طرح كاپ راه برگشت ندارد

طرح كاپ راه برگشت ندارد حراج کن: شهردار منطقه 6 تهران با اعلان اینکه اجرای طرح کاهش پسماند (کاپ) راه برگشت ندارد، به شورایاران و سرای محلات سطح این منطقه مرکزی پایتخت ماموریت داد تا در زمینه آموزش و همراه کردن شهروندان با اجرای این طرح فعال شوند.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، تورج فرهادی در نشست با نمایندگان شورایاری های محلات منطقه ۶ تهران، در این زمینه اظهار داشت: روشی که سال هاست در زمینه جمع آوری زباله در سطح شهر تهران انجام می شود منجر به گسترش پدیده زباله گردی و لطمه به محیط زیست شهری شده است. بدین سبب اراده مدیریت شهری بر این قرار گرفته تا با مشارکت شهروندان، تفکیک زباله های تر و خشک در داخل منازل صورت گیرد.
وی با اعلان اینکه زباله گردی و استثمار کودکان کار توسط عوامل غیرمجاز جمع آوری زباله از سطح شهر تنها معضلات ناشی از شیوه فعلی جمع آوری زباله در پایتخت نیست، اضافه کرد: سه میلیون واحد مسکونی در سطح شهر تهران قرار دارد. اگر در هر کیسه زباله آنها نیم لیتر آب هم باشد، روزانه ۱.۵ میلیون لیتر شیرابه از تهران به آرادکوه منتقل می شود که این به محیط زیست ما لطمه می زند.
شهردار منطقه ۶ تهران خطاب به شورایاران اظهار داشت: یکی از مسئولیت های جدی شورایاران و سرای محلات این است که در همراهی با معاونت های خدمات شهری و فرهنگی و اجتماعی شهرداری، در حوزه آموزش و همراه کردن مردم با اجرای طرح کاهش پسماند (کاپ) نقش آفرینی کنند. تغییر شیوه جمع آوری زباله، امری نیست که یکباره اتفاق بیفتد و به پشتکار، حوصله و استمرار نیاز دارد.
فرهادی در بخش دیگر نشست با شورایاران محلات منطقه ۶ تهران اظهار داشت: افرادی که برای حضور در شورایاری ها نامزد می شوند، در حقیقت ایثار می کنند؛ چون نه حقوقی دارد و نه منفعتی نصیب شان می شود بلکه این افراد در حقیقت این دغدغه را حس می کنند که بتوانند برای هم محلی هایشان مفید واقع شوند.
او فعالیت شورایاری های محلات را نماد استقرار نظام توجه به نظر شهروندان و جلب مشارکت مردمی در اداره بهتر شهر دانست و با اشاره به ساختار هرم مدیریت شهری در تهران که از ستاد شهرداری، ۲۱ منطقه، ۱۲۳ ناحیه و ۳۵۴ محله تشکیل شده است، اضافه کرد: وقتی ۳۵۴ محله در کف این هرم قرار می گیرد، یعنی مدیریت شهری به سمت مویرگی شدن رفته است و شورایاری ها هم مویرگ های مردمسالاری هستند که دارند خون را به تمام نقاط بدن جامعه شهری می رسانند.
شهردار منطقه ۶ تهران با تاکید بر اینکه مقصود از راه اندازی شورایاری ها، ایجاد سیستم اداری جدیدی نبوده است، افزود: هدف از ایجاد شورایاری ها بعنوان معتمدین مردم، سرای محلات و هیات امنای محلات این بوده که محلات یک پایگاه داشته باشند تا ضمن اینکه در آن پایگاه و در تعامل با همدیگر به مشکلات محل رسیدگی می کنند، به لحاظ آموزشی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی نیز به هم کمک کنند، همین طور عناوینی که به مدیریت شهری برمی گردد، به مدیریت شهری منعکس شود.
او اضافه کرد: هیات امنای هر محله که اکثریت آن با شورایاری ها است، مدیری مدبر برای محله انتخاب می کنند تا با شناسایی اقشار مختلف ساکن در محله، یک سری ظرفیت ها در ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی بوجود آورد و انسجامی در سطح محله بوجود آید و مشکلات محله با مشارکت خود ساکنان حل شود.
طبق گزارش سایت شهر، فرهادی با اشاره به اینکه شخصیت های نخبه، هنرمند، متخصص و اهل فن در سطح محله های چهارده گانه منطقه ۶ تهران سکونت یا اشتغال دارند، به شورایاران اشاره کرد: در صورتیکه مشارکت این افراد جلب شود، مردم پای کار بیایند و معتمدین شان در شورایاری ها که عصاره اراده مردم محله هستند نیز به جایگاه خود اهتمام داشته باشند، بیشتر مشکلات شهری در همان سطح محله رفع می شود.
منبع:

1399/12/20
18:05:31
0.0 / 5
1005
تگهای خبر: آموزشی , اقتصاد , خدمات , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد طرح كاپ راه برگشت ندارد
نظر شما در مورد طرح كاپ راه برگشت ندارد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲