مهر خبر می دهد؛

جزئیات تازه از مشاغل و اصنافی كه در تهران ممنوع الفعالیت شده اند

جزئیات تازه از مشاغل و اصنافی كه در تهران ممنوع الفعالیت شده اند حراج کن: دبیرکل اتاق اصناف ایران فهرست گروه های شغلی ۴ گانه و نحوه فعالیت آنها را در تهران و دیگر شهرهای قرمز و نارنجی اعلام نمود.محمدباقر مجتبایی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد نحوه فعالیت اصناف به دنبال تغییر رنگ کرونایی برخی شهرها همچون پایتخت عنوان کرد: شرایط جدید انتشار کرونا سبب شد تا ستاد ملی مقابله با کرونا اختیار تصمیم گیری در مورد فعالیت مشاغل ازجمله اصناف را به کمیته امنیتی و انتظامی این ستاد واگذار کند.
وی ضمن اشاره به اصلاح گروه بندی مشاغل و اصناف اظهار داشت: در اصلاحیه جدید، همه فعالیتهای کشور شامل تولیدی، توزیعی و صنفی در گروه های جدید قرار داده شده اند که به چهار گروه تقسیم می شوند. بر طبق این اصلاحیه در شرایط قرمز، صرفا گروه های شغلی اول مجاز به فعالیت هستند، در شرایط نارنجی، گروه های اول و دوم مجاز به فعالیت بوده و در شرایط زرد، سه گروه اول می توانند فعالیت داشته باشند.
به گفته دبیرکل اتاق اصناف ایران، گروه اول شامل مشاغل تولیدی و توزیعی در زمینه های اقلام غذایی مانند سوپرمارکت ها، نانوایی ها، قطعات یدکی خودرو، تعمیرگاه های خودرو، داروخانه ها، مراکز بهداشتی و درمانی و … هستند که می توانند در شرایط قرمز بودن شهرها، به فعالیت ادامه دهند.
مجتبایی افزود: در گروه مشاغل دوم مانند فیلمبرداری ها و آتلیه های عکاسی، مشاوران املاک، کافی شاپ ها، مراکز طبخ و توزیع غذا، رستوران ها، ظروف یکبار مصرف، لوازم ورزشی، طلافروشی ها، مصالح ساختمانی و ابزار و یراق، مبل و صندلی، آموزشگاه های رانندگی، سمساری و … در شرایط قرمز امکان فعالیت نداشته و در بخش مواد غذایی صرفا می توانند به عرضه بیرون بر اقدام نمایند.
وی درباره گروه های شغلی سوم مانند تالارهای پذیرایی، استخرهای سرپوشیده، باشگاه های ورزشی، قهوه خانه ها، آموزشگاه های موسیقی و زبان، موزه، سینما، تئاتر و مهدکودک ها خاطرنشان کرد: این گروه های شغلی در شرایط نارنجی باید تعطیل بوده و از فعالیت دست بکشند.
دبیرکل اتاق اصناف ایران اضافه کرد: گروه چهارم شغلی هم شامل گیم نت، مراکز تفریحی آبی، باغ وحش و شهربازی در شرایط قرمز و نارنجی باید تعطیل باشند.
مجتبایی با تاکید بر ضرورت همکاری اصناف با بازرسان مراکز بهداشت اظهار داشت: در کنار مسئولیت پذیری اصناف و مشاغل، باید میزان خساراتی که در شرایط تعطیلی به آنها وارد می شود را هم یادآوری کرد. بعنوان مثال، در آذرماه ۹۹ طی ۱۵ روزی که خیلی از شهرهای کشور به حالت قرمز و نارنجی درآمده بودند، بر اساس گزارش معاونت اقتصادی ریاست جمهوری، بیشتر از ۵۵ هزار میلیارد تومان از میزان فروش و درآمد کسبه و اصناف کاسته شد.
وی اظهار داشت: طبق اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، ۲۵ شهر در وضعیت قرمز و ۵۶ شهر در وضعیت نارنجی قرار دارند، ازاین رو همه اصناف و کسبه باید در شرایط موجود همراهی کنند.
مجتبایی درباره کاهش درآمد اصناف در بازه اسفند ماه ۹۸ اظهار داشت: بیشتر از ۶۱ هزار میلیارد تومان از میزان فروش اصناف و کسبه در شب عید کاسته شد و از اسفند ۹۸ تا آبان ۹۹ این میزان خسارت وارده به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان رسید. با عنایت به زنجیره ای بودن اقتصاد، این میزان خسارت به سایر بخش ها همچون تولید هم تسری داده شده است.
دبیرکل اتاق اصناف ایران درباره زمان ابلاغ مصوبه جدید ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد فعالیت اصناف عنوان کرد: از چند روز قبل همزمان با نارنجی شدن شهر تهران، شرایط جدید هم به کسبه و اصناف اطلاع رسانی شده، اتاق های اصناف شهرستان ها، اتحادیه ها و تشکل های صنفی در جریان قرار گرفته و اطلاعیه مذکور را به واحدهای صنفی تابعه ابلاغ کرده اند.
منبع:

1400/01/13
15:54:26
0.0 / 5
807
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد جزئیات تازه از مشاغل و اصنافی كه در تهران ممنوع الفعالیت شده اند
نظر شما در مورد جزئیات تازه از مشاغل و اصنافی كه در تهران ممنوع الفعالیت شده اند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵