مدیرعامل شركت پشتیبانی امور دام خبر داد

آمادگی برای تأمین محصولات پروتئینی شب عید

آمادگی برای تأمین محصولات پروتئینی شب عید مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام ضمن اشاره به افزایش ذخایر نهاده های دامی تا آخر سال اظهار داشت: مشکلی در این حوزه نداریم و برای تأمین محصولات پروتئینی شب عید هم آمادگی کامل داریم.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، محمدرضا طلایی بامداد امروز در نشستی خبری که به مناسبت دهه فجر برگزار شد، ضمن اشاره به اینکه از آغاز سال تابحال سه میلیون تن نهاده وارد کشور کرده ایم، عنوان کرد: طی چهار ماهه اول سال به علت محدودیت هایی که وجود داشت ارزی به شرکت پشتیبانی امور دام داده نشد ضمن اینکه تابحال یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون ارزش یورویی ارزی بوده که برای واردات سه میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالا در اختیار شرکت پشتیبانی امور دام قرار گرفته است.
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام ضمن اشاره به اینکه واردات گوشت امسال به حداقل رسیده است، خاطرنشان کرد: سال جاری برای تنظیم بازار داخل، شرکت پشتیبانی امور دام ۵ هزار و ۴۰۰ تن گوشت از دامداران خریداری نموده است.
۱۰۲ هزار تن گوشت قرمز و مرغ منجمد در بازار توزیع شد
طلایی با اشاره به اینکه حدود ۴۹ هزار تن مرغ از تولید کنندگان برای تنظیم بازار خریداری کردیم، تصریح کرد: در این راستا، ۲۷ هزار تن گوشت قرمز و ۷۵ هزار تن گوشت مرغ منجمد در بازار توزیع شد که این توزیع ها از محل تولید داخل و ذخایر وارداتی انجام شده است.
وی اضافه کرد: ما در بحث خرید محصول مازاد تولید کنندگان دخالتی در تعیین قیمت نداریم و هر قیمتی که ستاد تنظیم بازار اعلام نماید، ما با همان قیمت کالا را خریداری می نماییم.
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به اینکه ۴۸ میلیارد تومان از مطالبات شرکت پشتیبانی امور دام در سال ۹۹ وصول شده است، افزود: امسال حتی یک ریال هم مطالبه برای شرکت به وجود نیامده و هر فروشی که انجام دادیم، وجه آن وصول شده است.
۹۲ درصد رفع تعهد ارزی کردیم
این مقام مسئول ضمن اشاره به بحث رفع تعهد ارزی شرکت پشتیبانی امور دام اظهار داشت: تا این تاریخ میزان عدم رفع تعهد ارزی شرکت کمتر از ۸ درصد است و ما معادل ۹۲ درصد ارزی که دریافت کردیم، کالا وارد کشور کردیم و باقی آن هم یا در حال واردات و یا در کشتی است. ضمن اینکه آخر سال مشکلی در زمینه رفع تعهد ارزی خود نخواهیم داشت.
وی اضافه کرد: اگر بانک مرکزی به تعهدات خود عمل کند تا آخر سال هیچ مشکلی در زمینه تأمین نهاده های دامی نخواهیم داشت و حتی در سه ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ هم مشکلی در این حوزه نخواهیم داشت.
کمبود جو ناشی از حضور کمرنگ بخش خصوصی است
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به علل کمبود جوی دامی در بازار اظهار داشت: یکی از این علل، کمرنگ بودن حضور بخش خصوصی در این عرصه بوده و ما در ماه های مرداد و شهریور گذشته، اعلام کردیم که ثبت سفارش جو کاهش یافته است.
طلایی بیان نمود: جو که امروز در بازار عرضه می شود از محل ذخایر خوب شرکت پشتیبانی امور دام بوده و در سه روز گذشته فقط ۲۰۰ هزار تن جو در سامانه بازارگاه عرضه شده است.
۲۰۰ هزار تن جو وارداتی از آلمان در راه ایران است
این مقام مسئول ضمن اشاره به اینکه در حال افزایش ذخایر جو هستیم، تصریح کرد: تابحال به میزان سه کشتی جو از آلمان خریداری کردیم که حجم آن حدود ۲۰۰ هزار تن بوده که تا دو سه روز آینده وارد ایران می شود همینطور یک کشتی در حال تخلیه داریم و محموله هایی هم در اسفندماه وارد کشور می شود ضمن اینکه از اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت جوی تولید داخل وارد بازار می شود.
وی نیاز کشور به جو را ۵۰۰ تا ۵۵۰ هزار تن اعلام نمود و اظهار داشت: ما با احتساب ذخایر استراتژیک حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن جو در کشور داریم اما همیشه باید بین ۲۵ تا ۳۰ درصد بیشتر از نیاز توزیع صورت گیرد تا در بازار خللی ایجاد نشود.
مشکلی برای تأمین و توزیع مرغ و گوشت شب عید نداریم
طلایی ضمن اشاره به اینکه در جهت تنظیم بازار مرغ، توزیع مرغ منجمد هم از روز گذشته شروع شده است، عنوان کرد: برای تنظیم بازار شب عید هم هیچ مشکلی در این حوزه نداریم. ذخایر مرغ، گوشت و تخم مرغ آماده است و آمار تولید نشان داده است که با مازاد در این حوزه مواجه هستیم.
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام خاطرنشان کرد: قیمت مرغ گرم دولتی در بازار ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان، مرغ منجمد درب سردخانه ۱۴ هزار و ۴۰۰ تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان و گوشت منجمد درب سردخانه ۷۰ تا ۷۵ هزار تومان توزیع می شود.
وی همینطور قیمت تخم مرغ درب مرغداری را ۱۴ هزار تومان عرضه پشتیبانی امور دام ۱۴ هزار و ۵۰۰ و ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان، قیمت هر شانه تخم مرغ در میادین میوه و تره بار بدون بسته بندی ۳۰ تا ۳۲ هزار تومان و با بسته بندی ۳۶ هزار تومان است. طلایی همینطور درباره احتمال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات کالاهای اساسی و یا افزایش قیمت ارز ترجیحی هم عنوان کرد: فعلاً تمام برنامه ریزی ها بر مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام شده و هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت ارز ترجیحی گرفته نشده است. در نتیجه برنامه ریزی ما برای واردات هم بر همین مبنا است.

1399/11/15
13:15:39
0.0 / 5
802
تگهای خبر: ارز , افزایش قیمت , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد آمادگی برای تأمین محصولات پروتئینی شب عید
نظر شما در مورد آمادگی برای تأمین محصولات پروتئینی شب عید
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲