در گزارش حراج كن اعلام شد؛

پیشنهاد جذاب وزیر به كسانی كه خانه خالی زیاد دارند

پیشنهاد جذاب وزیر به كسانی كه خانه خالی زیاد دارند وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اجرای مالیات برخانه های خالی از 19 فروردین اظهار داشت: کسانی که خانه خالی زیاد دارند، در صورت عرضه به بازار، آمادگی داریم به آنها زمین مرغوب شهری جهت ساخت وساز بدهیم.محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره تأثیر ثبت اطلاعات ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی در سامانه املاک و اسکان کشور عنوان کرد: ما روند شناسایی واحدهای خالی را انجام داده ایم اما در قانون هم آمده که باید همه افرادی که ملکی دارند، آنرا در سامانه اسکان ثبت کنند.
وی اضافه کرد: ما ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی را به سازمان امور مالیاتی معرفی کرده ایم؛ همین طور طبق اصلاحیه جدید قانون مالیات بر خانه های خالی، قانونگذار مردم را به ثبت اطلاعات ملکی خود در سامانه جامع املاک و اسکان و وزارت راه و شهرسازی را به تهیه زیرساخت های آن مکلف کرده است.
مردم از ۱۹ فروردین به سامانه اسکان مراجعه کنند
اسلامی اظهار داشت: همین تکلیف قانونی سبب شده تا شرایطی در وزارت راه و شهرسازی فراهم نماییم که مردم از ۱۹ فروردین اطلاعات ملکی خودرا در سامانه اسکان درج کنند.
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: دیتابیس ما در وزارت راه و شهرسازی کامل است و اگر مردم اطلاعات ملکی را وارد نکنند، ما می دانیم که آنها چه تعداد املاک در اختیار دارند. اما فراخوانی که از ۱۹ فروردین داریم، در حقیقت نوعی تأیید گرفتن از آنهاست؛ داشتن مسکن به منظور زندگی و همین طور یک اقامتگاه در شهر دیگر برای آنها مجاز است؛ اما افزون بر آن، مشمول مالیات مضاعف خواهد شد.
طی ۳ ماهه پایانی ۹۹، قیمت مسکن ۲۵ درصد کاهش یافت
اسلامی با تاکید بر اینکه درج اطلاعات ملکی افراد در سامانه اسکان تأثیر به سزایی در کنترل قیمت در بازار مسکن خواهد داشت، افزود: برمبنای اطلاعات سامانه املاک و مستغلات، به محض اینکه اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی را شروع کردیم، در سه ماه پایانی سال قبل ۲۵ درصد قیمت مسکن کاهش پیدا کرد و عرضه نیز فراوان تر شد؛ بنگاه های معاملاتی، مملو از فایل هایی است که برای فروش در اختیار املاکی ها قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: در هر صورت عرضه بالاتر از طاقت بازار مسکن، حتما به تعدیل قیمت ها کمک می نماید.
قیمت مسکن حباب دارد
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در کشور ما قیمت مسکن همچنان گرفتار حباب است و قیمت ها واقعی نیست.
وی تصریح کرد: تا کنون درخواستی از دولت برای تجمیع درآمدهای حاصل از انواع مالیات های بخش مسکن در وزارت راه و شهرسازی نداشته ایم چون دولت به دنبال کسب درآمد از مسیر مالیات های مسکن نیست بلکه به دنبال تعادل بخشیدن به بازار است و دنبال این است که مسکن کالای سرمایه ای نبوده و از سوداگری و بورس بازی بیرون برود.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: مسکن باید بعنوان کالای مصرفی در سبد مالی مردم قرار گیرد برای ما هم تمام هدف این است که تمام پول هایی که برای سرمایه گذاری در مسکن وارد می شود، به بخش تولید هدایت شود نه در بخش سوداگری.
آیا مالکان خانه های خالی از پس مالیات های سنگین آن برمی آیند؟ / ‏‬ پیشنهاد جذاب برای مالکان
اسلامی درباره اینکه آیا بخش هایی از مردم می توانند از پس رقم مالیاتی سنگینی که برای خانه های خالی تعیین می شود، بربیایند یا خیر؟ اظهار داشت: نکته مهم این است که مالکان خانه های خالی یا واحد خودرا به بازار اجاره بیاورند یا با فروش آن، برای سرمایه گذاری به بخش های دیگر مانند سایر بازارها منتقل کنند؛ باید کاری نماییم که سرمایه گذاری در بخش مسکن، فقط به سمت تولید برود.
وی تاکید کرد: کسانی که واحد مسکونی خالی زیادی دارند، در صورت عرضه این واحدها به بازار، آمادگی داریم در مقابل آن، زمین مرغوب شهری برای ساخت و ساز بدهیم.

1400/01/16
00:06:51
0.0 / 5
500
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد پیشنهاد جذاب وزیر به كسانی كه خانه خالی زیاد دارند
نظر شما در مورد پیشنهاد جذاب وزیر به كسانی كه خانه خالی زیاد دارند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳