مراتع مهم ترین ذخیره گاه ژنتیكی گیاهان دارویی

مراتع مهم ترین ذخیره گاه ژنتیكی گیاهان دارویی معاون دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: مراتع مهم ترین ذخیره گاه ژنتیکی گونه های منحصر به فرد گیاهان دارویی، خوراکی و صنعتی با ارزش هستند و حفاظت از این رویشگاه ها و ذخایر ژنتیکی در اولویت برنامه های این سازمان قرار دارد.به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا مصطفی بیگدلی در جلسه هم اندیشی توسعه کشت گیاهان دارویی که با حضور تعدادی از بهره برداران و مجریان طرح های مرتعداری و تعدادی از مسئولان دستگاه های اجرائی شهرستان فیروزکوه برگزار شد، اضافه کرد: سیاست سازمان جنگل ها در بهره برداری از محصولات فرعی جنگلی در عرصه های منابع طبیعی در قالب طرح های مدیریت منابع طبیعی و آبخیزداری است. پس در عملیات بیولوژیک، استفاده از گونه هایی که واجد فراورده های دارویی، معطر و خوراکی و... است، در اولویت قرار دارند.

وی اشاره کرد: بمنظور حفاظت و جلوگیری از برداشت غیرمجاز گونه های نادر و در حال انقراض بعنوان ذخیره گاه های باارزش همین طور حفاظت برای نسل های آینده تاکید بر مشارکت بیشتر تشکل ها و بهره برداران بعنوان عوامل اجتماعی در تمامی مراحل و فرآیندها لازم و لازم است.

در بخش دیگری از این جلسه ابوالقاسم مهری - فرماندار شهرستان فیروزکوه - اظهار داشت: باتوجه به ارزش های زیست محیطی و اقتصادی منابع طبیعی، این منابع با اهمیت ترین رکن توسعه پایدار به شمار می آیند.

وی اضافه کرد: از آنجائی که مراتع و پوشش گیاهی در ایجاد شرایط مناسب زیست محیطی و تعادل اکولوژیک بین انسان، خاک و گیاه نقش بسیار موثری دارند، به همین دلیل این منابع بعنوان بستر توسعه پایدار قلمداد می شوند.

مهری افزود: شهرستان فیروزکوه با داشتن پوشش های مرتعی مناسب، مستعد پرورش گیاهان دارویی و از قابلیت زیادی برای تولید این محصولات برخوردارست.

فرماندار شهرستان فیروزکوه در ادامه اظهارکرد: متولی مراتع اداره منابع طبیعی است و به جهت اینکه این منابع دستخوش تصمیمات و اقدامات سلیقه ای و غیر قانونی نشود، کارهای فرهنگسازی و آموزشی باید به جد در دستور کار قرار گیرد.

مهری تاکید کرد: کارهای منابع طبیعی باید به طورعلمی و در قالب قوانین و مقررات صورت گیرد تا هم بهره برداری اصولی از طبیعت و مراتع صورت گیرد و هم شاهد تخریب این مواهب الهی نباشیم.

وی خطاب به مرتعداران و بهره برداران حاضر در این جلسه اشاره کرد: علاوه بر بهره برداری از عرصه های مرتعی، موضوع حفاظت و صیانت از این عرصه ها باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی استان تهران، فرماندار شهرستان فیروزکوه توسعه جنگل کاری و فضای سبز را مورد تاکید قرار داد.

منبع:

1399/12/24
23:07:23
0.0 / 5
939
تگهای خبر: آموزشی , ارز , اقتصاد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مراتع مهم ترین ذخیره گاه ژنتیكی گیاهان دارویی
نظر شما در مورد مراتع مهم ترین ذخیره گاه ژنتیكی گیاهان دارویی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳