شاخص مدیران خرید در اسفند 99 بهبود یافت

شاخص مدیران خرید در اسفند 99 بهبود یافت حراج کن: بررسی جدید ترین گزارش طرح شامخ (شاخص مدیران خرید) نشان داده است شامخ کل در اسفند ماه به بالاترین عدد پارسال رسیده است.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، معاونت اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران هر ماه گزارش طرح شاخص مدیران خرید (PMI) که «شامخ» نامیده می شود را منتشر می کند که بر مبنای جدید ترین گزارش، شاخص مدیران خرید (PMI) خرده فروشی اسفند ۱۳۹۹، عدد ۵۸.۳۳ را نشان داده است که این عدد گواه بهبود وضعیت و رونق نسبی بخش خرده فروشی در اسفند ماه ۱۳۹۹ نسبت به بهمن ماه است که عدد شامخ ۵۶.۷۳ بود. عدد شامخ بالای ۵۰ مفهوم رونق دارد.
از طرف دیگر عدد شامخ در خرداد تا بهمن سال قبل به ترتیب ۵۰.۸۹، ۳۷.۵، ۵۱.۱۹، ۳۸.۷۸، ۳۳.۶۹، ۳۵.۷۱، ۴۵.۱۲، ۵۴ و ۵۶.۷۳ بوده که نشان داده است عدد شامخ در اسفند ماه به بالاترین رقم رسیده است. همینطور بر طبق این اعداد خرده فروشی ها در ماه های خرداد، مرداد، دی، بهمن و اسفند رونق داشتند.
اتاق اصناف در گزارش خود فروش آخر سال، اهدای کارت خرید به کارکنان ادارات و عرضه تخفیفات فروشگاهی را عامل بهبود وضعیت خرده فروشی ها در اسفند نسبت به بهمن ۱۳۹۹ عنوان کرده است. همینطور بعضی از سیاست های فروشگاه های زنجیره ای در مورد اعمال تخفیفات آخر سال بر روی محصولات خود، سبب افزایش شاخص فروش کالا و شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان شد.
همچنین در اسفند ماه شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان با افزایش ۲۸.۴۹ درصدی به ۵۳٫۱۳ در اسفند رسیده که بیشترین میزان درصد تغییر شاخص ها در میان پنج مؤلفه اصلی شامخ بوده است. دلیل عمده این افزایش می تواند ناشی از افزایش تقاضا در ماه های پایانی سال باشد.
در نتیجه رشد شاخص قبلی، شاهد رونق و افزایش در شاخصهای میزان استخدام و به کارگیری نیروی انسانی (۱۱٫۳۴ درصد افزایش نسبت به ماه قبل)، شاخص میزان فروش کالا (۱۶٫۲۶ درصد افزایش نسبت به ماه قبل) و همینطور کاهش ۱۴٫۵۸ درصدی شاخص موجودی محصول نهایی در انبار هستیم.
همچنین کاهش ۰٫۹۹ درصدی قیمت خرید مواد اولیه و همینطور افزایش میزان فروش کالاها و خدمات نسبت به ماه قبل منجر به افزایش ۸٫۳۳ درصدی شاخص انتظارات در ارتباط با فعالیت ها شرکت در ماه آینده شده است.
شامخ چیست؟
شاخص مدیران خرید (شامخ)، شاخصی است که به صورت ماهانه، اطلاعات مورد نیاز فعالان اقتصادی، سرمایه گذاران و همینطور برنامه ریزان کشور در مورد وضعیت رونق و رکود را بیان می کند. در واقع شامخ (PMI) مقیاسی است که مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران، از راه دریافت پاسخ بنگاه های نمونه در صنایع مختلف به سوالات مشخص استخراج می کند.
این شاخص از راه جمع آوری اطلاعات از مدیران مهم ترین بنگاه های اقتصادی (دارای بیشترین ارزش افزوده، میزان تولید و نیروی انسانی)، تهیه شده و بر مبنای آن اطلاعات واقعی (و نه حدس یا نظر شخصی)، در مورد وضعیت متغیرهای مهمی از قبیل «مقدار تولید»، «سفارشات جدید»، «سرعت انجام و تحویل سفارش»، «موجودی مواد اولیه» و «میزان استخدام شرکت» در ماه مورد نظر، نسبت به ماه قبل (بیشتر، کمتر یا مانند) دریافت می شود. مؤسسات جهانی معتبر هم این شاخص را با همکاری بیشتر از ۴۰ کشور دنیا به صورت ماهانه محاسبه و منتشر می کنند.
گفتنی است که با عنایت به دشواری های بررسی تمام خرده فروشی، در این گزارش بر خرده فروشی های زیرمجموعه اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای تمرکز شده است.


منبع:

1400/02/09
12:55:10
0.0 / 5
312
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , اهدا , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد شاخص مدیران خرید در اسفند 99 بهبود یافت
نظر شما در مورد شاخص مدیران خرید در اسفند 99 بهبود یافت
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲