سخنگوی كمیسیون صنایع ؛

شورای رقابت از فرایند قیمت گذاری خودرو حذف نخواهد شد

شورای رقابت از فرایند قیمت گذاری خودرو حذف نخواهد شد باآنکه اخباری در خصوص حذف شورای رقابت از روند قیمت گذاری خودرو در طرح خودرویی مجلس منتشر گردید اما به قول سخنگوی کمیسیون صنایع، در طرح مجلس این شورا نرخ پایه خودرو در بورس را تعیین خواهد نمود.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، از آنجائیکه بسیاری معتقدند صنعت خودرو در کشور ما یک صنعت انحصاری است، قیمت گذاری این محصول سالهاست در جهت مقابله با انحصار خودروسازان، توسط شورای رقابت تعیین می شود.
شورای رقابت اعتقاد دارد اگر در بازار سهم یک یا چند بنگاه یا شرکت تولیدکننده، خریدار و فروشنده از عرضه و تقاضای بازار به میزانی باشد که قدرت تعیین قیمت و یا مقدار را در بازار داشته باشد، یا ورود بنگاههای جدید به بازار یا خروج از آن با محدودیت مواجه باشد باید مدیریت لازم جهت تعیین دستور العمل قیمت گذاری صورت گیرد.
با این حال هر چند وقت یک مرتبه بحث حذف شورای رقابت از فرآیند قیمت گذاری خودرو مطرح می شود که در آخرین نمونه، بعضی از رسانه ها اعلام نمودند که مجلس در طرح خودرویی خود که ماههاست در کمیسیون صنایع در دست بررسی می باشد، به دنبال حذف شورای رقابت از راه عرضه خودرو در بورس است و مقرر شده قیمت پایه از جانب سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تعیین شود.
تعیین نرخ پایه توسط سازمان حمایت در حد یک بحث در کمیسیون بود
در این رابطه حجت الله فیروزی در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: ابتدا باید به این مسئله اشاره شود که این طرح در مجلس دهم تهیه شده و برای اصلاح به مجلس بازگشته بود که کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم در حال اصلاح آن است.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس اضافه کرد: یکی از موضوعاتی که مدتها در این طرح مطرح بود، عرضه خودرو در بورس مندرج در ماده ۴ طرح بود؛ در این ماده بحث بر این بود که قیمت پایه در بورس تعیین شود.
وی افزود: منتهی بحثی در مورد متولی تعیین قیمت پایه در کمیسیون صنایع و معادن مجلس صورت گرفت؛ نظر بعضی از اعضای کمیسیون این بود که با عنایت به این که سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قیمت بعضی از کالاها را در کشور تعیین می کند، قیمت پایه خودرو در بورس را هم تعیین کند. همینطور نظر بعضی از اعضا هم بر حذف شورای رقابت از فرآیند تعیین قیمت پایه بود.
فیروزی اظهار داشت: در این بین چند روز پیش یک اشتباهی در بعضی از رسانه ها صورت گرفته و خبری به اشتباه در خصوص حذف شورای رقابت از فرآیند قیمت گذاری خودرو نقل شده است؛ این در حالیست که فقط مذاکرات کمیسیون این بود که شورای رقابت حذف شود و چیزی در این خصوص تصویب نشد.
شورای رقابت نرخ پایه خودرو در بورس را تعیین می کند
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس اضافه کرد: در کمیسیون بعد از بحث های فراوان به این نتیجه رسیدیم که شورای رقابت قیمت پایه خودرو در بورس را تعیین کند چونکه در صورت حذف شورای رقابت، در یک جای دیگر از طرح تحول صنعت خودرو که حضور شورای رقابت پیشبینی شده و مورد تصویب شورای نگهبان قرار گرفته است و جزو موارد ایرادی محسوب نمی گردد که قابل اصلاح باشد، طرح به مشکل می خورد.
فیروزی اظهار داشت: در واقع شورای نگهبان به بخشی از این طرح که حضور شورای رقابت پیشبینی شده بود، ایراد نگرفته بود ازاین رو نمی توانستیم دخل و تصرفی کنیم؛ ماده ۴ هم به تبع آن بخش از طرح، رأی به حفظ شورای رقابت داد.
وی اضافه کرد: ازاین رو شورای رقابت وظیفه تعیین نرخ پایه برای خودرو جهت عرضه در بورس را خواهد داشت.


منبع:

1399/12/05
14:00:36
0.0 / 5
767
تگهای خبر: بازار , بورس , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد شورای رقابت از فرایند قیمت گذاری خودرو حذف نخواهد شد
نظر شما در مورد شورای رقابت از فرایند قیمت گذاری خودرو حذف نخواهد شد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱