تشریح جزئیات قطار ملی مترو

تشریح جزئیات قطار ملی مترو مدیر عامل متروی تهران با تشریح جزئیات قطار ملی، درباره اشتغال 25 هزار نفر و ورود نسل چهارم قطارهای مترو توضیحانی را ارائه نمود.


علی امام در گفت و گو با ایسنا، در تشریح جزئیات خاصیت های قطار ملی با اعلان اینکه قطار ملی مترو، نماد خودباوری و خلاقیت ایرانی است، اظهار داشت: باتوجه به افزایش طول شبکه و تعداد ایستگاههای مترو در کلانشهرها، نیاز به افزایش و همین طور تجهیز واگن ها، بیش از پیش احساس می شود. این در حالیست که به سبب تحریم های سخت بین المللی درسال های اخیر، عملا امکان توسعه ناوگان مربوطه و حتی در بعضی موارد تعمیر و به روز رسانی تجهیزات قطارها از متروی کلانشهرها سلب شده و تنها راه برون رفت ازاین بحران بومی سازی قطعات باشد.

وی بیان کرد: در امتداد تحقق ماده ۵۴ قانون برنامه ششم توسعه از تیرماه سال گذشته، همکاری مشترکی بین معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری، شرکت مترو، صندوق نوآوری و شکوفایی شکل گرفت تا طی قراردادی ۱۸ ماهه، پروژه " قطارملی مترو " به سرانجام برسد.
امام اظهار داشت: در این پروژه می بایست سهم ۲۵ الی ۳۰ درصدی شرکت های داخلی از دانش طراحی و ساخت و تامین قطعات قطارهای مترو به ۸۵ درصد افزایش یابد. تا گامی بلند درزمینه شکست انحصار تولیدقطار از طرف شرکت های خارجی برداشته خواهد شد.
امام با اعلان اینکه قطار ملی مترو با همکاری شرکت های مختلف داخلی همچون ۱۸ شرکت دانش بنیان و ۴ مجموعه صنعتی همچون شرکت واگن سازی تهران، جهاد دانشگاهی، مپنا و ایریکو تولید شده است، اضافه کرد: این طراحی و ساخت بر طبق تجربیات ۲۰ سال قبل در استفاده از سه نسل واگن ها صورت گرفته است که طراحی و ساخت سیستم رانش، تهویه مطبوع، بدنه قطار، ترمز، راهروی بین واگنی، درب ها، دکوراسیون داخلی و هوشمند سازی سیستم اطلاع رسانی همچون با اهمیت ترین اقدامات صورت گرفته توسط شرکت های داخلی برای تولید قطار ملی مترو بوده است.
مدیرعامل متروی تهران افزود: در طرح پیشنهادی قطار ملی مترو، پیش بینی شده است که بعد از عقد قرارداد تولید یک رام قطار، قرارداد تولید انبوه آن نیز آماده و به دنبال تامین منابع مالی لازم، به مرحله اجرا درآید.
وی اظهار داشت: تکمیل این پروژه ملی و در ادامه تولید انبوه قطارهای مترویی، نه فقط موجب کاهش وابستگی شبکه متروی کلانشهرهای کشور به محصولات شرکت های خارجی خواهد شد؛ بلکه دستاوردهای گوناگون دیگری نیز برای صنعت داخلی به دنبال خواهد داشت.
وی در مورد دستاوردهای قطار ملی مترو نیز اظهار داشت: ایجاد حداقل ۲۵ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم، فعال شدن حدود ۲۵۰ شرکت داخلی در زمینه تامین مواد اولیه و همین طور سازندگان قطعات صنعت ریلی، کاهش ۲۰ تا ۲۵ درصدی قیمت تمام شده واگن های مترو، صرفه جوئی ارزی، توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان در رابطه با این صنعت، استفاده از ظرفیت کامل پنج شرکت واگن ساز و... قسمتی از ثمرات پروژه قطار ملی مترو است.
مدیرعامل متروی تهران با اعلان اینکه حالا در سال جهش تولید این پروژه با هم افزایی شرکتها و نهادهای داخلی به ثمر نشسته و نسل چهارم قطارهای مترو متولد شده است، افزود: از این به بعد کشورمان ایران به یکی از معدود کشورهای توانمند در امر داخلی سازی صنعت تولید قطار مترو تبدیل گشته و بنظر می رسد که حتی امکان حضور صنعتگران ایرانی در بازارهای جهانی طی سال های آتی وجود خواهد داشت.
1399/12/22
14:12:25
0.0 / 5
875
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تشریح جزئیات قطار ملی مترو
نظر شما در مورد تشریح جزئیات قطار ملی مترو
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳