گزارش حراج كن؛

اسفند آرام بازار خودرو

اسفند آرام بازار خودرو به گزارش حراج کن سال جاری برای بازار خودرو سالی پرنوسان و پرالتهاب بود و قیمت خودرو صعودهایی تاریخی را تجربه کرد؛ با این وجود فعالان بازار می گویند که اسفند جاری، یک ماه با ثبات برای بازار است.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، بازار خودرو بعد از تقریباً یک سال پر تلاطم که با نوسانات نرخ ارز و شیوع ویروس کرونا هم همراه بود، اسفند ماه جاری را در آرامش در حال سپری کردن است. قبل از رسیدن به این ثبات نسبی، مجموعه ای از عوامل دست به دست هم داد تا سال ۱۳۹۹ بره کشان دلالان خودرو شود. نان دلالی چنان شیرین شد که حتی مردم عادی هم برای بهره بردن از سود حاشیه بازار، به سمت پیش خرید از خودروسازان هجوم بردند. آخرین آماری که به صورت غیررسمی انتشار یافته نشان میدهد ۸۰ درصد خودرو های تحویلی توسط خودروسازان کشور، با هدف فروش در حاشیه بازار خریداری شده و ثبت نام کنندگان و تحویل گیرندگان قصد استفاده شخصی از خودروی ثبت نامی را نداشته اند.
دلال، مصرف کننده واقعی را از بازار خارج کرده بود
مجموعه عواملی که پرداختن به آنها از حوصله این گزارش خارج است (ازجمله افزایش قیمت ارز و تشدید انتظارات تورمی) سبب شد دلالان به صحنه گردان اصلی بازار خودروی کشور تبدیل شوند. دلال ها چنان پر و بال گرفتند که مبادرت به قیمت سازی های صوری می کردند. به این صورت که روزانه صدها آگهی ساختگی و غیرواقعی فروش خودرو با قیمت های هدفمند را بر روی وب سایت ها و اپلیکیشن های پرمخاطب درج کرده و تلاش می کردند که قیمتهای مدنظر خویش را به عنوان قیمت مرجع، به بازار تزریق کنند؛ البته این تحرکات بالاخره بعد از ماه ها، با ممنوع شدن درج قیمت خودرو بر روی سایت های اینترنتی، عملاً متوقف گردید.
بازار ثبت نام در پیش فروش های خودروسازان از راه کارت ملی های اجاره ای هم داغ بود؛ چون که تفاوت قیمت کارخانه با حاشیه بازار چنان بالا بود که هر کسی را جهت بهره مندی از این سود شیرین وسوسه می کرد. بعنوان مثال باآنکه خودروی ۲۰۶ تیپ ۲ در فروش کارخانه ای ۱۱۰ میلیون تومان بود اما دلال این خودرو را با قیمت بالای ۲۰۰ میلیون تومان در بازار آزاد به فروش می رساند.
علیرضا رزم حسینی وزیر صمت در توصیف این آشفته بازار می گوید: حدود ۵۰ درصد خودرو های فروش رفته گارانتی شان باطل شده و صرفا در بعضی انبارها نگهداری می شوند تا با افزایش کاذب قیمت ها به حفظ سرمایه عده ای کمک نماید.
همچنین مازیار بی گلو دبیر انجمن قطعه سازان هم می گوید: هم اکنون عرضه بیشتر از تقاضا است چونکه به سبب حاشیه سود، به جای مصرف کننده واقعی بیشتر دلالان در بازار حضور دارند. حتی طبق آمار ۸۰ درصد خودرو های تحویلی پس از ۳ ماه پیمایش صفر داشتند.
تلاطم قیمتی سال جاری در بازار خودرو بی سابقه بود؛ بعنوان مثال خودروی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ بعنوان خودروی پر فروش در بازار در اردیبهشت ماه ۱۱۶ میلیون تومان، در مرداد ماه ۱۶۳ میلیون تومان، در آبان ماه ۲۰۰ میلیون تومان و در اسفند ماه هم ۱۹۵ میلیون تومان در بازار قیمت خورده است.
با همه این تلاطم ها، اما تثبیت نسبی قیمت ارز سبب شده بازار خودرو طی ماههای گذشته از آرامشی نسبی برخوردار شود و دیگر از آن تب و تاب های شدید خبری نیست. حتی قیمت برخی انواع خودرو در حاشیه بازار با کاهش هم مواجه گردید. در تداوم این آرامش نسبی، اسفندماه جاری هم معاملات در بازار با آرامش در حال انجام می باشد و دلالان حضور تعیین کننده ای در قیمت سازی و التهاب آفرینی ندارند. این در حالیست که در شرایط طبیعی، اسفندماه هر سال باتوجه به درپیش بودن تعطیلات نوروزی، بازار خودرو با افزایش تقاضا جهت خرید مواجه می باشد و قیمت ها اندکی افزایش می یابند اما اسفند ماه جاری باتوجه به شرایط کرونایی و برقرار بودن پروتکل های بهداشتی، تقاضا برای خرید خودرو چندان تغییر نکرده است و همین مسئله هم سبب شده اسفند ماه سال جاری، متفاوت با سال های گذشته باشد.
معاملات سفته بازانه به حداقل رسیده است
در این رابطه نعمت الله کاشانی نسب نایب رییس اتحادیه نمایشگاه داران خودروی تهران در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: تقریباً از اواسط بهمن ماه و بخصوص طی ۸ روز گذشته بازار خودرو به یک آرامش نسبی رسیده و قیمت ها تقریباً در ثبات هستند.
نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودروی تهران اضافه کرد: هم اکنون دلالان نقش تعیین کننده ای در قیمت سازی ندارند و عمده خرید و فروش ها توسط مصرف کنندگان واقعی انجام می شود؛ به شکلی که می توان گفت نوسانات در بازار به حداقل رسیده است.
کاشانی نسب اشاره کرد: البته قیمت خودرو های داخلی نسبت به ماه های قبل چندان کاهش نیافته اما مسئله مهم این است که به یک ثبات نسبی رسیده است؛ از سویی دیگر اما قیمت خودرو های خارجی با ۳۰ درصد کاهش روبه رو شده با این وجود هیچ خریداری برای این خودرو ها در بازار وجود ندارد.
در جدول زیر قیمت بعضی از خودرو های پرفروش در ششم اسفند ماه آمده است. خودرو قیمت در بازار ۲۰۶ تیپ ۲ ۱۹۵ میلیون تومان ۲۰۶ تیپ ۵ ۲۵۵ میلیون تومان پژو پارس سال ۲۱۲ میلیون تومان پژو پارس TU۵ ۲۴۷ تا ۲۵۰ میلیون تومان پژو ۴۰۵ ۱۸۷ تا ۱۸۸ میلیون تومان سمند ال ایکس ۱۸۰ تا ۱۸۵ میلیون تومان تیبا پلاس ۱۴۰ میلیون تومان تیبا ۲ ۱۳۰ میلیون تومان کوییک R ۱۴۷ تا ۱۴۸ میلیون تومان کوییک دنده ای ۱۴۱ میلیون تومان پراید ۱۳۱ ۱۱۰ میلیون تومان


1399/12/07
12:20:31
0.0 / 5
775
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اسفند آرام بازار خودرو
نظر شما در مورد اسفند آرام بازار خودرو
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵