شهردار اراك بركنار شد

شهردار اراك بركنار شد مرکزی شهردار اراک با هشت رای منفی اعضای شورای شهر از ادامه کار در این سمت باز ماند و جای خویش را به بیاتیان داد.


محمد کریم شفیعی شهردار اراک نهم بهمن ماه در جلسه استیضاح شهردار اراک در صحن رسمی شورای شهر، در پاسخ به سوالات ۱۷ گانه اعضای شورا در فرصت ۳۰ دقیقه ای خود ضمن اشاره به عدم حضور خود در دو جلسه قبل جهت پاسخگویی به سوالات به علت به حد نصاب نرسیدن تعداد اعضای شورا در جلسه اول و بیماری در جلسه دوم پاسخگویی، بیان نمود: باید دلیل عدم اقناع اعضای شورا از پاسخ ها هم بیان شود و مردم حق دارند که بدانند در شهرداری و شورا چه می گذرد.
وی با اشاره به اینکه شهرداری تمام اسناد و مدارک را به صورت شفاف در سامانه عیان گذاشته است تا مردم آگاه باشند و اگر شورا اعتقادی به شفاف سازی ندارد، مبحث دیگری است، اضافه کرد: از یک فروردین ماه ۹۸ تابحال حتی یک نفر، بعنوان کارمند شهرداری بکارگیری نشده است. لیستی ۹۴ نفره عرضه شد که افرادی در سال ۹۶ و ۹۷ وارد شهرداری شده اند، نامه ورود این افراد به شهرداری در دوره ریاست محمد حسین فدایی عرضه شد، چه اتفاقی در برابر این مساله تابحال افتاد، هیچ، اما در دوره من کسی بکارگیری نشده است.
شفیعی خاطرنشان کرد: در چارچوب ۱۰ صفحه جواب سوالات ۱۶ گانه اعضای شورا داده شده است و امیدوارم که منتشر شود تا مردم آگاه باشند، منصفانه بود که در کنار طرح سوالات در این نشست، پاسخ ها هم قرائت می شد تا مردم در جریان قرار گیرند.
وی با اشاره به اینکه شهرداری اراک را یک فروردین ماه ۹۸ تحویل گرفتم و برنامه ای به اعضا در چارچوب برنامه کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت عرضه شد، اظهار داشت: امروز میزان تحقق این برنامه باید رصد شود. اگر شورا برپایه این برنامه و رزومه و سوابق کاری بنده که مورد تایید وزارت کشور و استانداری قرار گرفته است، پیش می رود، باید ارزیابی کند که امروز کجای این برنامه قرار داریم و چقدر برنامه ها اجرایی شده است.
شهردار اراک در بحث منابع انسانی اظهار نمود: ستون فقرات هر مجموعه ای منابع انسانی است و باید با مدیریت منابع انسانی و مالی در جهت اهداف سازمان حرکت نماییم، در روز حضور من در اراک مشخص نبود که شهرداری چه تعداد نیرو دارد، اما امروز می دانیم چند نفر نیرو در شهرداری وجود دارد و نمی گردد تحت هیچ شرایطی به شهرداری نیرو تحمیل کرد. اینکه یک شخص در شورا نیروهایی از فامیل درجه یک، دو و سه خویش را به مانند سال ۹۶ و ۹۷ وارد شهرداری کند و از من انتظار داشته باشد بپذیرم، بطور قطع انجام نشده است و حتی ۱۰ نفری که پیش از نخستین استیضاح من در ابتدای سالجاری به مراجع ذیربط عرضه شدند از مجموعه شهرداری خارج شدند.
وی در واکنش به اعتراض طوفان محمدی در خصوص اینکه "شهردار خارج از بحث سوالات در حال صحبت است، وی ۲۷ دیماه اصلا در شورا حاضر نشده است، اما اینکه در شورا حاضر شده ولی به علت به حدنصاب نرسیدن تعداد اعضا از شورا خارج شده دروغ است"، اظهار داشت: مسائل شهر و مردم امروز این نیست که شفیعی روز شنبه در شورا حاضر بوده یا نبوده است.
شفیعی خاطرنشان کرد: امروز شهرداری اراک یک برنامه ۵ ساله دارد و سال قبل یک برش از این برنامه اجرایی و بودجه محور محله هم مشخص شد و در واقع کار فنی و علمی انجام گرفته است و می دانیم برای چه محله ای باید چه کاری انجام دهیم.
وی با اشاره به اینکه در روز تحویل گرفتن شهرداری تنها ۶ میلیارد تومان در حساب موجود بود، حساب ها مسدود و حقوق ها با دو سه ماه تاخیر پرداخت می شد و چهار درصد سختی کار کارگران به مدت ۱۰ سال پرداخت نشده بود، اما سال قبل این ۴ درصد پرداخت شد، اظهار داشت: امروز کارگران در روز ۲۸ یا ۲۹ هر ماه پیش از کارمندان حقوق می گیرند و از روز اول تابحال تلاش شده است که حقوق نیروهای شهرداری به روز باشد که خوشبختانه این هدف به انجام رسید و حتی کوچکترین اعتراض و تحصن از باب حقوق صورت نگرفته است.
شهردار اراک ضمن اشاره به پرداخت ۵۲۹ میلیارد تومان بدهی طی دو سال گذشته، اضافه کرد: امروز تمام بدهی پیمانکاران پرداخت شده است و سنوات بازنشستگان ظرف یک هفته پرداخت می شود، علاوه بر آن پروژه های نیمه تمام هم به اتمام رسیده است. شهرداری دو سال پیش بیشتر از یک برابر بودجه بدهی داشت، اما بدهی ها امروز پرداخت شده است، ساختمان آفتاب در انتهای کار قرار دارد و در واقع در بحث پیمانکاران، کارگران و نیروهای بازنشسته بدهی به کسی وجود ندارد.
وی تصریح کرد: در سال ۹۸ بالای ۱۰۰ درصد بودجه تحقق یافت و بودجه ۶۸۰ میلیاردی سال جاری ۸۱۶ میلیارد تومان متمم دارد و در واقع ۱۱۰ درصد تحقق بودجه صورت گرفته است و این سطح درآمد حاصل اعتماد مردم به شهرداری است.
شهردار اراک در بحث عمرانی و شهرسازی اظهار نمود: طی دو سال گذشته رودخانه صدمه دیده اراک از سیلاب، بازسازی شد، ضمن اتمام پروژه های نیمه تمام، سال جاری پروژه های جدید آغاز و ۳۰۰ میلیارد تومان با قرار گاه قرارداد منعقد شده است، فاز دوم پیاده راه در برنامه کاری است و ساختمان مناطق شهرداری که اکثرا استیجاری است، در حال ساخت است، همینطور مدنظر است کل شهرداری و سازمان های تابعه به فضای ۴ هکتاری در کنار پل آزادگان منتقل شود.
وی افزود: شهرداری با همکاری دانشگاه اراک در حال تدوین منشور فرهنگی و اجتماعی شهر اراک است و برای کنترل کیفیت آسفالت با دانشگاه علم و صنعت مشغول همکاری هستیم. در بحث اتوبوس ۲۰ دستگاه به مدت یک سال زیر برف و باران مانده بود که وارد ناوگان شد، همینطور ۳۰ دستگاه در حال بازسازی و نوسازی است که وارد ناوگان خواهد شد، همینطور مطالعات brt در حال انجام می باشد تا سال آینده در شهر اجرایی شود.
شفیعی با تکیه بر اینکه در میادین و پارک ها یک آب نمای فعال نداشتیم، اما امروز یک آب نمای غیرفعال نداریم، نورپردازی و روشنایی شهر و پارک ها انجام شده است و حتی روشنایی پارک باهنر انجام شده است، اظهار داشت: در حوزه فرهنگی و اجتماعی موزه اسناد تاریخی که سالها بلاتکلیف باقی مانده بود، به بهره برداری رسید، سالن بلک باکس جزو پروژه هایی است که فونداسیون و ستون های آن در پارک شهر زده شده است.
به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا؛ در این نشست محمد کریم شفیعی با هشت رای مخالف اعضای شورا پس ۲۱ ماه حضور در شهرداری اراک، برکنار شد.
با برکنار شدن محمد کریم شفیعی، مجتبی قاسمی، نادر اخوان ملایری، سعید بیاتیان و احمد حسنی بعنوان گزینه سرپرستی از جانب اعضا عرضه شدند که در نهایت بیاتیان با ۸ رای بعنوان سرپرست ارائه شد.
منبع:

1399/11/10
23:35:38
0.0 / 5
901
تگهای خبر: ارز , اهدا , پرداخت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد شهردار اراك بركنار شد
نظر شما در مورد شهردار اراك بركنار شد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵