رییس ستاد انتخابات بیان كرد

تایید صلاحیت ۹۰ درصد از داوطلبان انتخابات شورای شهر

تایید صلاحیت ۹۰ درصد از داوطلبان انتخابات شورای شهر معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور از تایید صلاحیت 90درصد داوطلبان انتخابات شورای شهر آگاهی داد.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، جمال عرف با توضیح تمهیدات و برنامه های ستاد انتخابات کشور در چهار انتخابات، شوراهای اسلامی شهر و روستا، انتخابات ریاست جمهوری و میان دوره ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: رویکرد اصلی ستاد انتخابات کشور بر برگزاری انتخاباتی مشارکتی و پرشور در کشور است و در این حوزه تمامی تمهیدات لازم از طرف ستاد انتخابات اتخاذ شده است.
معاون سیاسی وزیر کشور با اشاره به اینکه روند ثبت نام داوطلبین شوراهای اسلامی روستا بسیار رضایت بخش و امیدوار کننده بود، اظهار نمود: در این دور از ثبت نام، با ۲۴۶ هزار و ۴۷۹ نفر داوطلب، رکورد ثبت نام در انتخابات شوراهای اسلامی روستا شکسته شد.
وی در این خصوص اضافه کرد: حدود ۷۱ درصد از ثبت نام کنندگان با مراجعه به فرمانداری ها و بخشداری ها، ۱۷ درصد بوسیله دفاتر پیشخوان، ۸ درصد بوسیله کامپیوتر شخصی و ۴ درصد با ابزار موبایل اپ در این دوره از انتخابات ثبت نام کرده اند.
رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه در این دوره از ثبت نام، شاهد حضور بیشتر بانوان در عرصه رقابت های انتخاباتی شوراهای روستایی هستیم، اظهار داشت: حدود ۷ درصد ثبت نام کنندگان از بانوان بودند که نسبت به میانگین ۴ الی ۵ درصدی دوره های گذشته، افزایش چشمگیری را نشان میدهد.
معاون وزیر کشور در ادامه صحبت های خود به میانگین سنی داوطلبان اشاره نمود و اظهار داشت: بیش از ۷۱ درصد از ثبت نام کنندگان، کمتر از ۵۰ سال سن دارند و این نشان دهنده استقبال خوب جوانان با انگیزه است.
عرف اشاره کرد: شغل عموم شرکت کنندگان، آزاد و کشاورز است که باتوجه به بافت روستایی، این امر طبیعی و منطقی است.
وی افزود: حدود یک چهارم شرکت کنندگان دارای سابقه عضویت در شوراها هستند و حدود ۷۶ درصد کسانی هستند که برای نخستین بار حضور یافته اند.
معاون وزیر کشور همین طور اظهار داشت: در این دوره از ثبت نام، حدود ۱۷ درصد و در حقیقت ۴۳ هزار نفر از اهل سنت هستند.
عرف درباب میانگین تحصیلات ثبت نام کنندگان اشاره کرد: از حدود ۴۰ هزار روستای موجود در کشور، جمعیت حدود ۳۸ هزار روستا، زیر ۱۵۰۰ نفر است و پس کسانی می توانند ورود کنند که حداقل تحصیلات، یعنی خواندن و نوشتن را داشته باشند.
وی افزود: به نسبت روستاها شاهد می باشیم که در این دوره از ثبت نام ها، میزان حضور افراد تحصیل کرده رشد چشمگیری داشته است.
عرف درباب میزان ثبت نام شوراهای شهر هم اظهار داشت: در این حوزه هم در حد فاصل دوره چهارم و پنجم قرار گرفتیم، چون در این دوره حدود ۵۱ هزار نفر ثبت نام کردند که در مجموع ۲۹۷ هزار نفر در هر دو انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ثبت نام کردند.
رئیس ستاد انتخابات کشور اشاره کرد: از مجموع ثبت نام کنندگان انتخابات شوراهای شهر، ۹۰ درصد تایید صلاحیت شده اند.
وی اظهار داشت: افرادی که تایید نشده اند می توانند با مراجعه به هیئت نظارت، مراتب اعتراض خودرا اعلام کنند.
موضوع انتخابات میان دوره ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی از دیگر محورهای گفت و گو بود که در این خصوص عرف اظهار داشت: در مجموع در انتخابات مجلس خبرگان رهبری که در ۴ استان برگزار می شود، ۸۸ نفر ثبت نام کرده اند.
معاون وزیر کشور درباب انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی هم اظهار داشت: در انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی که در ۶ حوزه انتخابیه برگزار می گردد ۸۷۷ نفر ثبت نام کرده اند.
رئیس ستاد انتخابات کشور در ادامه صحبت های خود و در پاسخ به زمان شروع ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: زمان ثبت نام از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری از تاریخ ۲۱ اردیبهشت به مدت ۵ روز خواهد بود.
وی افزود: باتوجه به اهمیت بالای انتخابات ریاست جمهوری، ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری حضوری و در محل تعیین شده وزارت کشور خواهد بود.
عرف اشاره کرد: طبق تقویم انتخاباتی در نظر گرفته شده، پس از طی مراحل ثبت نام و تایید صلاحیت ها از هفتم خرداد ماه، ستاد انتخابات کشور افراد تایید شده برای رقابت های ریاست جمهوری را آگهی خواهدنمود.
رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به مساله مهم و خطیر تبلیغات انتخاباتی در وضعیت کرونائی اظهار داشت: در این خصوص تجربه برگزاری انتخابات در سراسر دنیا مورد بررسی قرار گرفته و ستاد انتخابات وزارت کشور تمامی تمهیدات لازم در جهت رعایت اصول بهداشتی را پیش بینی کرده است.
وی اشاره کرد: تبلیغات طبق قانون از هفتم تا روز ۲۶ خرداد ماه خواهد بود. در گذشته میتینگ ها و همایش های انتخاباتی را داشتیم که در این دوره یا نخواهیم داشت و یا اینکه بصورت حداقلی خواهد بود.
وی افزود: برنامه اصلی ستاد بر این است که تبلیغات در فضای مجازی و رسانه ها به ویژه صدا و سیما دنبال شود.
معاون وزیر کشور هم چنین گفت: برای رعایت بیشتر پروتکلهای بهداشتی، ستاد انتخابات کشور دو راهبرد افزایش تعداد شعب ستاندن رای و همین طور مدت زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را در نظر گرفته است.
عرف با اشاره به اهمیت مشارکت پرشور در انتخابات خرداد ماه سال جاری اظهار داشت: برنامه محوری کاندیداها و تمرکز آنها بر مسائل اصلی کشور می تواند زمینه ساز افزایش رقابت های انتخاباتی و به تبع آن افزایش مشارکت عمومی گردد.
رئیس ستاد انتخابات کشور در بخش دیگری از صحبت های خود اشاره کرد: اگر اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری تا روز ثبت نام نهایی نشود دیگر ملاک اجرا نخواهد بود.
عرف در آخر با اشاره به اهمیت شکستن رکورد ثبت نام و حضور در انتخابات شوراهای اسلامی روستا، ضمن ارج نهادن به دغدغه مندی و حضور پرشور مردم و روستاییان عزیز، گفت: در اینجا از اهتمام خالصانه تمامی همکاران خدوم و عوامل اجرائی زحمتکش انتخابات شامل مدیران و همکاران ستادی وزارت کشور و ستاد انتخابات کشور، استانداران، روسا و اعضای ستادهای انتخاباتی سراسر کشور، فرمانداران، بخشداران و دهیاران محترم در فراهم سازی زمینه های برگزاری انتخابات مذکور خصوصاً فرایندها و مراحل ثبت نام داوطلبان انتخابات تشکر می کنم.1400/01/28
09:51:05
0.0 / 5
433
تگهای خبر: ابزار , تبلیغ , تجربه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تایید صلاحیت ۹۰ درصد از داوطلبان انتخابات شورای شهر
نظر شما در مورد تایید صلاحیت ۹۰ درصد از داوطلبان انتخابات شورای شهر
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴