علت خرابی برق ماشین چیست؟

علت خرابی برق ماشین چیست؟ یکی از مهم ترین قسمت های خودرو سیستم برق رسانی آن است که اگر به هر علتی گرفتار مشکل شود برای شما دردسرهای زیادی را به همراه خواهد داشت.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، در صورت وجود مشکل در باتری یا سیستم برق رسانی خودرو تمام اجزا و قطعاتی که با برق کار می کنند از کار خواهند افتاد یا نمی توانند عملکرد درستی داشته باشند. در این مطلب می خواهیم علل خرابی در سیستم برق رسانی خودرو را بررسی نماییم تا در زمان بروز مشکل در سریع ترین زمان، مشکل را برطرف نماییم. در ادامه مطلب همراه ما باشید.
چگونه خرابی برق خودرو را تشخیص دهیم؟
معمولاً تشخیص این مورد برای تکنسین های حرفه ای کار ساده ای است و آنها می توانند با خرید مولتی متر و استفاده از ابزاری که جهت بررسی برق خودرو استفاده می شود به سرعت محل بروز مشکل را پیدا و آنرا برطرف کنند. اگر شما جز کسانی هستید که دانش فنی در این حوزه ندارید با مشاهده هر کدام از موارد زیر متوجه وجود خرابی در سیستم برق خودرو خواهید شد.
شل شدن اتصالات باتری؛ علت نرسیدن برق به خودرو
در صورتی که برق خودروی شما مداوم قطع و وصل می شود احتمالاً محل اتصال سیم ها به باتری شل شده است. اتصالات باتری را بررسی و آنها را محکم کنید.
خالی شدن باتری اتومبیل به علت برق دزدی بخش های مختلف
یکی از مهم ترین دلایلی که سبب می شود که باتری خودرو سریعاً خالی شود برق دزدی در بخش های مختلف خودرو است. در صورتیکه متوجه برق دزدی وسایلی مانند ضبط ماشین شدید اتصالات آنرا بررسی کنید یا از تعمیرکاری حرفه ای برای حل آن کمک بخواهید.
تمام شدن عمر باتری؛ علت قطعی یا ضعیف بودن برق خودرو
ضعیف شدن برق خودرو و در بدترین حالت روشن نشدن آن موضوعی است که در نتیجه تمام شدن عمر باتری اتفاق می افتد. می توانید با استفاده از مولتی متر ولتاژ باتری و با اهم متر اتصال قطب منفی باتری به بدنه خودرو را بررسی کنید. در صورت ضعیف بودن جریان باتری و گذشتن ۴ یا ۵ سال از عمر آن باید به فکر تعویض باتری اتومبیل خود بیافتید.

خرابی بست فیوز باتری؛ علت اتصالی برق خودرو
یکی از دلایلی که سبب قطع و وصل شدن ناگهانی برق خودرو می شود خرابی بست فیوز باتری است. در برخی از خودرو ها برای پیشگیری از عبور جریان بیش از حد و صدمه دیدن بخش های مختلف خودرو از بست فیوز استفاده می شود. اگر جریان زیادی از بست فیوز بگذرد فیوز می سوزد و نمی تواند جریان عبوری را کنترل کند. در صورت مشاهده قطعی و وصلی برق خودرو فیوزها را بررسی و در صورت ضرورت آنها را تعویض کنید.
خرابی سوئیچ؛ علت خرابی برق خودرو
یکی از قسمت هایی که جریان برق خودرو و جرقه زنی موتور را کنترل می کند سوئیچ خودرو است. در صورتیکه سوئیچ به درستی عمل نکند امکان دارد سبب اتصالی و خرابی بخش های مختلف شود. قسمت الکتریکی سوئیچ زیر قاب فرمان یا داشبورد است که با باز کردن آنها می توانید به مغزی سوئیچ دست پیدا کنید. بعد از باز کردن فرمان و رسیدن به مغزی سوئیچ با استفاده از کلمپ متر یا مولتی متر جریان عبوری از سیم ها را بررسی کنید تا سیم های خراب و قسمتی که گرفتار مشکل شده است را پیدا کنید.
خرابی دینام؛ خرابی سیستم برق رسانی ماشین
شاید اسم دینام را زیاد شنیده باشید. دینام وسیله ای است که وظیفه شارژ کردن باتری برای تأمین برق خودرو را برعهده دارد. در صورتیکه دینام خراب شود نمی تواند باتری را به خوبی شارژ کند و بنابراین خرابی دینام علت کم آوردن برق خودرو هم به حساب می آید.
دلایل خرابی دینام
امروزه با کامپیوتری شدن سیستم اتومبیل ها دینام به علل زیادی امکان دارد گرفتار مشکل شود که در این قسمت مهم ترین موارد آنرا ذکر خواهیم کرد.
تمام شدن عمر دینام
عمر متوسط دینام ها بین ۵ تا ۸ سال است. بنا بر این اگر دینام شما عمر خویش را کرده باشد دیگر قادر نخواهد بود باتری را شارژ کند. در چنین شرایطی باید به فکر خرید دینامی جدید و عوض کردن آن باشید.
خرابی در سیستم کنترلی ماشین
بخشی به نام ECU در کامپیوتر ماشین وجود دارد که وظیفه کنترل دینام را برعهده دارد. اگر در این قسمت برای کنترل دینام مشکلی وجود داشته باشد دینام قادر به داشتن عملکرد درستی نخواهد بود و سیستم برق رسانی خودرو را گرفتار مشکل خواهد نمود.
خرابی تسمه دینام
در دینام نیروی لازم برای شارژ شدن باتری از راه گردش تسمه ایجاد می شود. اگر تسمه دینام گرفتار پارگی یا شل شود قادر نخواهد بود که باتری را شارژ کند و بدین سان با کاهش توانایی باتری در برق خودرو هم اختلال ایجاد می شود.

وجود خرابی در سیم کشی های خودرو
کم نور شدن چراغ های خودرو، اتصالی و جرقه زدن می توانند از علائم وجود خرابی در سیم کشی دینام و باتری باشد. خرابی سیم ها به حدی امکان دارد دردسرساز شود که دینام را بسوزاند و شما را وادار به خرید یک دینام جدید بکند. بنا بر این بهتر است قبل از حاد شدن خرابی برق خودرو آنرا به تعمیرگاه ببرید تا قبل از بروز مشکلات بزرگ تر، مشکل را برطرف کنید.
خرید بهترین لوازم و تجهیزات آزمایشگاه های برق از پارس الکترونیک
در این مطلب شما را با علل خرابی سیستم برق رسانی خودرو آشنا کردیم. فروشگاه تخصصی پارس الکترونیک بهترین تجهیزات الکتریکی و آزمایشگاهی را با مناسب ترین قیمت همراه با گارانتی به فروش می رساند. برای خرید تجهیزات مورد نیاز خود می توانید به آدرس اینترنتی parselectronic.com رجوع و تنوع محصولات و قیمت آنها را مشاهده کنید. هدف پارس الکترونیک عرضه بهترین محصولات باکیفیت اصلی به مشتری و کسب رضایت خاطر اوست.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1400/02/22
10:16:10
0.0 / 5
841
تگهای خبر: ابزار , خرید , فروش , فروشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد علت خرابی برق ماشین چیست؟
نظر شما در مورد علت خرابی برق ماشین چیست؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵