شاید برای شما هم اتفاق بیفتد،

جوان ابهری واژه امانت داری را باردیگر معنا كرد

جوان ابهری واژه امانت داری را باردیگر معنا كرد به گزارش حراج کن زنجان در روزهایی که کرونا سایه غربت بر جهان انداخته، خنده از لب ها ربوده شده و مردم همه روزه شاهد پرپر شدن عزیزان خود هستند. شنیدن اخباری که نشان از راستی و درستی افراد، حتی در دورانی که تیغ تیز کرونا برنده تر از هر روزی بر سر اقتصاد و معیشت مردم فرود می آید، شیرینی خاصی درپی دارد. «خبر امانت داری جوان ابهری».داستان امانت داری راننده ابهری که یک میلیارد تومان پول و یک کیلو طلا را به صاحب آن بازگرداند، از آن دسته از خبرهایی است که نشان داده است در این روزهای کرونایی نیز، هستند کسانی که هنوز هم فریاد انسانیت را با تک تک سلول های شان سر می دهند. مردانی که با وجود دست های خالی و مشکلات ریز و درشت معیشتی حاضر نیستند، انسانیت زیر پا گذاشته و سرمایه دیگران را سکوی پرش خود کنند.

امانت بـه عنوان یکی از صفات اخلاقی و ملکوتی، دارای معنای زیبا و مقدسـی اسـت. وجود این واژه ها نشان دهنده قداست و شایستگی خارق العاده ای است که در متن امانت نهفته است.بر اساس آیات و روایات اسلامی، کسب روزی حلال یکی از مهم ترین زمینه های تقویت دین داری شمرده شده است، بگونه ای که امام صادق (ع) به یکی از یارانش فرمودند: «کسب روزی حلال را رها مکن؛ چون که تو را در دینت کمک می کند». از دیدگاه اسلام، انسان دارای دو بعد جسم و روح است؛ اما اصالت از آن روح است و باید همه برنامه ها و تلاشهای انسان در راه دست یابی به کمال شایسته روح باشد.

محمد ترکی از آن دسته جوانانی است که این روزها با اخلاق و کردارش بار دیگر چهره زیبای انسانیت را به رخ کشید و نشان داد مردی و مردانگی هنوز هم در رگ های جامعه جریان داشته و میتوان به آمدن روزهای بهتر امیدوار بود.

این جوان ابهری هم با تاکید بر این اصل و اینکه روزی حلال می تواند ضامن زندگی اش باشد، کاری کرد کارستان و با پس دادن مقدار زیادی پول و طلا به صاحبش، بر نان حلالی که پدرش بر سفره آنها آورده بود، صحه گذاشت تا سر خود و پدر و مادرش در پیشگاه خدا و خلقش بالا باشد.برای شنیدن ماجرای این راننده جوان ابهری، پای حرف هایش می نشینم. محمد ترکی درباره اقدام خداپسندانه اش به خبرنگار ایسنا می گوید: در ابهر مسافری را سوار کردم. این مسافر در تاکستان پیاده شد. پس از اینکه همه مسافرها پیاده شدند، برای سرکشی و کشیدن پرده ها داخل اتوبوس رفتم که متوجه جا ماندن کیفی در داخل اتوبوس شدم.

وی با اشاره به اینکه چون مسافر را تازه پیاده کرده بودم به قصد پیدا کردن شماره، درون کیف را باز کردم، ادامه می دهد: وقتی کیف را باز کردم متوجه تعداد زیادی طلا و دلار در کیف شدم، اما شماره تماسی پیدا نکردم.

این راننده امین ابهری، با تکیه بر اینکه با عنایت به این که شماره ای پیدا نکردم، تصمیم گرفتم که ساعتی منتظر باشم تا شاید آن مسافر با عنایت به مبلغ بالا برای پیدا کردن کیفش رجوع کند، تصریح می کند: خوشبختانه پس از نیم ساعت آن مسافر با حالت بسیار پریشان و نگران به دنبال کیفش آمد و من هم به جهت اینکه مطمئن شوم کیف متعلق به اوست، نشانه های محتویات کیف را پرسیده سپس به وی تحویل دادم.محمد ترکی که متاهل هم است، با اشاره به اینکه از کودکی در خانواده ای بزرگ شده ام که همواره بر خوردن لقمه حلال تاکید داشته اند، می افزاید: هر چند در زمانه ای زندگی می نماییم که همه با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کنند اما علیرغم این مشکلات مالی که این روزها گریبان همه را گرفته، ذره ای در برگرداندن پول و طلاها به صاحبش تردید نداشتم.

وی با تکیه بر اینکه با تحویل پول، من تنها به وظیفه انسانی خود عمل کردم، می گوید: از کودکی آموخته ام که پول حرام، خوردن ندارد. حال آن لحظه که کیف مسافر را پس دادم، قابل توصیف نیست، آن مسافر اظهار داشت که پول مال خودش بوده اما طلاها امانت مردم در دستش است.

این راننده امانت دار در پاسخ به این پرسش که آیا این اتفاق برای خودش هم افتاده است یا نه، بیان می کند: مدتی پیش گوشی همراه من در خودروی یک راننده تاکسی جا ماند و بیشتر از ارزش تلفن همراهم به شدت نگران محتوای آن و فیلمها و تصاویر شخصی و خانوادگی خود بودم و آبروی خویش را در خطر می دیدم اما با دریافت تماسی از جانب راننده تاکسی درون شهری ابهر به سرعت گوشی همراهم به دستم رسید و آرام گرفتم. بعد از آن حادثه همواره در صورت یافتن مالی از اموال دیگران همه تلاش خویش را انجام می دهم تا آنرا سریع تر به دست صاحب و مالک آن برسانم.

ترکی با اشاره به اینکه این روزها مردم حال و روز خوشی ندارند و بارها کیف و گوشی همراه مسافران در اتوبوس جا می ماند و این مورد به یک اتفاق معمول تبدیل گشته که هر بار همه تلاش خویش را می کنم تا آنرا به صاحب خود برسانم، خاطرنشان می کند: در روزهایی که همه مردم زخم خورده کرونا هستند، باید تلاش نماییم بیشتر از هر زمانی هوای یکدیگر را داشته باشیم.

منبع:

1400/02/09
16:23:41
0.0 / 5
304
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , برند , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد جوان ابهری واژه امانت داری را باردیگر معنا كرد
نظر شما در مورد جوان ابهری واژه امانت داری را باردیگر معنا كرد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵