مركز آمار ایران اعلام كرد؛

تورم سالانه ۳۶ و چهار دهم درصد

تورم سالانه ۳۶ و چهار دهم درصد به گزارش حراج کن مرکز آمار گزارش رسمی تغییرات شاخص قیمت کالا و خدمات در اسفند ۱۳۹۹ را اعلام نمود که بر مبنای آن، نرخ تورم سالانه منتهی اسفندماه به ۳۶.۴ درصد و نرخ تورم خانوارهای ایرانی به حدود ۴۹ درصد رسید.به گزارش حراج کن به نقل از مرکز آمار؛ نرخ تورم سالانه اسفند ماه برای خانوارهای کشور به ۳۶.۴ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۲.۲ درصد افزایش نشان داده است. منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه پیش از آن است.
افزایش نرخ تورم نقطه ای خانوارها
نرخ تورم نقطه ای در اسفند ۱۳۹۹ به ۴۸.۷ درصد رسید، یعنی خانوارهای کشور به صورت میانگین ۴۸.۷ درصد بیشتر از اسفند ۱۳۹۸ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.
نرخ تورم نقطه ای اسفند ۱۳۹۹ هم در مقایسه با ماه قبل ۰.۵ واحد درصد افزایش پیدا کرد. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با کاهش ۰، ۲ واحد درصدی به ۶۶.۶ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش ۰.۸ واحد درصدی به ۴۰.۵ درصد رسیده است.
البته نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری ۴۷.۸ درصد است که نسبت به ماه قبل ۰.۶ واحد درصد افزایش داشته و این نرخ برای خانوارهای روستایی ۵۳.۳ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۳ واحد درصد کاهش را نشان داده است.
کاهش نرخ تورم ماهانه
نرخ تورم ماهانه اسفند ۱۳۹۹ به ۱.۸ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۷ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» هم به ترتیب ۱.۷ درصد و ۱.۸ درصد بوده است.


منبع:

1400/01/04
13:40:02
0.0 / 5
1170
تگهای خبر: تورم , خدمات , خرید , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تورم سالانه ۳۶ و چهار دهم درصد
نظر شما در مورد تورم سالانه ۳۶ و چهار دهم درصد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵