گلپایگانی خبر داد

آغاز فراخوان جشنواره ساختمان برتر سال شهرداری تهران

آغاز فراخوان جشنواره ساختمان برتر سال شهرداری تهران هم زمان با پنجم اسفندماه روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از آغاز فراخوان ˮجشنواره ساختمان برتر سالˮ به منظور معرفی الگوهای برتر، با هدف ترویج هنر معماری و ارتقای کیفی فرهنگ ساخت وساز، بهبود کیفی زیست شهری و توجه به منافع عمومی شهروندان در شهر تهران اطلاع داد.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، مهندس عبدالرضا گلپایگانی دراین باره اظهار داشت: معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران بعنوان نهاد متولی در امر راهبری و نظارت ساخت وساز در نظر دارد تا از راه برگزاری"جشنواره ساختمان برتر سال" گامی مؤثر در جهت ارتقای کیفی ساخت وساز و افزایش میزان رضایت شهروندان بردارد.
وی ادامه داد: در این جشنواره تلاش می شود با عنایت به چشم انداز و اهداف برنامه ۵ ساله در ایجاد شهری با هویت مطلوب، ضمن ارتقای کیفی فرهنگ ساخت وساز در سطح شهر تهران که خود یکی از عوامل مؤثر در بهبود کیفیت زیست شهری است، به اشاعه و ترویج الگوهای برتر در حوزه ساخت وساز و معرفی این سرمشق ها پرداخته شود.
گلپایگانی تاکید کرد: هدف این جشنواره تشویق سازندگان به رعایت معیارها و استانداردهای مورد تأیید در حوزه ساخت وساز هست تا علاوه بر کمک به رفع نیازهای کاربران بنا به بهترین شکل، گامی مثبت در جهت توجه به حقوق شهروندی از راه ایجاد حس فضای شهری مطلوب برداشته شود.
وی اظهار داشت: علاوه بر تشویق سازندگان، دیگر هدف این جشنواره، ارتقای فرهنگ عمومی جامعه و تبدیل ساخت خوب بعنوان یک مطالبه عمومی در کلان شهر تهران و تعمیم آن به کل کشور هست؛ اگر در سطحی بالاتر نگاه نماییم، معیارها و استانداردهای ساختمان برتر، دربرگیرنده مؤلفه های ارتقای محیط زیست بوده که در منشور شهروندی هم به آن اشاره شده است.
وی ضمن اشاره به مهم ترین معیارهای معرفی ساختمان برتر اظهار داشت: در انتخاب معماری برتر به مباحث کلیدی همچون طراحی سبز و اصول معماری پایدار، تاب آوری سازه ای، رعایت استانداردهای ایمنی روز، مطالعات ترافیکی، اجتماعی، بهداشتی، پدافند غیرعامل، نظام عملکردی ساختمان و کارآمدی آن، چشم اندازهای شهری و کیفیت ساختمان در حوزه نماهای شهری، کیفیت ساخت و استفاده از فناوری و مصالح مناسب و ماندگار، استفاده از مصالح ساختمانی و محصولات و فناوری های تولید داخل توجه شده که مبنای داوری آثار ارسالی است.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در مورد دسته بندی ساختمان ها برای شرکت در این جشنواره اظهار داشت: این جشنواره ۷ گروه از ساختمان ها را در برمی گیرد که شامل: ساختمان های مسکونی زیر ۶ طبقه با ۲۲ جایزه، ساختمان های مسکونی بالای ۶ طبقه با یک جایزه، مجتمع های مسکونی با یک جایزه، ساختمان های با کاربری های (تجاری، اداری و خدماتی) با ۳ جایزه، ساختمان های با کاربری های (صنعتی، کارگاهی) با یک جایزه، ساختمان های با کاربری های (فرهنگی، گردشگری) با یک جایزه و ساختمان های بازسازی شده با کاربری عمومی با دو جایزه است.
وی ادامه داد: در این دوره ساختمان هایی که در بازه زمانی سالهای ۹۵ الی ۹۹ مورد بهره برداری قرار گرفته اند مجاز به شرکت در مسابقه هستند. اعضای کمیته فنی و هیات داوران هم تلفیقی از مهندسین معمار، عمران، شهرسازی، تأسیسات و جامعه شناسان شهری می باشند و شرکت کنندگان از امروز(پنجم اسفندماه۹۹) تا آخر خردادماه ۱۴۰۰ مهلت دارند با رفتن به سامانه تهران من به آدرس(my.tehran.ir) قسمت "خدمات ملک و شهرسازی" و انتخاب بخش "مسابقه ساختمان برتر سال شهرداری تهران" آثار خویش را بارگذاری کرده و به دبیرخانه این رویداد ارسال کنند؛ همینطور شماره تلفن های(۹۶۰۲۶۱۴۴ و ۹۶۰۲۶۱۸۰) پاسخگوی سؤالات احتمالی شرکت کنندگان هستند.
طبق گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، گفتنی است آثار ارسالی در تیرماه ۱۴۰۰ در معرض داوری قرار میگیرد و برگزیدگان نهایی تا 30 تیرماه معرفی می گردند.
منبع:

1399/12/05
23:54:10
0.0 / 5
865
تگهای خبر: اهدا , پرداخت , تولید , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد آغاز فراخوان جشنواره ساختمان برتر سال شهرداری تهران
نظر شما در مورد آغاز فراخوان جشنواره ساختمان برتر سال شهرداری تهران
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱