص در مناطق مرکزی بحث تاب آوری و ایمن سازی است. در بحث تاب آوری وقتی موانع جدی بر سر راه صدور پروانه و نوسازی وجود دارد عملاً تاب آوری به ایمن سازی هم صورت نمی گیرد. یکی از اقدامات خوبی که شورای پنجم انجام داده این است که برای نخستین بار ضابطه پارکینگ را در جمهوری اسلامی ایران تغییر می دهد. تیم شهرداری با یک تیم در دانشگاه تهران یک قرارداد مشاوره ای نوشت و یکی از بهترین جلسات کمیسیون ماده ۵ بود که اساساً مبتنی بر تجربیات تاریخی در دنیا بود. در شهر تهران ضابطه پارکینگ را برای مراکز شهری تغییر می دهیم و حتی برای پارکینگ های ۱۲۰ متر هم تلاش می نماییم که این امر اختیاری باشد. در همین راستا این طرح عرضه شد. شهرداری به صورت همزمان با عرضه این طرح مطالعات را آغاز کرده و کار آن در حال اتمام است.
وی تصریح کرد: با توجه به بند دوم ماده ۸۰ قانون تشکیلات شورای شهر و در جهت اجرای مفاد طرح جامع سال ۸۶ و با عنایت به ناکارآمدی طرح تفصیلی یکپارچه شهر تهران در حل مسائل و مشکلات ساکن در بافت مرکزی و تنزل ارزش سکونت در آن و همینطور لزوم توجه به بافت تاریخی مرکزی شهر و تهیه طرح ویژه به منظور توسعه بافت های تاریخی و دستیابی به مرکز تاریخی سرزنده، شهرداری تهران موظف است لایحه طرح تفصیلی ویژه بافت تاریخی مرکزی در محدوده تاریخی حصار ناصری را با عنایت به مصوبات شورایعالی شهرسازی و معماری کشور و با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران و سایر دستگاههای مرتبط طی مدت حداکثر ۶ ماه از ابلاغ شورای شهر، عرضه نماید.
منبع:

1400/03/02
21:53:07
0.0 / 5
749
تگهای خبر: ارز , كالا , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اجبار شهرداری تهران برای عرضه طرح تفصیلی ویژه منطقه 12
نظر شما در مورد اجبار شهرداری تهران برای عرضه طرح تفصیلی ویژه منطقه 12
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲